Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-10, 19:21   #1
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default GPL vs Diesel

veniti cu argumente nu vorbe aruncate
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:54   #2
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: GPL vs Diesel

poate ai vrut sa zici GPL cu Biodiesel....astea ar mai merge comparate
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 13:46   #3
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: GPL vs Diesel

nu,,,, am zis f bine... gpl vs diesel
dintre cele doua eu prefer gpl pt ca intretinerea este mai mica, pretul masinii mai mic si este mai silentios
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 18:04   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GPL vs Diesel

Pretul masinii e mai mic... Pai cum... In afara de Logan GPL ce masina mai vine acum din fabrica cu o instalatie de-asta?

Eu nu m-as plimba cu bomba dupa mine nici batut. Mai ocupa si spatiu mult. Deci merg pe Diesel.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 20:09   #5
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: GPL vs Diesel

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pretul masinii e mai mic... Pai cum... In afara de Logan GPL ce masina mai vine acum din fabrica cu o instalatie de-asta?

Eu nu m-as plimba cu bomba dupa mine nici batut. Mai ocupa si spatiu mult. Deci merg pe Diesel.
Bomba in mintea ta, eu nu am auzit pana acum de vre-un caz de explozie nici la accidente, mai curand un contraragument ar fi spatiul cam mare pe care-l ocupa rezervorul de gaz si imposibilitatea de al manevra.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 20:21   #6
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: GPL vs Diesel

Costul unei instalatii GPL bune este de 500-600 euro. La ora actuala sunt foarte "destepte", nu exista niciun pericol gen bomba & co.

Un diesel consuma mai putin ca un benzinar dar nu la jumatate. Se adauga cost de achizitie mai mare in general + intretinere mai scumpa care micsoreaza si mai mult castigul financiar datorat consumului. In schimb, GPL-ul consuma practic 1/2 comparativ cu un benzinar normal (GPL - 2.25 lei / Benzina - 4.4-5.1 lei). Din punct de vedere financiar, castig de cauza are GPL. Plus de asta, ramane cu unele avantaje ale benzinei fata de diesel (sound/turatie/etc). Singurul dezavantaj notabil este spatiul ocupat in portbagaj.

Cu pretul benzinei actual (foarte mare) care oricum este in crestere, GPL este o solutie viabila. Chestii gen "stricat" motor din cauza GPL-ului sunt mai mult mituri, am mers cu cateva loganuri gpl (taxi), unele dintre ele cu instalatii montate ulterior (care cel putin teoretic nu sunt asa bine calibrate ca aia din fabrica) si aveau 100-180k km, mergeau excelent.

PS - am vazut multe masini scumpe cu GPL, Range Rover, Cadillac (modelul ala care avea pretentii la clasa medie premium, imi scapa numele), Mustang V6 si asa mai departe. Oricum, cred ca mai sunt masini care vin cu instalatii de GPL din fabrica. Chiar Scirocco parca avea o editie care mergea pe gaz, nu mai stiu sigur.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 20:55   #7
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: GPL vs Diesel

Eu personal merg pe diesel,pentru ca-s mai putin mai sado si-mi place zgomotul.
Instalatii de GPL nu prea am vazut pe marci straine,dar am vazut instalatii de CNG,mult mai bun decat GPL-ul.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:08   #8
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: GPL vs Diesel

acum o saptamana la porsche aviatiei in showroom era o octavia2 cu gpl pe ea din fabrica . Si daca la noi nu sunt prea multe, in afara sunt mult mai raspandite.
Cele mai multe le-am vazut in olanda si MAI ALES italia.La ei nu sunt neaparat pt costuri mai mici cat pt ca polueaza mai putin pe gaz si au unele avantaje la impozite, taxe etc.

Despre costuri, iesi ceva mai ieftin cu gpl-ul. Dar aici e discutabila treaba, asta vara era vreo 35 motorina si 25 gazul. Acum e vreo 42 motorina si 22 gazul. Asadar strict ca si costuri iesi mai ieftin cu gazul, dar ca masina personala nu as baga gaz. gaz bagi daca esti pe taxi sau daca masina aia o muncesti(adica cu ea iti scoti banii si te intereseaza sa consume cat mai putin).
Oricat de performante sunt instalatiile astea secventiale, minusul de putere cand treci pe gaz e evident. De asemenea pe gaz nu e recomandat sa se mearga la turatii mari, trebuie sa schimbi mai des uleiul si mai ales bujiile fatza de mersul pe benzina. La revizie sunt cateva filtre in plus de schimbat la gpl etc. Asadar nu e chiar roza situatia nici pe gaz, dar de iesit mai ieftin iesi, mai ales acum cand s-au scumpit in draci benzina si motorina .
Acum fiecare stie mai bine cat merge, ca daca e unul care merge 10.000km pe an nu are niciun rost sa dea 600 de euro pe o instalatie de gaz.

Dar ca masina personala as alege dieselul fara doar si poate.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:47   #9
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: GPL vs Diesel

La o instalatie reglata cum trebuie aproape ca nu se simte diferenta de putere, poti sa o neglijezi. Intr-adevar, se mai adauga niste costuri la intretinerea instalatiei gpl dar si la diesel sunt mai scumpe (si eventual mai dese) reviziile, situatia este echilibrata.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:49   #10
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: GPL vs Diesel

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pretul masinii e mai mic... Pai cum... In afara de Logan GPL ce masina mai vine acum din fabrica cu o instalatie de-asta?

Eu nu m-as plimba cu bomba dupa mine nici batut. Mai ocupa si spatiu mult. Deci merg pe Diesel.
nu te plimbi cu o bomba dupa tine atat timp cat nu este o instalatie artizanala
instalatiile omologate au supapa de suprapresiune
STREET is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:50   #11
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: GPL vs Diesel

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Bomba in mintea ta, eu nu am auzit pana acum de vre-un caz de explozie nici la accidente, mai curand un contraragument ar fi spatiul cam mare pe care-l ocupa rezervorul de gaz si imposibilitatea de al manevra.
au fost cazuri in care a explodat din cauza ca a fost o improvizatie
STREET is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:58   #12
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: GPL vs Diesel

GPL ca e ieftin . e pe buzunarul romanului, si e alternativa benzinei. Povestile gen, bubuie, buleste motor, sunt povesti si atat, am de multi ani masina pe gpl si nici nu a bubuit nici rezervoru nici motoru si merge marfa si ieftin. Plus ca daca ai gpl sigur ai si benzina deci cand iti trebuie cuplul ala in plus nu te retine nimic sa apesi un buton. Motorina are si ea partile ei bune dar si neajunsuri, gpl-ului nu prea i-am gasit asa multe.
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 22:55   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GPL vs Diesel

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
PS - am vazut multe masini scumpe cu GPL, Range Rover, Cadillac (modelul ala care avea pretentii la clasa medie premium, imi scapa numele), Mustang V6 si asa mai departe. Oricum, cred ca mai sunt masini care vin cu instalatii de GPL din fabrica. Chiar Scirocco parca avea o editie care mergea pe gaz, nu mai stiu sigur.
E jenibil si tipic romanesc sa ai un Range Rover cu GPL pe el. Denota prostia unora care-si cumpara "de toti banii" cea mai scumpa masina pe care-o gasesc ca pe urma sa n-aiba bani sa mearga cu ea.

Nu stiu fratilor, daca voua va place sa va plimbati cu butelia-n spate bravo voua, dar daca stii sa conduci economic, o masina cu motor mai mic si exhilibrat va consuma destul de putin. Iar daca faci multe drumuri tot diesel-ul este cel mai rentabil, sa faci o depasire cu 1.4 pe gaz e o aventura. Am mers cu Logan 1.4 GPL si daca varianta pe benzina e lenesa, varianta GPL e de-a dreptul sinistra. Plus ca mi-ar fi mila de motorul meu sa-l chinui cu o instalatie pe gaz, cand el e proiectat sa mearga pe benzina.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 23:58   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: GPL vs Diesel

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
E jenibil si tipic romanesc sa ai un Range Rover cu GPL pe el. Denota prostia unora care-si cumpara "de toti banii" cea mai scumpa masina pe care-o gasesc ca pe urma sa n-aiba bani sa mearga cu ea.

Nu stiu fratilor, daca voua va place sa va plimbati cu butelia-n spate bravo voua, dar daca stii sa conduci economic, o masina cu motor mai mic si exhilibrat va consuma destul de putin. Iar daca faci multe drumuri tot diesel-ul este cel mai rentabil, sa faci o depasire cu 1.4 pe gaz e o aventura. Am mers cu Logan 1.4 GPL si daca varianta pe benzina e lenesa, varianta GPL e de-a dreptul sinistra. Plus ca mi-ar fi mila de motorul meu sa-l chinui cu o instalatie pe gaz, cand el e proiectat sa mearga pe benzina.
Ia da si tu o cautare pe mobile sa vezi ce masini sunt cu GPL, ML, x5, Masserati, etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 08:12   #15
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: GPL vs Diesel

Mie nu mi se pare deloc jenibil sa ai suv pe gaz de exemplu. Dovada ca sunt branduri premium care doteaza din fabrica masina cu instalatie gaz. In Europa occidentala sunt si oameni care prefera costul scazut al Gpl-ului si taxe ceva mai mici. Eu personal am vazut foarte multe in Italia unde la fiecare colt de strada ( metaforic vorbind) erau statii gpl.( asta prin 2002 de exemplu). Deci fenomenul era raspandit de ceva vreme. Si paradoxal in general am vazut Gpl pe masini cu motoare mari nu pe lowcosturi gen Logan.
Aleg Gpl insa doar pentru ceva ce depaseste 3000cmc( totusi soundul si senzatiile la un motor pe benzina aspirat v6 v8 este incomparabil cu ce ofera agricolul).Pentru capacitati pana in aceasta limita as alege diesel.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -