Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: GPL vs CNG
GPL 45 64.29%
CNG 25 35.71%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-12, 20:21   #16
matthew

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Am votat CNG pt ca ala se obtine si din balegar....si la cat rahat este in tzara asta....glumesc putin, dar putin acid, pt ca nu e exploatat nici macar la o capacitate minima potentialul de resurse ale tarii acesteia, in sensul ca, vaca mananca iarba si produce pe langa lapte si carne si fertilizator, iar surplusul de fertilizator daca e lasat la "dospit" degaja mult gaz metan.
Totusi 200bari intr-un tub de 20-25L in porbagaj, pe langa probabil inca 30-40L de rezervor.....mai lipseste si un tub de oxigen si vo 5 saci cu azotat in portbagaj si pe bancheta din spate, si deja avem imaginea perfecta a masinii ideale pt BinLaden
Chestia este că austriecii consideră GPL mai periculos decāt CNG īn sensul că există garaje
īn care nu ai voie cu GPL să intrii, iar stațiile GPL aici nu se pot construi la sub 150 de metri de locuințe, spre deosebire de CNG. De aia sunt 171 de stații de CNG și doar maxim 20 de GPL. (Nasol pt. mine, utilizator GPL).

Oricum, nu o luați neapărat de bună, austriecii find niște tāmpiți din punct de vedere tehnic, au interzis de exemplu energia nucleară și acum importă de la cehi și se cacă pe ei că ăștia fac deponeul de materiale radioactive la graniță. Fail!
Nici nu cred că mai există țări cu așa legislații sinistre.
matthew is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 11:22   #17
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by matthew View Post
Chestia este că austriecii consideră GPL mai periculos decāt CNG īn sensul că există garaje
īn care nu ai voie cu GPL să intrii, iar stațiile GPL aici nu se pot construi la sub 150 de metri de locuințe, spre deosebire de CNG. De aia sunt 171 de stații de CNG și doar maxim 20 de GPL. (Nasol pt. mine, utilizator GPL).

Oricum, nu o luați neapărat de bună, austriecii find niște tāmpiți din punct de vedere tehnic, au interzis de exemplu energia nucleară și acum importă de la cehi și se cacă pe ei că ăștia fac deponeul de materiale radioactive la graniță. Fail!
Nici nu cred că mai există țări cu așa legislații sinistre.
Am vazut o mare parte din Austria si mi se pare o tzara mediocra, de ex Viena, in marea parte ce am vazut-o mi-am dat seama ca e orasul meu, Cj-N mai curat si mai aratos decat aceasta si sa nu mai vb de drumuri ca si ele sunt intr-o stare romaneasca plus autostrada din fatza OMV-ului e execrabila!!! ....atata ca aveau mai putine reclame chicioase. Sa revenim la gaz....pai e cumva intamplator ca sediul OMV-ului e in Viena si fabrica mare fix langa aceasta....e si normal sa nu prea incurajeze sursele astea alternative. Da las ca s-a termina si petrolul nostru curand, care se vede ca e pe terminate fiind deja de calitatea 3-a.
Gazul oricum il vor lua de la rusi mult mai scump.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 10:22   #18
rss25

Stage 4
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 263
Default Re: GPL vs CNG

pai si pana la urma exista asa ceva in romania?
rss25 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 21:33   #19
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: GPL vs CNG

Nu am vazut/testat niciodata CNG. Folosesc GPL-ul cu succes de ceva vreme si consider ca votul meu ar fii obiectiv si lipsit de baza. Oricum din teorie CNG-ul pare superior.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 07:34   #20
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: GPL vs CNG

CNG foloseste ultimul model de Sprinter in varianta Blue. in Romania nu se importa cu CNG pentru ca nu exista inca varianta de alimentare cu asa ceva. in tarile cu apa calda se circula bine mersi cu asa ceva.
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 23:24   #21
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by matthew View Post
Oricum, nu o luați neapărat de bună, austriecii find niște tāmpiți din punct de vedere tehnic, au interzis de exemplu energia nucleară și acum importă de la cehi și se cacă pe ei că ăștia fac deponeul de materiale radioactive la graniță. Fail!
Nici nu cred că mai există țări cu așa legislații sinistre.
Germania, Elvetia, Belgia si mai nou Japonia renunta la energia nucleara ! Probabil ca de tampiti nu-i asa ?

Revenind la subiect, se pare ca ar trebui sa luam mai in serios varianta CNG-ului . Cine sta la curte si are gaze poate sa o puna de o mica afacere !

In Ruse sunt doua statii de metan, avantaj Giurgiu !
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 21:32   #22
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by kosfunny View Post
Germania, Elvetia, Belgia si mai nou Japonia renunta la energia nucleara ! Probabil ca de tampiti nu-i asa ?
Nu, din cauza intereselor enorme din cea mai profitabila afacere a Eur-Asiei deceniile astea: cea cu energia. Spui bine tu, sa revenim la subiect, aici ne afundam intr-o discutie mult prea complexa.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 00:19   #23
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: GPL vs CNG

Cine spune ca virgula gazul este mai periculos decat rezervoru standard de benzina inseamna ca a vazut prea multe explozii la tv.
In caz de accident la rezervorul normal...daca iti face o tija de metal rupt o gaurica mica in peretele de la rezervor...ti se scurge pe toata masina si nici ca mai ai ce ii face daca da de o scanteie...daca mai e si cu rotile in sus ai "decojit banana"..pe cand la butelie de gaz....unu la mana ca este mult mai groasa decat tabla de rezervor...2 la mana este faptul ca nu se scurge ci se disipa in aer.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 02-07-17, 10:16   #24
calinjack

Stage 1
 
calinjack's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 21
Default Re: GPL vs CNG

Salut.eu folosesc o mazda 3 cu gpl.cam cati litri are o butelie cng?ma gandesc ca trebuie sa nu fie volumetric mare avand in vedere ca gazul e super comprimat .si mai intreb daca cineva ar vrea sa isi ia cng cu statie de umplere,astia de la gaze ar accepta inca un bransament avand in vedere ca am deja 2.adica centrala si aragaz.banuiesc ca nu.
calinjack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -