Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-09, 14:45   #1
sandu_elvis

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 6
Default VW Golf III GTi vs. Dacia Logan (second, în 4.000-5.000 de euro fiecare)

salut,sunt posesorul unui golf 3 gti si as vrea sa stiu cum vi se pare comparativ cu un logan(are un prieten de al meu si discutiile nu se mai termina).nu ma pricep foarte bn si de aceea as vrea sa vad si alte pareri.golful are motor de 2 l,115 cp,full electric,abs,discuri si placute pe spate(comparativ cu loganul,nu stiu cat conteaza),alarma si inchidere centralizata,jante,computer de bord.loganul(vbesc de cel al prietenului meu) are motor de 1.4mpi,geamuri doar fata,nu are abs...intr-adevar golful e mai vechi,dar mie imi place mai mult si in ceea ce priveste aspectul...voi ce ati prefera?va multumesc
sandu_elvis is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 15:53   #2
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: golf 3 gti vs logan

pai in primul rand nu prea pot fi comparate pentru ca fac parte din perioade diferite si din clase diferite
din punct de vedere al designului as merge pe logan
din punct de vedere tehnic golful este mai bun mai ales ca este gti
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 16:13   #3
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 gti vs logan

fiind posesor de golf si "iubitor" de loganisti ca numai experiente unice si placute am avut cu ei, GOLF clar. mai puternic, mai multe optiuni, mai bine facut, mai frumos. chiar daca e mai vechi. golful 3 inca se da la 3 mii de euro din 95, un logan aproape nou ( 2004-2005)nu ti-l mai ia nimeni cu 3 mii de euro
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 16:38   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: golf 3 gti vs logan

SI ce ai vrea sa compari aici ? Daca te referi la performante atunci 1.4 MPI nu are nicio sansa. Un 2.0 115CP pe Golf 3 ar fi cel putin ca un 1.6 16v la performante. In rest Logan all the way, masina din mileniul asta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 17:52   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 gti vs logan

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
SI ce ai vrea sa compari aici ? Daca te referi la performante atunci 1.4 MPI nu are nicio sansa. Un 2.0 115CP pe Golf 3 ar fi cel putin ca un 1.6 16v la performante. In rest Logan all the way, masina din mileniul asta.
masina din mileniul asta dar cu tehnologie din cel trecut.

oricum cele doua masini nu se pot compara.
1 motorizarea nu se compara clar e diferenta de 40 de cai putere
2 ca si optiuni golful are mai multe
3 ca si aspect aici poti vorbi si 100 de ani, gusturile nu se discuta

tot ce se poate compara e fiabilitatea, atat. domeniu in care e superior golful zic eu
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 18:14   #6
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: golf 3 gti vs logan

nu te grabi cu fiabilitatea ca am vazut loganuri cu multi km in care nu au schimbat mai nimic in afara de revizii si ma refer de la 200.000km in sus si care nu troncane sau dau semne de oboseala
dar cel mai bine ar fi sa ne zica sandu ce anume vrea sa compare ca un gti cu 1.4 ar fi totusi o ofensa la adresa unui gti
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 18:19   #7
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: golf 3 gti vs logan

frate nu exista asemenea comparatii....loganul e o masina de cacat si gtiul chiar dak e de 8 valve e mult mai ok.....si t dai jos din gti nu din logan....corect?
__________________
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 19:29   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 gti vs logan

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
frate nu exista asemenea comparatii....loganul e o masina de cacat si gtiul chiar dak e de 8 valve e mult mai ok.....si t dai jos din gti nu din logan....corect?
da intradevar te dai jos din gti, dar totusi gti-ul are 10 ani in plus fata de golan. daca am sta sa privim din punctul de vedere al vechimii sunt destui care prefera o masina noua uneia vechi chiar daca aia noua e mai urata mai proasta mai etc.. desi pe acest forum sunt foarte putin cu acest punct de vedere cred eu , e totusi o opinie pe care trebuie sa o luam in considerare.


si da sir nenea, sa compari un 1.4 cu un gti fie el si 8v, e o ofensa.. am mai spus, e practic echivalentul a 2 motoare 1.4, si da, si eu stiu cazuri de loganuri foarte fiabile, dar sunt putine in comparatie cu cele care cad dupa 100.000 de km sau mai putin.

cred ca s-a dezbatut problema fiabilitatii loganului deja pe vreo 3 threaduri
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 20:45   #9
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: golf 3 gti vs logan

Nu se pot compara masinile. in primul rand pt ca una e noua si alta e veche, asta in primul rand. Si in al 2lea rand loganul e o masina de familie nu are nicio treaba cu sportivitatea.Fiecare masina are plusurile ei pt ca repet au ca target oameni cu nevoi diferite. In sensul ca in mod normal cine cauta golf3 gti inseamna ca nu are nevoie de spatiu din logan, isi permite o intretinere clar mai scumpa, isi asuma niste riscuri luand o masina de 12-15 ani vechime. Cand iti iei golf3 (sau orice masina mai veche) deja trebuie sa fii pasionat un pic de mecanica, masini, sa ai cunostinte mecanici si asa mai departe.Si daca nu ai cunostinte mecanici cu timpul sigur o sa iti faci ))..la fel si pe la dezmembrari etc ..
pe cand loganul e o masina noua intr-adevar incomparabila chiar cu un golf3 (desi sunt si o gramada de golf3 "chele" adica fara servo etc), dar care are alte avantaje.Spatiul,garda inalta (asta pt cine mai are pasiuni de genul drumetii montane, mers la peste etc) intretinerea ieftina,gasesti piese peste tot, piesele sunt ieftine, dezmembrari cu gramada etc. Dar nici vorba de sportivitate design super frumos sau nu stiu ce. Desi sincer mie imi place fff mult loganul ph2, chiar nu credeam ca o masina low cost poate fi frumoasa, insa ph2 de la logan mi se pare ok.

La fel sa nu uitam si de preturile de achizitie. Un golf3 chiar si gti il iei cu 3000 de euro pe cand un logan nou, chiar si de 1.4 e 7000. Asadar cine isi ia golf3 sa vrea sa isi ia logan si nu ar avea cum datorita diferentei de pret . Am mai citit o vorba mare pe un topic pe aici. zicea cineva ca nu sunt multi pasionati de masinile "vechi" ci le iau doar ca nu au bani de altceva. perfect adevarat, si eu daca as fi avut doar 3000 de euro pt achizitionarea masinii mi-as fi luat vreun golf3 sau vreun cielo si mi-as fi pus motor sfi, vreo astra F sau vreo pisica 325.
Iar despre performante nu exista comparatie desi 1.6 16v de pe logan e fff aproape de 2.0 8v 115 cai(vbim de masini stock) de pe golf3. dar totusi pe golf3 poti lua si vr6 care nu o sa aiba dacia in viata ei asa motorizare puternica.La fel pe golf3 exista inca de prin 94-95 CLIMATRONIC, chiar daca e unul mai vechi, totusi e o dotare la care dacia inca viseaza .
Loganul e o MASINA. In sensul ca daca o iei noua, 3-4-5 ani nu ai nicio treaba. iar la un golf3, aratati-mi mie vreunul care sa nu iti ceara bani macar 6 luni.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 20:58   #10
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: golf 3 gti vs logan

golful oricand !!
mai frumos, mai sigur(abs/airbag), mai ieftin de intretzinut, mai fiabil,mai puternic, mai dotat, mai frumos de condus....si nu in ultimul rand...golf3 Gti nu e o masina atat de comuna...etc etc etc...loganu e doar o berlina refacuta..in fond tot o dacie ramane. si toata lumea stie ca dacia vine de la Daca Ai Cap Ia-tzi Alta
morghen is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 21:44   #11
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: golf 3 gti vs logan

daca vrei sa faci taxi, loganul clar! are o gramada de spatiu (inutil, ca e doar deasupra capului, ca latime nici o sparla) si portbagaj mare! ce mai vrei de la o masina? (retoric, nu e nevoie de raspuns) ) on: GTI clar..
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 13:28   #12
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: golf 3 gti vs logan

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
golful oricand !!
mai frumos, mai sigur(abs/airbag), mai ieftin de intretzinut, mai fiabil,mai puternic, mai dotat, mai frumos de condus....si nu in ultimul rand...golf3 Gti nu e o masina atat de comuna...etc etc etc...loganu e doar o berlina refacuta..in fond tot o dacie ramane. si toata lumea stie ca dacia vine de la Daca Ai Cap Ia-tzi Alta
Mai fiabil ? Un logan intretinut nu are nicio problema (in mod normal, exista si exceptii chiar si la case mai marI) ani de zile. Un Golf de 13 ani imposibil sa nu crape ceva la el. O revizie la Logan e 2.5-3 milioane la reprezentanta cu ulei de calitate daca este cumparat de tine de la service nu de la ei unde e mai scump, la fel si filtru de aer. Daca o faci in spatele blocului ca la golf iesi si mai ieftin.

Mai sigura ? Tare ma indoiesc, de abia Golf IV care era in perioada cand incepea sa se puna accent pe siguranta / euroncap are ceva mai multe puncte ca un Logan, Golf III slabe sanse sa fie mai sigur. Dotari are si ligheanu suficiente, volan / schimbator in piele, ABS, jante aliaj, MP3, inchidere centralizata, computer bord, faruri de ceata, A/C, 2/4 airbag-uri si altele. Totul tine de preferinte dar masinile astea nu au nicio treaba. Plus consumul, un 1.4 consuma 6-7 litri mediu condus normal (consumul la 1.6 16v este cu 200-400g mai mult la acelasi stil), un 2.0 115CP pe Golf III nu o sa consume atat in veci.


http://www.euroncap.com/tests/audi_a6_1998/48.aspx

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx

Uite o comparatie intre A6 (199 si Lighean. A6 care este net superior unui Golf, fie el 3 sau 4. Daca Logan-ul ar fi avut airbag-uri laterale (care nu sunt standard deci nu le are in test) ar fi punctat si mai bine la impactul lateral.

PS: Loganul are spatiu foarte mare in interior si in spate, nu numai pe inaltime (care e foarte important de asemenea, nu toti au 1.70). Chiar si cu sofer/pasager inalt, care da scaunul in spate iti mai ramane loc la picioare la greu. De exemplu un alt sedan de familie low cost (desi sensibil mai scump ca Logan) Hyundai Accent sta vizibil mai prost la capitolul asta, spatiul in spate la picioare este net inferior. La Golf III nici nu se pune problema. De aia este si idiotic sa le compari, masina de familie low cost fara pretentii de sportivitate sau cine stie ce, cu un cazan de 15 ani potrivit pentru cineva singur, tanar eventual, cu dezavantajele sale evidente dar mai placut la condus etc.

Last edited by _anaconda_; 19-08-09 at 13:42.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 13:51   #13
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: golf 3 gti vs logan

CHiar daca am logan si sunt ffff multumit de el, incepand de la performante (am cel de 105cai) care sunt mai mult decat ok, pana la fiabilitate (face aproape 2 ani si nu am bagat NICIUN LEU in el) totusi trebuie mentionat ca masina asta logan nu are ce cauta in discutie pe un forum de genul asta.

AIci majoritatea sunt pusti de 20 de ani care viseaza sute de cai, masini "straine" si alte nebunii din astea. putini de aici vor aprecia spatiul,fiablitate,faptul ca e noua,intretinerea ieftina, garda inalta la logan. nu nene fiecare cauta masini aratoase, cu "nume", nu conteaza ca au avut inca vreo 10 propietari inainte pe cartea masinii si masina e trecuta bine de 300.000km. SI nu e un lucru rau asta, fiecare alege ce crede ca e mai bine cu banii lui ca de aia sunt ai lui..
Cum ziceam si mai sus, aici multi sunt pasionati de mecanica si nu ii deranjeaza sa se bage pe sub masina si sa umble toata ziua pe la ea.tot respectul pentru ei .
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 14:15   #14
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: golf 3 gti vs logan

sa nu uitam ce comparam...golf3 GTI cu logan 1.4 fara abs si fara airbag...da? nu cel de 105 cai si alte modele de top de la dacia care la ora actuala costa ~9-10 mii de euro..

nu poti stii tu ca A6 e superior unui golf3 dpdvd al test-crash-ului...cum ursuletzul e mai sigur decat pisicutza asa poa sa fie si golf3 mai sigur decat a6...sau nu..pana nu ai ceva concret nu potzi spune ca e sau nu e asa.
de ce spuneam eu e ca golf3 e mai sigur? are airbag si abs si loganu ala de 1.4 nu are.

cand spui ca un logan bine intretzinut e clar mai fiabil spui o prostie...am un coleg..loganu are 10 mii(masina de duminica...tzinuta in garaj..service tot calumea) si deja pica pe de el....mai stiu pe altzii la care li s-a destrans usa....puntea spate era indoita din fabrica....nu se mai oprea ventilatoru si consuma bateria..etc etc...la golf nu patzesti asa ceva desi are 10-15 ani.

din punct de vedere al consumului e clar ca loganul castiga..dar totusi..sunt doar 75 de cai....si un motor de 1.4...nu 115 din 2 litrii...e clar ca gti-ul consuma mai mult.

din punct de vedere al spatziului pasagerilor...golful sta foarte bine...eu am un golf3 coupe si desi am 1.90 pot sa stau lejer in spate...evident nu se compara cu spatziul pe care il are loganul...dar e destul pentru o masina care costa in jur de 3000 de euro.

si ceva din experientza personala...cu golfu daca merg la 140 la croaziera pe autostrada nu ma bate vantu de pe sosea de fiecare data cand depasesc un tir ca in logan..

degeaba...dacia tot dacie e...de aia e ieftina...intradevar s-au facut multe progrese...dar parerea mea e ca inca dacia nu a ajuns la nivelul de calitate pe care il oferea VW acum 10ani...intradevar golfurile standard erau si ele chele...si daca ar fi sa comparam un golf3 1.4 chel cu un logan 1.4 chel probabil ca loganul ar castiga...dar aici discutam despre masinile prezentate in primul post.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 14:25   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: VW Golf III GTi vs. Dacia Logan (second, în 4.000-5.000 de euro fiecare)

Loganu de 1.4 poate sa aiba 2 airbag-uri si minim are 1 (ala troaca). Chestia cu 10k km e exceptie. In .de sunt Loganuri pe taxi cu sute de mii de km, in RO am mers cu o gramada de taxi-uri cu peste 200k Km si mergeau snur. Plus unu la scoala de soferi care avea aproape de 300k daca nu ma insel si era printre primele loganuri aparute (2004?).

Atata timp cat nu iti bati joc de el este al naiba de fiabil. Asa si pe mama BMW-ului sau Audi poate sa iti pice o gramada dupa 20-30k km dar alea sunt exceptii.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -