Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-07, 09:35   #496
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

asa e cum spune el )))))))))
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 11:56   #497
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

race esti cel mai subiectiv din istoria forumului 4tuning:
'Nici una.Asta pentru ca 4Motion nu e 4x4,ci un cacat scump,greu si inutil.'
e mai modern si mai inteligent ala de pe maverick intr-adevar..nu mai insist ca dupa incepi sa spui de maverick si de alte minunatii scoase de ford ca sunt cele mai bune din clasa lor..ford rulez
mercut is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 11:42   #498
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

am gasit ceva intro revista....mise pare interesant..
''chiar daca la prima vedere focus st e mai usor de plasat alaturi de golf gti, la o privire mai atenta aruncata motorizarii sale vom descoperi ca, de fapt, el se gaseste undeva la jumatatea distantei dintre gti si r32. propulsorul cu cilindreea de 2.522 cmc de pe ford dezvolta 225 cp la 6.000 rpm, iar cuplul este 320 nm pe o plaja de turatie larga, intre 1.600 si 4.000 rpm, mai ales datorita supraalimentarii. vw scoate pentru gti, din 1984 cmc 200cp la 5000 rpm oferind 280nm tot pe o plaja larga de turatie, intre 1800rpm si 5000rpm, datorita turbocompresorului si injectiei directe. la r32 montarea unui v6 aspirat de 3189 cmc aduce cu sine 250 cp la 6300 rpm si un cuplu motor egal cu cel de la st, de 320nm, dar disponibili numai intre 2800 si 3000rpm, ca stil, ambele masini sunt niste interpretari ale versiunilor de serie la care sau adaugat anumite tuse sportive''
__________________
Retro? Yes plx.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 14:30   #499
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

si ce e interesant
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 16:38   #500
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Sunt 2 masini relativ egale amandoua la fel de frumoase si la fel ca motorizari. Da totusi eu as zice sa asteptam noua Honda Civic Type R. care vine cu un motor de 200cp si in plus eu zic ca arata mai bine si decat gti si decat st. Bineinteles k gusturile nu se discuta
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 18:07   #501
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
si ce e interesant
in primul rand, misa parut interesant, deoarece este ontopic...numele topicului este focus st vs golf gti...si am gasit ceva care are legatura...si in al doilea rand misa parut interesantpentru ca misa parut ca merita sa fie citit...dar aparent, mam inselat....zimi tu ce ar fi interesant, te rog.

Last edited by Trickz; 03-03-07 at 18:09.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 15:24   #502
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Sunt 2 masini relativ egale amandoua la fel de frumoase si la fel ca motorizari. Da totusi eu as zice sa asteptam noua Honda Civic Type R. care vine cu un motor de 200cp si in plus eu zic ca arata mai bine si decat gti si decat st. Bineinteles k gusturile nu se discuta
La design le rupe honda in bucatzi, atat ST-ul cat si GTI-ul! (scuze de offtopic) Insa nu prea i-a dat pe spate la performante pe aia de la autocar.co.uk : http://www.autocar.co.uk/CarReviews/...Type-R/223991/ , si sa revin on topic au dat ST-ul ca referinta!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 15:45   #503
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
in primul rand, misa parut interesant, deoarece este ontopic...numele topicului este focus st vs golf gti...si am gasit ceva care are legatura...si in al doilea rand misa parut interesantpentru ca misa parut ca merita sa fie citit...dar aparent, mam inselat....zimi tu ce ar fi interesant, te rog.
Mai intai invata sa scri corect romaneste ca de asta esti roman! Ce ai zis tu acolo se afla si pe celelalte pagini ale acestui Thread!
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 15:46   #504
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Tot ST (si R26) date referinta in testul cu Seat Leon Cupra: http://www.autocar.co.uk/CarReviews/...-Cupra/224301/
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 16:07   #505
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

scz ca ma bag dar criss are dreptate honda le baga pe amandoua in ceata japonezii rup normele!!
yoyo1 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 18:15   #506
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Nu contest performantele masinilor deoarece fordu are cu 25cp mai mult k gti da vreau sa spun k pe ansamblu cred k Honda Civic depaseste orice limite k design si tehnologie
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 18:23   #507
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

aham ... doar ca din nefericire ... aici era un versus intre Ford Focus ST si VW Golf GTI
Spark is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 09:53   #508
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Eu m-am dat cu un GTI si l-am batut ... M-am dat si cu CTR si l-am batut ... Cupra R ... tot am batut ... lista continua ...

Eu am ST si sunt foarte multumit! Am ales-o, pentru ca are motor mai mare si are posibilitati de tuning mult mai mari decit GTI ... Cu cateva modificari o sa ajung la 280 de CP ...

Motor se aude incredibil ... cuplu e imens ... si chiar daca interiorul nu arata atat de bine ca GTI ... pentru mine nu asta este important ...

Si mai e inca o chieste ... 4 ani de garantie! Si daca iau toate piese de la Colina, o tunez si garantia imi tot ramane!

Pana acum (am facut 10 000 de km) nu pot sa zic nimic de rau despre masina ...

Eu initial vrioam CTR nou ... dar nu puteam sa astept atat de mult pana iese pe piata ... dar acum I don't regret, pentru ca Turbo e Turbo ... orice modificare chiar se simte ... la N/A este mult mai greu!
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 15:43   #509
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

zetemte imi permit sa te intreb ceva : te-ai dat dat cu GTI cu DSG? Sunt chiar curios
Cat consuma masina in regim normal si in regim de mers mai apasat....valabil si pt cei ce detin GTI , ca idee sa facem o comparatie ... ca stim noi cum e cu cifrele de la ei
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 15:56   #510
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Nu, avea cutie manuala ...

Cu consum ... depinde ... de la 10 litri afara orasuli pana 25 in oras
zetemte is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -