Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce model preferi?
Cadillac CTS-V 169 39.39%
BMW M5 260 60.61%
Voters: 429. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-09, 23:08   #136
bogdyland

Stock
 
bogdyland's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Am votat pt M5 clar,si oricum cine are bani de Cadillac mai poa sa puna restul pana la M5.... deci cum arata in realitate si cum suna un m5..o adevarata bijuterie RESPECT PT BMW, P.S : Cadillac-ul ii chiar urat si patratos

Last edited by bogdyland; 15-05-09 at 23:13.
bogdyland is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 01:31   #137
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Imi plac fanboyii bemeu aici. Deci Caddy e mai performant in linie dreapta si pe circuit insa ei spun ca bombeu este mai confortabil desi probabil nici nu au fost aproape de un M5 / Caddy desta vreodata, nici nu spun sa fi stat in el. Boon, dar pana acum in absolut orice versus cand ramaneau fara argumente penibile se recurgea la circuit. "UITE FRATE are 0.1 S mai putin ca AUDI ala e mai tare frate, rupe fasu ultra super" cu toate ca in mare parte nimeni nu o sa calce pe niciun circuit si cu atat mai putin sa fie vreun pilot sa scoata untul din masina. Dar acuma cand "zeul" circuitului o fura de la americani se recurge la confort in loc de performante si diferentele de performanta oriunde ar fi se ignora ca fiind mici, cand sunt in favoarea BMW si daca e o milisecunda nu conteaza bemeu rullz. Cu siguranta asta este principalul target la niste masini de genu M5/RS6, confort in detrimentul performantelor. Penibil .

Dar macar e cu 50% mai scump, mai urat mai putin performant. Insa are putere litrica...iti dai seama ? Si traditie de parca conduci traditia nu masina. Ah, si tehnologie F1. Iarba fumata nu v-a priit ? Care F1 ? Alea sunt alta mancare de peste si nu au nicio legatura dar deh orice chestie stupida conteaza atata timp cat bemeve rullllllllllllllllllllllllllzzzzzzzzzzzzzzzz.
hehe. buna intrebare. iarba chiar mi`a priit de minune. si bmw`ul chiar i`l vad mult mai sus dupa ce ai spus tu )
care sunt argumentele tale???!! niciunul?!!?!?!?!!?!?! ai incercati sa pari un destept criticand ce a facut dolb demult patetic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111111111
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 01:40   #138
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

doamne cum a luat'o Cadillac'ul inainte

desi am votat bmw (din prostie, my bad) observ ca, cadillacul este mult mai bun ca masina si are un interior mult mai frumos decat bmw'ul
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 03:39   #139
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Bai fratilor..... am vrut sa nu scriu aici din motiv ca 80% care posteaza pe threaturile astea de pe prima pagina sunt doar oamenii plictisiti care nu au viata personala! 30% nu au permis....iau inca 20% nu isi forjeaza masinile pt lor nu le plac cursele si chesti dastea!
Acum eu nu sunt fan bmw, nici caddy! Nu m-am suit in viata mea intr un caddy....nici nu prea am vazut multe....deci parerea formata e ceea de pe net si de la tv....care e cam proasta! Cel putin eu.....nu as da bani niciodata pe o astfel de masina!
Cu BMW am mers, am condus(chiar si variante M, ca sa nu imi sara in cap uni...ca domne ai mers tu cu ea?? ) si pot sa zic ca de vreo 2 ani visez noapte de noapte sa imi iau unul!
Acum...motivul pt care am scris, se datoreaza mult tipului din germania cu masini americane! Domnule....nu stau sa iti dau argumente aici...dar esti ciudat rau! Daca tie masinile americane, in afara de factorul WOW pe care il au din motiv ca sunt imense...si la ei totul tine de filozofia...e mare? Da e mare sefu? Mare mare? Mare mare? E buna mancaias sufletul.....pune-ti V8 si construiti! altceva nu prea vad interesant! Poti sa imi dai tu 100 000 de argumente.........eu stau si analizez masinile mult timp (nu fac nimic...am numai timp liber... pe care il dedic masinilor) si daca ai fi si tu mai atent ai observa niste lucruri!
Europenii se intrec pe circuite de zeci de ani .....americanii au fost mai inventivi...au facut un cerc..ciudat se invart si nu ametesc! Europenii au testat suspensii, frane, electronica, cauciucuri, au inventat sisteme gen ABS,ESP.....americanii au constatat anul trecut ca dupa ce se termina drumul drept si incep virajele...ar fi foarte util un sistem gen ESP....una din cauze fiind numarul mare de accidente provocate de soferii lor foarte experimentati din cursele de "drag racing" ajutati intr un viraj de suspensia spate cu punte rigida! Deja o lungesc prea mult si nu castig nimic eu din aceasta disputa....singura mea suparare e inversunare cu care unii oamenii isi sustin niste ideei doar pt ca asa cred ca e mai bine!
Fiecare masina are sufletul ei, farmecul ei, atractia ei, puterea si slabiciunea! Si va exista pentru fiecare un cumparator si un impatimit!
Fiecare voteaza masina care i se potriveste!

PS: Apropo de cei care ziceau ca tiganii isi iau bmw uri mai nou...pretene crede-ma ca daca ar avea acces la americane...ar navali direct....nu ar putea niciodata sa faca fata tentatie unei jante cromate pe 20! Lucesteeeeeeeeee
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 07:07   #140
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by DjRainManFast View Post
si la ei totul tine de filozofia...e mare? Da e mare sefu? Mare mare? Mare mare? E buna mancaias sufletul.....pune-ti V8 si construiti! altceva nu prea vad interesant! Poti sa imi dai tu 100 000 de argumente.........eu stau si analizez masinile mult timp (nu fac nimic...am numai timp liber... pe care il dedic masinilor) si daca ai fi si tu mai atent ai observa niste lucruri!
Europenii se intrec pe circuite de zeci de ani .....americanii au fost mai inventivi...au facut un cerc..ciudat se invart si nu ametesc! Europenii au testat suspensii, frane, electronica, cauciucuri, au inventat sisteme gen ABS,ESP.....americanii au constatat anul trecut ca dupa ce se termina drumul drept si incep virajele...ar fi foarte util un sistem gen ESP....una din cauze fiind numarul mare de accidente provocate de soferii lor foarte experimentati din cursele de "drag racing" ajutati intr un viraj de suspensia spate cu punte rigida! Deja o lungesc prea mult si nu castig nimic eu din aceasta disputa....singura mea suparare e inversunare cu care unii oamenii isi sustin niste ideei doar pt ca asa cred ca e mai bine!
Fiecare masina are sufletul ei, farmecul ei, atractia ei, puterea si slabiciunea! Si va exista pentru fiecare un cumparator si un impatimit!
Fiecare voteaza masina care i se potriveste!
mii de felicitari! ai zis exact ce trebuia serios.. chiar ai pus foarte bine problema, numai ca americanii s-au cam trezit de vreo 10 ani si au inceput sa faca masini mai bune. Ce ai scris tu mai sus e si amuzant si intr-un fel si corect ..insa nu in totalitate! Vezi tu...americanii astia...chiar au inceput sa testeze esp..suspensii etc si uite ca ai naibii au facut cel mai rapid "4-door sedan" pe nurburgring. Deci nu's ei asa prosti

PS: si cu "fiecare voteaza/alege masina care i se potriveste" - pai facem pariu ca 70% din cei care au votat bmw ..viseaza sa aiba si ei un caddi dar sunt chitra ca se gandesc la piese ca dom'le ie scumpe piesili ( desi sunt cam la fel ) si normal..cine are bamve..voteaza bamve ( tu daca ai mercedes..ai vota bmw? romanu nici d'al dracu n-ar vota ). Acu daca intrebarea se punea: ce vrei sa iti fac cadou ( si ma refer cat se poate de real..nu la misto sau pe forum) cu siguranta multi din cei ce au votat bmw , ar fi mers pe caddi. Desigur sunt si fanatici irecuperabili sau oameni pt care M inseamna totul si nu ii intereseaza nimic altceva decat ca scrie M pe ea
__________________


Last edited by dolb; 16-05-09 at 07:14.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 09:12   #141
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

am ales cts-v pentru ca arata mai diferit, e ceva diferit m-am plictisit de bmw-uri si mercedes-uri, asta e ceva nou si in plus 30 000$ pot sta frumos in buzunarul meu, de fapt poti chiar sa iti mai iei o masina. diferenta de pret e prea mare si asta doar pentru ca una e bmw si alta e cadillac (dar si cadilac nu e o marca de neglijat dar ei nu au umflat pretul asa).
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 12:34   #142
virusu'

Stage 3
 
virusu''s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 80
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

o avea cts performante mai bune la un pret mai mic, dar bmw isi merita fiecare cent.
si daca cadillac vrea intrecere sa incerce cu m3 si sa vedem atunci cine si la ce pret
virusu' is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 14:04   #143
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Dolb...de acord cu tine...americanii in ultimul timp au inceput sa faca intradevar masini destul de bune din punct de vedere al performantelor dinamice, si ma refer aici cel mai mult la corvette, care a capatat o experienta vasta in curse ALMS unde chiar e tatic la clasa lui! Dar totusi astea cu testele pe nurburgring in ultimul timp mi se par trase de par rau....si oricum depinde foarte mult si de circuit si de setarile masini in momentul testului.....nu trebuie judecata masina dupa un timp pe nurburgring sau o liniuta!
Acum cu cei care scriu pe aici bmw rullz si bmw e cel mai tare.....e si normal..eu la toate evenimentele de la noi am vazut gramada de bmw uri....astea sunt cele mai acesibile la noi! E normal ca un om neavizat sa aleaga si el ce vede mai des...sau cei ii spune lumea mai mereu ca e ceea mai tare.....traiasca turma! In america ar vedea mai multe dodge uri , chevy and shit, in japonia nissan, toyota! Asta e ...nu poti sa le schimbi lor mentalitatea, eu am mai avut o disputa de genu pe topicul cu gt r vs 911T...unde toti copii de 17 ani enoriasi infocatii ai religie FnF urlau in stil de rugaciune GT-R, GT-R..rupe tot, o am eu in NFS...prinde multe sute!!

PS: In momentul in care nu o sa mai pun mana pe o americana si sa apas pe caroserie ca pe sticla de cola, cand grilele de la Caddy nu o sa ma arate ca unele facute la Pilot pitesti, cand semnalizarile de la escalada nu o sa mai fie sagetute, poate o sa dau si eu votul pe o americana!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 17:29   #144
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Am spus ceva de Fiat pe threadul asta, studentule?

Foarte bine ca nu toti au aceeasi opinie ca mine, ca doar de-aia l-am impuscat pe Ceasca. Sunt f bucuros ca nu aud manele din Lancia, nu vad Fiat-uri cu tuning dezgustator, nu dau la fiecare pas de "Alfa Romeo RULLZ". Ma-ntelegi cum vreau sa zic?
aici ai dreptate aici,cele mai proaste "tuning-uri" si cele mai tari "hit-uri" (cu origini orientale) le gasesti la Daci si Bmw-uri (in special e 36) ma dor urechile si ochii deja

on: cine isi alege m3 m5 m6 si ce m-uri o mai fi, sa fim siguri ca se pricep ce isi cumpara
__________________
nigger is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 18:39   #145
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

DjRainManFast daca ai timp sa citesti forumul o sa vezi ca oriunde apare BMW vs ceva apar aceiasi complexati sa balacareasca BMW.
Sa nu fiu offtopic si sa-mi spun si eu parerea: Practic lui GM i-au trebuit 4 ani, 1000cmc in plus si un supercharger sa scoata cu 0.1 secunde timp mai bun ca M5-ul.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 18:42   #146
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Si pret 50% mai mic. Si motor mai normal care nu e lesinat la RPM mic. Atata timp cat dai mai putin si primesti mai mult nu vad unde e problema. Sau acum diferentele sunt mici ? Cand erau in favoarea BMW nu erau mici ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 20:00   #147
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si pret 50% mai mic. Si motor mai normal care nu e lesinat la RPM mic. Atata timp cat dai mai putin si primesti mai mult nu vad unde e problema. Sau acum diferentele sunt mici ? Cand erau in favoarea BMW nu erau mici ?
si daca se pune un supercharger si la bmw?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 20:03   #148
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Si cu parca se plimbau in barca. Si daca se modifica motorul de pe Caddy sa atinga 18k RPM ca la F1 ? Si daca scoate 300cp / litru ? Vezi...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 20:33   #149
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

e puturos la ture mici??? m5 produce 100 cp la 2000 rpm. e putin nu? te intrece dacia cu cifrele astea. vad ca faci misto de astai cu italiene. stii cum e cu vulpea nu? am mai zis si eu mai de mult de alfa mito ca nu prea e o alfa pana am avut ocazia sa fac un test drive cu una.... restul e poveste.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 21:07   #150
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Caddy cat produce la 2000 RPM ? Sau 6.2 V8-ul AMG de la Merc. Am un sentiment ca sensibil mai mult. Apoi pentru cei care abereaza ca americanilor le-a trebuit 1000 CMC in plus si BMW-ului i-au trebuit 2000 RPM in plus sa scoata puterea aia. Sau asta nu conteaza ? Macar aia din CMC in plus mai scot si cuplu ceva, asa BMW scoate doar putere si cuplu nu e impresionant si nici curba de cuplu/putere nu sunt chiar ideale.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -