Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce preferati in caz de pana
siret 23 48.94%
petic 15 31.91%
spray pane cauciuc 9 19.15%
Voters: 47. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-10, 12:29   #31
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ aleks - eu cred ca prea va agitati din cauza unui raspuns. Asa consider eu ca as face asa am raspuns. Sunt atatea raspunsuri si posturi idiotice pe toata sectiunea si nu numai si nu se face mai nimic in privinta aia in schimb faceti teoria chibritului in cazul asta. Nu ti se pare cam "overreaction" ? Plus ca daca nu mi s-a intamplat mie nu inseamna ca nu am fost niciodata la vulcanziare si n-am idee de ce se intampla acolo, cum se "repara" un cauciuc si asa mai departe.
A greşi e omeneşte, a persevera īn a răspunde inutil e deja prea mult pentru secţiunea asta şi īţi repet constant lucrul ăsta, pe multe topicuri.
Dacă nu ştii din proprie experienţă, dacă nu stăpāneşti la concret o situaţie, taci, pur şi simplu decāt să postezi pentru aflare īn treabă, asta e tot şi nu e cazul să comentezi suplimentar ceea ce deja te-am rugat de nenumărate ori.
Depăşiţi subiectul vă rog.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 12:56   #32
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Bine.

Scuze pentru off topic dar trebuie sa ii raspund lui dolb.

Unu la mana, vorbesti de catalogat prea repede cand tu deja ai spus ca nu am muncit eu pentru banii respectivi si asa mai departe. Ne cunoastem sau este o simpla presupunere de a ta ? Doi la mana, nimeni nu a observat nimic referitor la sursa raspunsurilor mele doar ca atunci cand unu ca tine nu are ce face o baga pe asta cu google. Trei la mana, google este un motor de cautare deci este cvasi imposibil sa dau raspunsuri de pe google. Eventual google ma directioneaza catre un site care imi ofera raspuns dar este alta mancare de peste. Patru la mana chiar nu m-am enervat, ti se pare. Este foarte greu sau chiar imposibil sa ma enervez pe net / pe forum din cauza altor useri sau din cauza parerilor lor. Ar fi culmea prostiei sa imi distrug neuronii din asa ceva.

Cinci la mana tu nu ai explicat ABSOLUT nimic in postul tau, cu atat mai putin frumos. Te-ai referit doar la persoana mea, fara nimic util si concret despre petic vs siret, informatii exacte din propria ta "experienta". Sase la mana, daca imi zice aleks de exemplu de experienta si alte chestii pe tema macar este o treaba, are mult mai multi km ca mine si implicit experienta dar cand vii tu care ai 2 ani de permis "in fata" mi se pare cel putin absurd. Macar abtine-te si nu mai face sa pari ca esti zeul asfaltului, poate ai uitat dar nu esti nici pe departe cine stie ce experimentat incat sa te apuci sa dai sfaturi de parca ai fi mini schumacher si ai trecut lejer de pragul de 500 000 km.

Scuze pentru offtopic. O zi extraordinara va doresc tuturor .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 13:01   #33
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Depăşiţi subiectul, vă rog īncă odată...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 13:04   #34
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

experienta la volan se da dupa numarul de km parcursi si nu cei 2 ani in fata ta Degeaba am permis de 10 ani daca l-am folosit in doar 2000km intelegi tu cum sta treaba?
Legat de faptul ca nu am scris nimic legat de subiectul topicului, iti recomand sa citesti atent, primul meu post aici si poate...poate ai sa vezi ce am scris legat de subiect.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 17:06   #35
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Ceea ce am uitat sa mentionez in privinta mea, toate cele 3 pane pe care l-am avut au fost pe partea dreapta, roata din fata.
Circul adesea si in general pe prima banda, dar nu numai. Cred ca acest lucru se datoreaza faptului ca la noi drumurile sunt pe margine pline de tot felul de obiecte (cuie, holzsuruburi, sarme, table, etc). Nu generalizez, dar e interesant de spus si pe ce parte a masinii se produc panele in general.

Last edited by iulian2476; 13-04-10 at 17:20.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 18:20   #36
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

pana , rezulta snur daca e intepatura de cui , sarma , pioneza etc.
la ceva mai serios mergem pe petic .
acum ceva timp am luat 7-8 bucati sparte de camasi de rulmenti si am facut pana la 3 roti din 4 ...snururi+petice si am mai facut 10.000km de atunci chiar si incarcat cu marfa 1-1.5tone.
anaconda cand faci pana te rog trimite-mi mie anvelopele

am f*utut 2 potenza intr-un fund de borcan spart si de atunci mi-am pus toyo t1r si sper sa nu mai fac nici o pana anul asta... e o gramada de bani o anvelopa, cum dracu sa le arunci la prima intepatura?

p.s. vb aia..treaba'i buna dar prezinta umflaturi ) 90% am facut pana pe partea dreapta, multumim celor ce arunca fel de fel de rahaturi...gen cuie , topoare, furculite, sarme , cuier cui etc
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!

Last edited by Dennis_TL; 13-04-10 at 18:23.
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 19:08   #37
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Cred ca aia de la vulcanzari arunca cuie si tot felul de gunoaie pe drum, asa le merge si lor afacerea .

PS - nu a zis nimeni ca trebuie sa arunci cauciucul. Poti sa il duci la vulcanizare apoi il vinzi, asa mai scoti o parte din bani .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 19:18   #38
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

@anaconda

Scuza-ma ca te intreb: acolo in Germania, cum e cu reciclarea anvelopelor de turisme? Poti sa iei ceva bani pe ele, daca sunt uzate, sau sa le duci la Schrotti, si sa iei de acolo ceva bani pe ele (daca mai au ceva profil)? Sau poti sa le resapezi pe cele uzate? Ma refer si la turisme. M-ar interesa sa stiu daca exista variante, pentru ca la noi sunt putine.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 19:24   #39
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Scuze pentru confuzie, momentan nu stau in germania, sunt in . RO.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 19:25   #40
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Nu face nimic. Te intrebasem, deoarece vazusem sub username orasul Ingolstadt.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 21:35   #41
boolundu

Stage 3
 
boolundu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 87
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Nu am stat sa citesc ce ati scris dar vad ca multi au ales siret...In timp pe langa siret sufla aer.Prefer petec sau ciuperca
boolundu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 23:59   #42
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Cea mai rapida solutie e siretul. Prima mea pana a fost dupa 2 ani de condus zi de zi, rezolvata rapid cu siret. A tinut cam un an ca timp si 20k km, timp dupa care s-au schimbat cauciucurile.

Solutia 'seaca' data mai sus, cu un cauciuc nou nu e buna. Daca tot schimbi, iei pereche. Cum se spunea si mai sus, ai un cauciuc relativ bun si nou (sa zicem uzura max 40% si cateva luni vechime) cum se intelege cu altul nou nout? Am mai vazut scheme de inlocuire a cauciucurilor prin manualele masinilor, in zigzag si rezerva noua pe fata, dar sincer sa fiu mie nu imi surade ideea asta. poate ma insel...
banzay is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 23:14   #43
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

pana acum, am folosit cu succes siretul. totusi, acum am o pana care imi dezumfla o roata pe spate cam o data la 4 zile si ma gandeam sa incerc si spray-ul, cu speranta ca poate nu e doar temporara reparatia si va tine si pe viitor (tinand cont ca nu e o pana majora). a mai folosit cineva spray-ul, pana la urma?
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 01:23   #44
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pana acum, am folosit cu succes siretul. totusi, acum am o pana care imi dezumfla o roata pe spate cam o data la 4 zile si ma gandeam sa incerc si spray-ul, cu speranta ca poate nu e doar temporara reparatia si va tine si pe viitor (tinand cont ca nu e o pana majora). a mai folosit cineva spray-ul, pana la urma?
Pentru pori sau gauri relatic mici merge de minune.Nu am mai avut niciodata prb dupa folosire.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 09:44   #45
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Vulcanizare: Siret versus petic versus spray pane

Quote:
Originally Posted by boolundu View Post
Nu am stat sa citesc ce ati scris dar vad ca multi au ales siret...In timp pe langa siret sufla aer.Prefer petec sau ciuperca
Nu stiu de unde vii cu chestia asta, pentru ca nu am mai auzit asa ceva si nici nu mi s-a intamplat. Si daca s-a votat mai mult petnru siret, este datorita faptului ca metoda are aceleasi rezultate si e mai smechera.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -