Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-10, 17:37   #16
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

@ Andrei Suzuki, In primul rand asta e un forum numai despre masini, ma gandeam ca dau de niste baieti care se pricep la masini (ca sa zic asa) nu de a posta aiurea si a face misto.
Chestia e ca multi sunt impresionati de SECOND HAND-urile lor "incat nu mai vad alta masina in fata ochilor"...
Numai dupa asta sa vezi ce posturi ironice,arogante au ajuns sa compare Golf 1 cu Logan Prestige 16v! Deci se vede cultura, sau ce vreti voi in fine.

@ xxdadixx, Din pacate am fost numai Dacia, m-am interesat, Miercuri daca voi lua permisu' de conducere o sa ma duc cam la toate reprezentantele, si o sa "studiez" bine problema, DAR totusi e urat din partea voastra, cand puteati sa ma jutati cu niste sfaturi concrete, nu mistouri sau mai stiu eu ce. Urat din partea voastra.

Last edited by ion_daniel; 04-01-10 at 17:47.
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:31   #17
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Atata timp cat vii cu atitudinea asta pe un forum in care 90% dintre noi avem masini second, pe care unii se straduiesc sa le inbunatateasca, sau sa le modifice, e cam greu sa primesti altceva decat mistouri sau dezinteres.
Stiu ca te asteptai sa fim incantati de faptul ca tu ai descoperit gaura la macaroana cu logan prestige si noi astia care ne luam second suntem niste retardati, dar, vezi, uneori e bine sa stai sa numeri pana la 10 inainte sa postezi.
Plus ca nici nu ai carnet. Eu am trecut prin vreo 15 masini personale + vreo 150 aduse la comanda, si cu toate astea nu mi-am permis sa iau la misto pe cineva, orice masina si-ar fi dorit, decat intr-un mod civilizat.
Spor la cumparat, sunt absolut convins ca o sa esuezi intr-un Logan pe care o sa-l lauzi in primele 6 luni, apoi o sa apara aici la bazar cu folii si cd-player nou, evident mult supra-evaluata, si-o sa te certi cu toata lumea pe motiv ca "eu stiu ce vand".
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 00:39   #18
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Hai să revenim la subiectul topicului, vă rog.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 11:50   #19
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Azi am sunat la Renault si am aflat ca nu se mai fabrica Renault Megane Sedan 2 Noul Renault Fluence i-a luat locul.

Last edited by ion_daniel; 04-02-10 at 11:52.
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 11:56   #20
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Era evident dar nu te opreste nimeni sa iti cumperi din exemplarele care se mai afla in stock, cu discount-uri bunicele.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 01:30   #21
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

sau second, si te dai cu restu'.. )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:44   #22
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

sau poti sa iti iei un golf 1 ca sa inveti sa conduci...si stai linistit...ca daca iti iei unu tipla..gti...e posibil in multe privinte sa fie mai bun decat logan prestige...))))
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:27   #23
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

da-l incolo de golf, ca si ala parca prea e vechi.. macar ABS si servo sa aiba. dar ar putea sa ramana "in familie" cu un Clio, care daca ar mai si si RS, chiar ar fi o masina buna. desi nu stiu daca de incepatori.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 23:29   #24
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

sa se invete de la inceput fara abs si servo..ce e cu atata lux..))))))))
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 01:13   #25
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

pt tine loganul ar fi masina ideala....ieftina la intretinere,cat de cat solida,fiabila,consum rezonabil si are si un motor cu destula putere pt un incepator!iar la strazile care le avem.....este perfecta!eu cred ca este masina cu cel mai bun raport pret/calitate de pe piata!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 14:41   #26
oldMAN

Stage 5
 
oldMAN's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 300
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Ambele masini sunt proaste. Daca mergi incet si temperat rezista. Daca esti mai agresiv si vrei sa abordezi curbe in viteza sau sa depasesti din scurt mai bine iti alegi alte masini din alte marci! Meganul sedan nu merita nici-un ban, pentru ca te costa mult daca ai probleme cu ea, daca schimbi un far sau altele. Plus ca este fabricat in Turcia, deci iti dai seama ce calitate de asamblare are. Mai bine mergi pe un Megane Hatchback.O sa fii multumit, dar tot Renault ramane!
Proasta masina Megane Sedan si de Logan nu mai zic, doar daca vrei sa cari ceva cu el, este bun!
oldMAN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 18:13   #27
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

exagerezi.. nu snt fan logan, din contra, nu ma topesc cu ele. insa nu snt masini proaste. pt ce se vor ele a fi (masini ieftine, low-cost), isi fac treaba cu brio. adica snt destul de fiabile, rezista destul la tavaleala, dar atat cat pot ele. nu poti sa ii ceri sa intre in curbe cu 200 sau sa ia 100 in 5 sec. dar pt ce se vor ele, snt masini reusite. nu cred ca unul care isi ia logan o sa aiba pretentii de sport la el, iar ca masina de zi cu zi, e buna. trebuie doar sa fi constient ca de banii ei, nu poate sa ofere f multe.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 18:36   #28
oldMAN

Stage 5
 
oldMAN's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 300
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Am precizat mai sus:"Daca mergi incet si temperat rezista." Spun, ca totusi ar putea sa vada si alte obtiuni si sa nu aiba in vedere doar Logan si Megane Sedan. Am spus ca e mai bun un Megane Hatchback. Dar, concluzia, este ca pentru o masina noua, e scumpa la piese, si manopera. Loganul este o varianta, dar decat sa o iei un logan nou mai bine iei ceva la mana a 2-a pentru ca valoarea loganului scade foarte mult dupa ce o cumperi de noua. Inceaca la Seat, Ibitza e foarte buna si gasesti la preturi bune masini noi. Si Opel este o varianta, poate nu chiar buna, dar cred ca este altceva. Recomandarea mea este sa mergi la Ford, Seat si daca ai ceva bani in plus la VW. Focusurile s-au ieftinit foarte mult si crede-ma ca sunt senzatie, daca iei si o motorizare decenta, cel putin 1.6.
Spor la cautari!

Last edited by oldMAN; 16-02-10 at 18:38.
oldMAN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 20:26   #29
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

de acord cu Ibiza, si arata f bine! si Astra imi place, dar Ibiza asta noua mi se pare frumoasa foc.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 16:57   #30
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Normal un om care are banul in mana si vrea sa-si cumpere masina se duce sa le vada pe viu nu cere poze pe net cu ele eventual face si un test drive.
si oricum nu e nimeni obligat sa faca munca patriotica pe forum
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -