Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-09, 11:16   #1
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

De Renault Megane Sedan 1.6 16v versiunea mijlocie ce parere aveti? se merita in defavoarea Loganului Full?
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 14:48   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

In afara de costul de intretinere (revizii/asigurare casco/etc) si posibil ala de achizitie, capitole unde un Logan sta mai bine, Renault Megane Sedan e superior cam din orice punct de vedere, design exterior, design interior, dotari, calitatea materialelor, etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 19:10   #3
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Cred ca am sa aleg Megane, nu cred ca e mare diferenta la costurile de intretinere
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 14:06   #4
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Apropo stie cineva costurile de intretinere la cele 2 masini?
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 01:16   #5
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Costurile in primii ani (cat e masina in garantie) nu sunt cu mult mai mari la renault. Ma refer in special la revizii., o revizie normala la logan 16v e undeva la 4-5 mil(la 16v sunt ceva mai scumpe decat la un logan 1.4, intra mai mult ulei, filtrele ceva mai scumpe etc), iar la renault 6-7. Nu e mare diferenta aici, diferenta va fi la cand iese masina din garantie si cand daca apare vreo problema te duci si cumperi tu piesele. Acolo sunt diferente marisoare.desi am logan, megane sedan este clar peste logan, desi nici meganeul nu prea e o masina care sa te dea pe spate in comparatie cu altele.
La ce depaseste clar meganeul e faptul ca are 5 stele la euroncap la siguranta(desi daca iei o versiune de megane cu doar 2 airbaguri nu mai are 5 stele),are un interior un pic mai calitativ,comenzile geamurilor pe usa si nu pe bord ca la logan,si poate un lucru important pt multi..imaginea care ti-o da masina, una e sa fii propietar de megane si alta de logan. din pacate lucrul asta e valabil in ochii multora, mai ales in ochii posesorilor de bolizi din 1900 toamna.
Apropo sper ca stii ca nu se mai produce de ceva timp, iar masina care o cumperi probabil e fabricata cu cateva luni bune in urma. Asa ca ar trebui sa obtii un discount serios.

Alte diferente ar mai fi la casco unde probabil e o diferenta de ~200 de euro intre ele, pt ca la logan se aplica reducere ca e masina productie autohtona.
Eu personal as merge pe megane, ceva mai scumpa la intretinere dar si ca masina e peste logan.
daca mai ai ceva nelamuriri intreaba .

Last edited by razvyy21; 29-12-09 at 01:20.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 12:43   #6
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

@ razvyy21, Multumesc pentru raspuns!

Am vazut pe net foarte multe topicuri in care proprietarii se plangeau de fiabilitatea megane-ului...
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 16:40   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Aici sunt sigur ca la fiabilitate Logan este peste Megane si stiu de la un rent-a-car care are mai multe bucati din aman2.
Cat la revizii sunt in funtie de motor, la Clio 1.4 revizia de 60 k km este peste 3000 de RON - cere schimbarea ditributiei, o hotie pe fata, cred ca este singurul brand care specifica in cartea masinii schimbarea distributiei la 60 K de km si la acre pretul reviziei este 7% din pretul masinii.

Mai conteaza si cat este si garantia trenului de rulare la aman2 care nu-l stiu pe dinafara.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 21:32   #8
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

@ GTR, Multumesc pentru raspuns, dar vad ca nu prea se incumeta colgii ca sa raspunda pe forumul asta sau defapt ei prefera sa raspunda la threadurile gen: HAUDI vs BEMVE vs masini pe care nu prea si le permit noi.
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 11:59   #9
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Quote:
Originally Posted by ion_daniel View Post
@ GTR, Multumesc pentru raspuns, dar vad ca nu prea se incumeta colgii ca sa raspunda pe forumul asta sau defapt ei prefera sa raspunda la threadurile gen: HAUDI vs BEMVE vs masini pe care nu prea si le permit noi.
Te-aş ruga să nu mai jigneşti colegii de forum, indiferent cāt de bună, īndreptăţită şi superioară īţi consideri părerea.
Nu te-aş fi rugat asta dar deja insişti īn genul ăsta de replici şi sincer nu ajută cu nimic cititorii postărilor, nu aduc niciun plus de informaţii sau altceva interesant cu ele, doar flame şi ceartă, ori asta am să am grijă să nu se propage.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 22:41   #10
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Aici sunt sigur ca la fiabilitate Logan este peste Megane si stiu de la un rent-a-car care are mai multe bucati din aman2.
Wow! Ciudat este faptul ca Dacia Logan este foarte criticata, cum ca nu ar fi fiabila, probabil ca e criticata pentru ca sta sub numele Dacia.

P.S: Ma ajuta cineva cu 2-3 poze (interior-exterior) cu Renault Megan' Sedan versiunea "Manager"
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 16:00   #11
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Foarte frumoase pozele. Multumesc foarte mult!
Cu toate ca e unu' dintre cele mai cunoscute forumuri din Romania dar degeaba, daca deschideam topicul asta pe forumul meu care are numai 2500 de membri, cred ca primeam multe raspunsuri...
Forumul asta nu cred ca ar mai fi vizitat asa de mult daca nu ar avea moderatori intelegatori la fel ca domnu' "aleks" pe care il respect.
Scuzati-mi off-topic'ul. Trebuia sa zic asta.
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 16:34   #12
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

pentru poze exista destule motoare de cautare pe internet. poti sa incerci google cu incredere. ai facut 3 sau 4 topicuri in care ceri pareri despre logan full si opel astra classic / renault megane dar in care de fapt tu vrei sa demonstrezi suprematia loganului. cumpara-ti logan si gata daca ti se pare atat de bun.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 16:59   #13
ion_daniel

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 72
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

@ vectra_gts, Tu crezi ca nu am incercat si cu GOOGLE? acolo gasesc diferite interioare cu numele "Megane Manager"
Nu am deschis topicurile respective pentru a demonstra "suprematia" Loganului, cum spui tu.
Cand am deschis topicul "Opel Astra Classic vs Dacia Logan" incepuse sa imi placa Opel Astra Classic, dar dupa ce am aflat ca nu se mai fabrica, m-am cam razgandit.
Iar cand am deschis topicul "Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full" Incepuse sa imi placa Megane-ul 2, oricum si acum imi place foarte mult, dar dupa ce am vazut ca se discuta foarte mult despre fiabilitatea megane-ului si am aflat cateva "probleme" nu stiu ce sa mai zic....

Vezi cum te-ai bagat aiurea in seama?!

P.S: Eu am o impresie foarte foarte buna de Logan deaia il compar cu mai multe "optiuni" ........
Numai bine!
ion_daniel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:28   #14
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Pai daca forumu tau e atat de grozav,de ce te-ai mai obosit sa deschizi topic aici? Discutai acolo,o rezolvai si gata.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:35   #15
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Renault Megane 1.6 16 v vs Dacia Logan full

Normal un om care are banul in mana si vrea sa-si cumpere masina se duce sa le vada pe viu nu cere poze pe net cu ele eventual face si un test drive.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -