Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-10, 19:58   #1
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default

ca tot veni iarna, gheata, zapada, polei si se dezbate la greu care e cel mai bun sistem de integrala sa vede parerile voastre:

4matic mercedes
quattro audi (grup vag)
x-drive bmw
Symetrical AWD subaru
nissan gt-r (nu stiu nume)
awd volvo
d-4d toyota
mitsubishi all wheel drive

Last edited by aleks; 06-01-10 at 05:54.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:27   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: best allroad

Merg pe Symetrical AWD Subaru. Parerea mea e ca e cel mai performant, si chiar daca o singura roata are tractiune distribuie puterea extrem de eficient pe acea roata astfel incat pune in miscare vehiculul fara probleme.
Totusi, mai trebuie adaugat si cel de la SAAB, despre care am auzit multe cuvinte de lauda.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:35   #3
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: best allroad

Pai unde vrei sa utilizezi masina ? Pe asfalt, drum de tara, drum forestier, off road ? Sistemul 4x4 de la GT-R e cu siguranta performant pe circuit dar nu stiu cum s-ar descurca in offroad avand in vedere ca nu are nicio legatura cu asta.

Sunt mult prea multe variabile, apoi quattro este de mai multe feluri. Quattro de pe Q7 este diferit fata de quattro de pe TT care este diferit si el fata de Quattro de pe A6 care de asemenea este diferit de ala de pe RS6 (cel mai nou) care de asemenea este total diferit fata de ala de pe R8. Deci, care quattro ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:42   #4
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: best allroad

excludem off rodul, tocmai ca putini avem deaface cu el. pe strada in general si vreme rea
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:47   #5
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: best allroad

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai unde vrei sa utilizezi masina ? Pe asfalt, drum de tara, drum forestier, off road ? Sistemul 4x4 de la GT-R e cu siguranta performant pe circuit dar nu stiu cum s-ar descurca in offroad avand in vedere ca nu are nicio legatura cu asta.
Cred ca se refera la sistemu de 4x4 in general la fiecare marca anume, nu la un anume model , cel putin eu asta am inteles .

Vot pentru xdrive ul de la bmw la masinile non SUV , si experienta de 50 de ani in 4X4 pt Nissan .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:59   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: best allroad


ceva mai vechi...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 21:11   #7
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: best allroad

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post

ceva mai vechi...
filmuletul e discutat si rediscutat. multi spun ca este vorba de un caca comercial.
eu oscilez intre quattro care a avansat enorm si e foarte complet acum si x-srive care are si ceva valeitati sportive
DOHC16 aici nu vorbim de masinile 4x4 de off rod, ci de cele allroad care e cam alta mancare de peste.. si la capitolul asta integrala de gt-r nu prea are treaba cu integrala de patrol de ex, care e diferenta de la cer la pamant

exact acelasi lucru si la merc, unde G class e printre primii in off road pe stanci si balti de namoale si inegrala de la ml de ex nu e chiar atat de laudata
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 21:18   #8
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: best allroad

vacaroz, de cat sa arunci idei d'astea crete, mai bine te apucai d golf.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 21:51   #9
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: best allroad

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post

Vot pentru xdrive ul de la bmw la masinile non SUV , si experienta de 50 de ani in 4X4 pt Nissan .
Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
DOHC16 aici nu vorbim de masinile 4x4 de off rod, ci de cele allroad care e cam alta mancare de peste.. si la capitolul asta integrala de gt-r nu prea are treaba cu integrala de patrol de ex, care e diferenta de la cer la pamant

exact acelasi lucru si la merc, unde G class e printre primii in off road pe stanci si balti de namoale si inegrala de la ml de ex nu e chiar atat de laudata
Citeste mi cu atentie postu ,nu am zis nimic de off road
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 21:56   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: best allroad

Prin periplurile mele pe net, am inteles ca cel mai eficient sistem 4x4 este considerat XWD Haldex de la Saab. Nu stiu cat o fi de adevarat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 22:19   #11
Luk@$

Stage 2
 
Luk@$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 45
Member of:
[2 Roti]
Default Re: best allroad

Daca tot se discuta despre tractiuni integrale... Am si eu o nelamurire,
exista vre-o diferenta intre quattro de la audi si 4Motion de la Vw, avand in vedere ca ambele marci apartin grupului Vag.
Luk@$ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 22:24   #12
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: best allroad

Da, exista. Quattro = Torsen, 4Motion = Haldex.

Asta in general, exista si Audi-uri care practic au 4Motion dar evident este numit Quattro, doar asta este numele la 4WD la Audi (A3, TT) la fel cum exista si VW cu diferential Torsen (Touareg, Phaeton) dar tot 4Motion este numit.

Dupa cum am spus mai sus exista diferente (mai mari sau mai mici) si intre anumite sisteme quattro de la Audi, TT/A4-6-8/RS6/Q7/R8, la fel cum exista diferente mari si la alte firme, 4Matic de pe GL este ceva, 4Matic de pe S Klasse este altceva, 4Matic de pe ML altceva, 4Matic de pe G-Klasse altceva, etc.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 22:27   #13
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: best allroad

pe haldex merg si eu. am citit numai de bine despre el.
si mai fac precizarea ca in primul post e o mare greseala. d4d de la toyota nu are nicio treaba cu 4x4
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 03:49   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: best allroad

Vorbind de on-road teoretic Nissanul cu GT-R are cel mai performant 4x4 urmate 2 concurenteredutabile EVO si STI.
Dealtfel si x-drive sta foarte bine in teste.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:34   #15
vnool

 
vnool's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 287
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: best allroad

..poate e off topic dar eu as mai stringe ceva banisori si as cumpara un Range Rover , ...dar din lista mentionata credca optez pentru bmw ... sa fi fost audi allroad l-as fi ales pe el
__________________
vnool is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -