Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-10, 08:22   #1
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Avem la baza doua masini total diferite. Eu vreau sa aflu care este mai buna pentru familie. Familia mea vrea sa achizitioneze o masina si inca nu ne-am hotarat intre punto si e36. Inca de la inceput sa nu va legati de consumul lor si de tractiunea rotilor pentru ca asta nu ma intreseaza. Ma intreseaza punctele celelalte. Adica rezistenta in timp si la impact, comfort, performante, dotari, etc.
BMW 325 TD de vre-o 115 cp din 1992-95' in 4 usi inscrisa in Bulgaria sau Fiat Punto 1.9 JTD de vre-o 75-85 cp din 2000-03' in 5 usi inscrisa in Romania. Ambele undeva la 2500-3000 euro... care e mai buna?
Nu cunosc nici unul din aceste motoare. De fiat am auzit ca au consumul bun si de bmw ca sunt bune ca si motoare. Si inca o intrebare... pe bulgaria sau romania?
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 08:43   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

pai e destul de simplu sa alegi, punto e mult mai nou, poate chiar cu 10 ani mai tanar, are consum mai mic, taxe mai mici, piesele sunt mai ieftine ( nu toate, dar consumabililele ca bucsele, filtrele etc), e destul de fiabil, am o cunostiinta care foloseste punto pe scoala si pot sa spun ca se tine foarte bine. dezavantajul lui e dimensiunea, ceea ce pentru o masina de familie e un dezavantaj destul de mare dar compenseaza. iar intre bulgaria si romania fiind masina de familie eu zic ca e mai bine pe romania, cel putin stii cum sta treaba si te opreste politia mai rar
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 08:52   #3
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Pai la rezistenta in timp totul e relativ, daca BMW-ul ala a rezistat 18 ani nu ai nici o garantie ca maine nu se darama sub tine. La fel e si la Punto, dar faptul ca are jumatate din varsta e posibil sa faca multe diferente, plus ca pentru punto poti face si casco, care pt 3000 euro nu e nici scump. La bmw totusi sa verifici in primul rand rugina, apoi sa iei in considerare ca in general piesele din cauciuc care n-au fost schimbate (bucsaraie etc.) e posibil sa fie degradate doar din cauza varstei nu neaparat a uzurii.
La rezistenta la impact si siguranta Punto este net superior. 325 nici nu stiu daca a primit vreodata rating NCAP, oricum n-ar fi depasit 2 stele.
Pe partea de comfort, spatiul interior mai mare, pozitia la volan mai sportiva isi spun cuvantul in BMW. Pe langa asta portbagajul este mult mai generos pt bmw. Oricum si Punto are suspensiile placute, si e fun2drive din cauza dimensiunilor plus ca e foarte sprintena in oras, insa nu exceleaza la sportivitate.
Ca si performante BMW-ul are top-speed mai bun (asta daca n-a pierdut prea multi cai in timp) dar daca masina nu e "mint condition" eu unul n-as avea curajul sa depasesc viteza maxima care o prinde Punto, asadar in ochii mei nu e relevant.
Iarasi 0-100/staning mile in conditii optime BMW e mai rapid, cu foarte putin (0.2/0.9 secunde), diferenta pana la urma tot soferul o face. Acum in 2010 puse pe strada fata in fata un BMW din 95 cu un Punto din 2003, cred ca Punto-ul ar castiga cam de fiecare data. Varsta isi spune iarasi cuvantul.
Nu stiu ce dotari avea un bmw de varsta respectiva, dar pe punto gasesti trapa, inchidere centralizata, geamuri electrice (mi se pare doar fata) ac, computer de bord, oglinzi electrice, proiectoare ceata, servo-directie, abs si mi se pare chiar si ESP.
Intretinerea cred ca e la acelasi nivel, adica eu stiu ca e ieftina la punto, eventual la BMW fiind motorul mai mare dai mai multi bani pe ulei, dar la punto e mai scump deci tot pe acolo se duc banii.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 09:54   #4
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

eu ma gandeam sa cumpar bmw asta
http://bmw.anunturi-auto.4tuning.ro/...i-9403942.html deja am vorbit cu proprietarul urmeaza sa il sun sa ii spun ca sambata ma duc sa vad masina
adica nu stiu imi place mai mult e altceva... poate poate ma razgandesc la un punto, dar totusi cand spui bmw e altceva... il iau pasta la 2500 sau iau un punto la max 3000
acum nu stiu ce sa zic? ce parere aveti despre acel bmw? si spunetimi si mie cum e cu bulgaria? cum adica ma opreste politia mai des tata nu avut niciodata masina pe alta tara si nu stie cum e cu astea... cum e cu procura aia?
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 10:10   #5
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Pai aia e o procura care iti da dreptul sa circuli cu masina.... sau oricine e trecut pe procura respectiva. Masina apartine proprietarului, toate taxele le platesti in bulgaria, etc.
Nu stiu cum o sa faceti actele la masina... adica mergi in bulgaria si iti face proprietarul tie procura si o anuleaza pe a aluia. Oricum la treaba asta proprietarul(bulgarul) poate veni la orice ora sa iti ia masina din fata ca doar e a lui. De asemenea o poate radia cand i se scoala, in principiu e proprietatea lui nu a ta.
Asigurarea trebuie obligatoriu sa fie tip carte verde, iar daca lovesti pe cineva din vina ta, cel mai probabil te va da in judecata pentru ca se solutioneaza uneori mai usor decat prin intermediul asigurarilor.


BMW-ul din link arata foarte bine. Cati km are?

Ai putea incerca si logan.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 21:22   #6
ajaccio

Stage 3
 
ajaccio's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 116
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Auzi tu vrei sa te bagi la un 325 benzina?Ai idee cam cat cosuma?Nu de alta da vezi tu...pe langa piese o sa dai o gramada de bani pe impozite si RCA-uri care de la an la an tot o sa sara preturile in sus...au astia fixul cu "green cars".Eu zic sa nu depasesti 2000cmc ca poate in 1-2 ani te trezesti cu 2000ron impozit + 1200ron RCA.....si mai trebe sa mai si folosesti masina...nu?
__________________
HD-07-NKC
ajaccio is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 21:26   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

325 TD = diesel.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 10:06   #8
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Pai vrei masina de familie dar neaparat sa fie beamvee de 20 de ani ?

De ce punto :
1. Este mai nou
2. Stele Ncap, punto 4, bmw 1
3. Consum mult mai bun
4. Impozit mai mic, asigurare mai mica
5. Este pe romania
etc.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 10:30   #9
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Quote:
Originally Posted by ajaccio View Post
Auzi tu vrei sa te bagi la un 325 benzina?Ai idee cam cat cosuma?Nu de alta da vezi tu...pe langa piese o sa dai o gramada de bani pe impozite si RCA-uri care de la an la an tot o sa sara preturile in sus...au astia fixul cu "green cars".Eu zic sa nu depasesti 2000cmc ca poate in 1-2 ani te trezesti cu 2000ron impozit + 1200ron RCA.....si mai trebe sa mai si folosesti masina...nu?
era vorba despre un 2.5 turbo-dizel care e inscris pe bulgaria... in bg taxele sunt mici si daca e vorba de consum e chiar acceptabil consumul unui asemenea motor
mai citeste si tu ce s-a vorbit inainte sa postezi..

cat despre celelalte posturi m-am comvins ca e mai bun punto si o curand o sa ma indrept spre asa ceva sau ceva cu cunsum mic si inscris in ro in aceiasi bani
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 13:00   #10
ajaccio

Stage 3
 
ajaccio's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 116
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Scuzele de rigoare..in link-ul dat de tine aparea acolo un 325benzina cu 2500euro si ma gandeam ca despre acela este vorba.
ajaccio is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 08:24   #11
LiquidTW

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 23
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

BMW e BMW !
Intradevar Punto e mai nou, motor de 1.9 la care consumul e mai mic, piesele mai ieftine.
Dar cu toate acestea daca bmw-ul il iei cu vreo 500 d euro in minus decat punto, atunci ia-ti clar bmwu`. Mai bagi poate vreo 200-300 euro in el ( cauciucuri, directie, poate o curea de distributie, filtre, ulei ) ca sa sti de un capat si daca te gandesti logic unde ajungi ? La un bmw 325td la care motoarele acelea sunt f. rezistente ( nu au moarte ... acum depinde si tu cum ii schimbi uleiul si toate cele ), iar pe langa asta, daca sti ca ai schimbat totul si nu are rugina. Nici nu se compara cu Punto care e FIAT !
Nu spun ca nu sunt bune FIATurile, dar nu se compara cu BMW.
Sper ca nu am deranjat pe altii care aleg fiatul.
Eu doar mi-am dat cu parerea.
Salut !
LiquidTW is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 09:38   #12
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Este cam greu sa gasesti un motor de 2500 tds in mintile lui, a fost si un motor destul de pretentios. Punto-ul ala nici el nu exceleaza in fiabilitate iar motorul si intretinerea lui o sa-ti dea ceva batai de cap. Ambele motoare sunt niste dieseluri vechi, tehnologie veche, km multi - probleme multe. Orice o sa-ti cada la motoarele astea o sa te manance binisor de bani.
La banii aia mai curand te orientezi la o Corolla sau un Civic '92-2000' cu un motor pe benzina de 1.4-1.6 si cam scapi de probleme, consum mic, fiabilitate exceptionala, fara griji cu motoarele, piese ieftine, etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 11:53   #13
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Quote:
Originally Posted by LiquidTW View Post
BMW e BMW !
Intradevar Punto e mai nou, motor de 1.9 la care consumul e mai mic, piesele mai ieftine.
Dar cu toate acestea daca bmw-ul il iei cu vreo 500 d euro in minus decat punto, atunci ia-ti clar bmwu`. Mai bagi poate vreo 200-300 euro in el ( cauciucuri, directie, poate o curea de distributie, filtre, ulei ) ca sa sti de un capat si daca te gandesti logic unde ajungi ? La un bmw 325td la care motoarele acelea sunt f. rezistente ( nu au moarte ... acum depinde si tu cum ii schimbi uleiul si toate cele ), iar pe langa asta, daca sti ca ai schimbat totul si nu are rugina. Nici nu se compara cu Punto care e FIAT !
Nu spun ca nu sunt bune FIATurile, dar nu se compara cu BMW.
Sper ca nu am deranjat pe altii care aleg fiatul.
Eu doar mi-am dat cu parerea.
Salut !
ai poster cu salam deasupra patului?
2-300 de euro bagi într-o mașină de 20 de ani doar să intri pe ușa service-ului....nu mai da sfaturi din auzite.

prietene...go4 punto, în cazul de față. ai putea totuși să arunci un ochi pe la recuperări leasing, dar caută cu atenție...că s-ar putea să dai peste ceva ok la bani puțini. ai șanse dacă prinzi o gălușcă...la banii ăștia să iei ceva 2007 chiar cu km puțini. p.s. : nu trebuie neapărat să fie diesel ca să consume puțin... mașini de talia lui Punto, cu motoare pe benzină consumă foarte decent dacă sunt conduse corespunzător.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 01:44   #14
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiat Punto 1.9 JTD vs. BMW E36 325 TD

Quote:
Originally Posted by LiquidTW View Post
BMW e BMW !
nu se compara cu Punto care e FIAT !
Nu spun ca nu sunt bune FIATurile, dar nu se compara cu BMW.
Ia şi citeşte, pentru tine aşa.... https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...i-privire.html
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -