Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-06, 03:28   #241
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
Ma dak tot e adev ce spui u acolo , cei de la Top Gear sunt prosti k au ales GTI in loc de ST ???????????
Crede-ma k toti cei pe care ii vezi u cu GTi-uri prin buc au bani de ST ,oare de ce nu si-au cumparat ????????? Oare de ce ??? Oare eu de ce nu mi-am luat ST =)) =)) ......k e ford , knd intru in masina si vad interiorul de k..k..t ....sau lasa !
Nicio data nu voi alege dupa de calitate de interior. Si niciodata nu voi alege masina, din cazua ca multi au ales-o ... Deci argumente de genu asta, NU SUNT argumente pentru mine. Sunt alte chiesti care iau in considerare ca motor, handling, posibilitati de tuning, frane, garantie etc. La mine este si altas siutaitie, ca asta vreau sa fie masina mea de oras ... o sa am alta pentru tuning.

Argumente de genu, ca GTI e mai bun pe pista ... tot nu sunt atat de importante pentru mine ... De ce? Ca niciodata nu voi merge cu aceasta masina pe pista! Dar voi merge la munca ... fiecare zi ...

Eu v-am zis pararea mea, de ce am ales ST'ul si am dat argumente ... cred ca destul de multe ... Daca ma convigenti sa iau GTI'ul si imi dati argumente, poate o sa iau GTI'ul, ca inca nu am dat avans pentru ST

Mie personal imi plac mainile Japoneze ... care au interior de cacat, sunt zgomotoase, nu au de loc confort etc.Din pacate nu exista in acest moment masina japoneza, pe care as putea sa imi cumpar ...
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 03:34   #242
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
initial am vrut sa scriu mai mult, dar nu are rost . fiecare tine cu masina lui dar :
top gear a ales GTi in loc de ST la fel k si toti cei pe care ii vezi u cu GTI -uri pe strada . asta inseamna ceva , nu ????

Nu ... Vad si multe BMW M3 ... si NICIODATA nu as lua un M3

Deci argument de genu ca vad multe GTI pe strada, atunci iau si unu pentru mine mi se pare ... ciudat!
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 03:36   #243
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by SpeedeR View Post
WOW... nu stiam asta...totusi, perioada de garantie conteaza mult.. iar kitul oferit de ei fara sa iti pierzi garantia este la fel de important...
***i astia din romania ofera doi ani garantia, iar in afara este perioada de trei ani, nu mai stiu pe unde am citit...

Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de bucurii cu ea si astept sa ne intalnim sa o vad si eu :P
Mersi mult, cu siguranta ne vedem! Totusi inca nu am dat avans, poate ma razgadnesc pana luni :P

Ieri au anuntat noul Civic Type-R ... 201 CP ... 8000 RPM ... dar e foarte urat ... si cam greu de tunat ... si iese in Martie 2007 ... nu vreau sa astept pana atunci :P
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 03:38   #244
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
GTI-ul pe handling e mai bun decat toate din clasa lui astra opc 240cp (auzisem ca are tren de rulare LOTUS nu stiu daca e adevarat) , focus st 225cp, megane rs 225cp si cu ce pm s-o mai bate...pe drag race e cel mai slab...per total masina e kart! piesa!
De unde stii ca e mai bun?

Eu am vazut timpi doar de la Top Gear unde ST'ul a fost un pic mai slab, dar timpul a fost obtinunt pe pista uda! Si alte timpi de la Nurbugring, unde ST'ul a fost mai bun ...
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 03:43   #245
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
initial am vrut sa scriu mai mult, dar nu are rost .
Te rog, daca poti, scrie, ca inca nu am luat masina. Ca despre asta este topic. Poate ai argumente bune si pana la urma o sa iau GTI! Deci pe mine ar ajuta asta foarte mult! Mersi!
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 06:00   #246
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by zetemte View Post
De unde stii ca e mai bun?

Eu am vazut timpi doar de la Top Gear unde ST'ul a fost un pic mai slab, dar timpul a fost obtinunt pe pista uda! Si alte timpi de la Nurbugring, unde ST'ul a fost mai bun ...
pai majoritatea revistelor...si nu vorbim de circuit ci de comportamentul la drum asa pe u curbitza ceva...stiu ca-ti place sa dai si tu pe-o curba in fine...tata era intr-o seara 100% hotarat sa-mi ia un ST si ciudat este ca mai mult tragea el de mine incat am inceput sa intru pe site-uri cu prezentari in flash sa incerc sa ma fac sa-mi placa ST-ul...si am reusit mi-a placut f mult...si el fiind mai in varsta si practic imi tot zicea : gandeste-te 4 ani garantie fara limita de km!!! personal zic sa mergi pe ST pt garantia de 2 ani in plus fara limita de km si posibilitatea de upgrade de la colina motors
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 17-09-06, 12:37   #247
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Pana la urma masini sunt foarte apropiate ... Asa cred eu ...

Dar o chiestie are Focusul, care Golful nu are ... kit de peste 300 CP pentru 3 800 Eurol, cu care nu se pierde garantie ... care este 4 ani
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 16:18   #248
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

@zetemte....da e bine cu 4 ani garantie , si kit-ul ala dak ramai cu garantia e misto !
eu am ales GTi pt k asta imi place, e normal sa iti alegi ce iti place , clar !
iar cu M3-ul : de ce nu ti-ai lua? consumul ?? motorul mare ? sau tractiunea spate ??? ala care isi ia M3 nu cred k se mai uita la chestiilea astea , oricum M3 -ul e cu mult f mult peste Gti sau ST la orice capitol .
Sunt curios cum ar merge ST cu traciunea fata si peste 300 cp .???
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 16:24   #249
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

@zetemete...hai sa mergem impreuna sa facem un drive test cu GTI si cu ST , si atunci vedem , ne dam cu parerea ))
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 16:24   #250
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

vin si eu la road test daca e
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 16:40   #251
andrey_ctyn

Stage 3
 
andrey_ctyn's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Primul ST adus pe cale oficiala in Romania este cel de la Casa Auto Brasov.
Si din cate stiu eu e ca din patru curse cu un GTI le-a castigat pe toate.
Noi avem comandate 2 un Electric Orange si un Performance Blue in 5 usi, care urmeaza sa vina in max 2 sapt.Voi posta poze.
Pana atunci...
Tase stieeeee va zic eu ca ST'u e formidabil ofera o manevrabilitate exceptzionala si o putere nemaipomenita ! parerea mea .. eu aleg ST ..
andrey_ctyn is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 16:52   #252
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

pana nu fac un drive test nu ma mai iau dupa povesti si nici nu mai vin cu povesti .am mai dus eu pe cineva cu Fabia RS si a zis k merge mai bine dekt GTi , de ce ?? k il smucea mai tare , tocamai asta e misto in Gti k nu iti rupe gatu la fiecare schimabre de viteza . Fabia RS iti rupe gatu si e departe rau de Gti .
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 22:19   #253
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Pana la urma fiecare alege ce vrea ... fiecare masina are minusuri si plusuri!

Facem test drive, ne dam, ne intilnim, ne uitam etc ... dar inainte trebuie sa o am. Va anunt si vedem cum facem. Vorbim pe PM.

M3 nu imi place ... e masina care nu este buna pentru mine ... doesn't fit me ... daca as avea 50 000 Euro ... as lua un EVO VI sau VII si as face masina de 9.xx sec pe 1/4 mila si as lua inca o masina pentru a mers in oras ...

Asa si fac acum ... iau Focusul pentru mers in oras ... si pentru curse o sa iau in curind altceva
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 00:02   #254
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

In cazul asta, sa ajungi cat mai repede la volanul Focusului,sa iti vina masina repede ...si sa ne vedem ca si eu sunt curios cum e

Si tare sunt curios ce masina iti iei pentru curse...daca ST e pentru oras,trebuie sa fie ceva "rau"
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 00:25   #255
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Mersi! Masina este deja in showroom Astept doar se face paper work si sper ca pana vineri o am ...

Masina de curse ... nu te gandi la nu stie ce O sa vedeti im timp, dar mai durazea, ca trebuie sa o aduc ... ca nu va fi noua.
zetemte is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -