Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CL65AMG vs BMW M6
Mercedes CL 65 AMG 148 46.11%
BMW M6 173 53.89%
Voters: 321. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-06, 18:07   #271
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by hu guta
m6!!! tare rau
du-te mah mertzu rulez ca am vazut unu azi pa strada!!111 ce pizdos arata in negru si cu croame si spinaz! Ce suna muzica in el te dore p...
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 18:10   #272
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Intru cam tarziu in discutie...
Aleg M6. In special pentru sistemul iDrive (nu imi pasa diferenta de CP), dar si pentru ca arata mai bine, este mai ieftin si este o aparitie mai rara pe la noi.
neXus is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 18:31   #273
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

pai ca si o masina pentru drumuri cu 2 benzi m6 e clar mai bun pentru handling, sunet si putere, dar pe autostrada e umilit de cl 65. nu exista competitor pe autostrada pentru masina aceea
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 23:29   #274
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

A... adica M6 nu prinde decat 250.. pe cand CL 65 este limitat la... 250?
neXus is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 23:33   #275
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

m6 rules.........dupa mine e cea mai jmechera masina, nici mercedes nu-i mai prejos dar bmw are un nume puternic si o reputatie pe masura!
eu pe m6 merg.
__________________
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 23:40   #276
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Asa te vreau TAU! Dupa ce iti termini Dacia, o vinzi (deh, e celebritate) si cu banii de pe ea iti cumperi un M6
neXus is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 23:55   #277
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by neXus
Asa te vreau TAU! Dupa ce iti termini Dacia, o vinzi (deh, e celebritate) si cu banii de pe ea iti cumperi un M6
eee asa pas nu se poate! oricum mai am in familie un rav4 si un matiz pe care-l rup!
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 09-07-06, 13:58   #278
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by GabiByte
pai ca si o masina pentru drumuri cu 2 benzi m6 e clar mai bun pentru handling, sunet si putere, dar pe autostrada e umilit de cl 65. nu exista competitor pe autostrada pentru masina aceea

gabi,cum nimeni nu merge pe circuit cu aceste masini,sau nu cauta ultimul calut ascuns prin capota cand merge pe drumurile judetene,si cum nu avem autobahn ci o amarata de autostrada si aia ca vai de mama ei care acuma mai e si plina de videocamere cred ca pt romania cea mai buna departajare intre aceste masini ramane doar prestanta si comfortul ce-l ofera,si aici mercedesul devine invingator,parerea mea...
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 13:41   #279
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by 300zxtt
gabi,cum nimeni nu merge pe circuit cu aceste masini,sau nu cauta ultimul calut ascuns prin capota cand merge pe drumurile judetene,si cum nu avem autobahn ci o amarata de autostrada si aia ca vai de mama ei care acuma mai e si plina de videocamere cred ca pt romania cea mai buna departajare intre aceste masini ramane doar prestanta si comfortul ce-l ofera,si aici mercedesul devine invingator,parerea mea...
foarte bine zis, dar oamenii dupa forumu asta am observat ca "sufera" de circuit, dunno why
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 17:41   #280
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

uneori sa departajezi o masina pt timpii scosi pe circuit si uneori diferenta fiind de cateva miimi sau secunde mi se pare o aberatie.hai sa fim seriosi,timpii pot varia mult si in functie de cauciucuri,temperatura sau factorul uman.e mult mai importanta aceleratia in linie dreapta sau reprizele

aici nu se tine cont de acele miimi de secunda,ca nu suntem la formula unu.si cum am mai specificat mai sus nimeni nu nu utilizeaza aceste masini pe circuit
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 10-07-06, 19:37   #281
hu guta

Stage 3
 
hu guta's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 94
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

mult mai misto un m6 pt. ca prea toti tzigani au mertz-uri la poarta si in casa e de rahat dar cu aur si plasmi pe unde vrei.
hu guta is offline   Reply With Quote
Old 11-07-06, 08:23   #282
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by 300zxtt
uneori sa departajezi o masina pt timpii scosi pe circuit si uneori diferenta fiind de cateva miimi sau secunde mi se pare o aberatie.hai sa fim seriosi,timpii pot varia mult si in functie de cauciucuri,temperatura sau factorul uman.e mult mai importanta aceleratia in linie dreapta sau reprizele

aici nu se tine cont de acele miimi de secunda,ca nu suntem la formula unu.si cum am mai specificat mai sus nimeni nu nu utilizeaza aceste masini pe circuit
Avem si noi autostrada si sosele cu 4 benzi. Si pe viitor vom avea mult mai multi km de autostrada. CL65 AMG are cuplu urias si asta conteaza. Faci depasirile foarte usor. Linistit o poti tine la 240(pe autostrada evident, sa nu ma intelegi gresit). Ziceam ca BMW M6 este o masina care o conduci in weekend pentru distractie. Ca si comfort nu pot sa ma pronunt ca nu le-am incercat. Nimeni nu zice de performante pe circuit, dar daca s-ar lua asa eu as miza pe m6
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 11-07-06, 18:16   #283
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by hu guta
mult mai misto un m6 pt. ca prea toti tzigani au mertz-uri la poarta si in casa e de rahat dar cu aur si plasmi pe unde vrei.
somebody ban him!!!
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 12-07-06, 06:53   #284
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Ba a existat. Iata ce apare la un search cu google: http://tinyurl.com/h59ag
Sunt curios daca fac un site si scriu despre Logan V6 Turbo oare se propaga la fel de repede tampenia ?
Race is offline   Reply With Quote
Old 20-07-06, 12:39   #285
E31

Stage 3
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 133
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

"e mult mai importanta aceleratia in linie dreapta sau reprizele

aici nu se tine cont de acele miimi de secunda,ca nu suntem la formula unu.si cum am mai specificat mai sus nimeni nu nu utilizeaza aceste masini pe circuit"

With all do respect daca vrei acceleratie in linie dreapta poti sa-ti iei un dragster. In locurile unde oamenii au bani si pt altceva decat TDI, diferenta dintre masini se face in mare parte pe feeling si handling. Daca ai 1-200.000E sa-i dai pe o masina si e MUUUULT mai importanta acceleratia, de ce sa dai 130.000 pe un Ferrari cand iti iei cu 10-20.000 vreun muscle car si de 30.000 ii faci motor de 700cp? Aia bate orice! )
E trist ca in orice domeniu de comparatie intre masini, masina X e mai buna decat masina Y daca accelereaza mai repede sau daca are cai mai multi.
Si apropo de circuit, ca nimeni nu le utilizeaza acolo, mai de graba le utilizeaza pe linie dreapta? Hai sa fim serios, cate drumuri fara curbe avem noi? In Romania, strazile sint inguste si pline de curbe, iar aici castiga clar o masina care are handling mai bun.

Din perspectiva unui om care in viata lui nu a condus un motor cat de cat normal (macar peste 3000) si care slaveste dieselul, cum sint majoritatea la noi in tara asta, intotdeauna e bine sa fie cat mai puternica, ei neavand si nefiind obisnuiti. Dar de la un nivel in sus, prea multa putere poate deveni suparatoare daca restul masinii nu corespunde. De ce oare M6le a fost cotat printre primele in segmentul 500cp+, pe cand cl65 amg abia a luat nota 5 si a fost aspru criticat?

Sper din suflet ca aceste discutii sa se eleveze dincolo de "bataia in cifre". Dar noh...
__________________
profilul romanului tipic: grandoman si frustrat
E31 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -