Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce model preferi?
Cadillac CTS-V 169 39.39%
BMW M5 260 60.61%
Voters: 429. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-09, 11:56   #106
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Ai ca a-ti dat-o in diverse. Imi aduc aminte ca la o emisiune Top Gear , Clarckson (sau cum s-o scrie) a spus asa: De cand stiu americanii sa faca masini? Sunt cele mai rudimentare masini , si cele de curse , cele din NASCAR tot in categoria asta intra.
Chiar nu va inteleg de ce va plac aceste masini , urate cu spume , motoare mari ca sa scoata si ei putere si performante , si fac pariu ca sunt multe capitole la care BMW-ul il bate dar trebuiesc testate . Oricum este decizia , gustul fiecaruia si trebuie respectat , nu sa o dam in jigniri.
Astept sa se ia la tranta Cadillac-ul asta cu viitorul M5 , sa se intoarca un pic roata , M5-ul asta mai are un pic si gata iese din productie , pe cand Cadillac-ul dabea e scos .
Chiar imi pare rau de imaginea BMW din Romania , pt cateva uscaturi ne baga pe toti in aceasi oala , si cand stai si te gandesti ca nu exista marca de masina sa nu fie la fel tratata , adica cu proprietari rromi , cu manele la maxim si lista poate continua.
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 12:01   #107
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

@ Billy c25xe

Diferenta este ca o masina nu este dumnezeu ci MASINA, indiferent ca e BMW, Dacie sau GM. Ce se īntīmpla aici, se ridica īn slavi la rang divin prin exagerari o marca anume. Fiecare masina, indiferent de producator, are partile ei bune si rele, avantaje si dezavantaje.
Masina perfecta nu exista.

Daca n-e luam dupa frumusetzea masinilor, or fi americanele urīte de fac spume dar nici cu cele nemtesti nu mie rusine iar de sectorul niopon nici nu mai vorbesc ca ma apuca greata.

vorba lui: leonard

Quote:
nu poti sa te c**i in gusturile si preferintele omului
Ca RROMII umbla cu BMW e clar. Ei īsi etaleaza (arata) astfel rangul de bogatie la care au ajuns prin vīnzarea MANELELOR pe care l-e asulta (din pacate) cel putin 80% din populatia Romāniei si acum apare INVIDIA de ei īsi permit si "noi" nu ?
Cine dracu va pune sa-i chiemati sa va cīnte la nunti si sa l-e bagati miile de euro īn buzunar? Cine dracu va pune sa l-e cumparati CD-urile cu horcanituri ? Eu ? NU ! O faceti voi de buna voie asa ca..............

Īn 2003 cīnd am fost aprox. o luna de zile īn tara am zis ca īnebunesc nu alta. Indiferent ca era RRom sau Romān toti la unison ascultau peste tot NUMAI MANELe. Īn taxi = Manele, īn tramvai = Manele, īn cafenea = Manele, īn Pizzerie = Manele, la chiosc = Manele.
Peste tot unde am fost, īn fiecare restaurant, hotel, statiune, peste tot numai manele, manele, manele si iarasi manele.
Cred ca eram singurul īn Resita īn perioada acea ce asculta īn masina ZZ Top.

Pai daca voi ati īnebunit acolo si cumparati manele ca istericii parca n-ar mai exista alta muzica pe lumea asta, sa nu va mai mirati ca astia se umpe de bani.
Sīnt BANII VOSTRI īn masinile lor si pt asta sīnteti numai voi de vina si nimeni alt cineva.

Aici toti turcii fara exceptie au BMW. Si ? Ei sa fie sanatosi.

Last edited by CyberCSX; 15-05-09 at 12:14.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 12:18   #108
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Ai ca a-ti dat-o in diverse. Imi aduc aminte ca la o emisiune Top Gear , Clarckson (sau cum s-o scrie) a spus asa: De cand stiu americanii sa faca masini? Sunt cele mai rudimentare masini , si cele de curse , cele din NASCAR tot in categoria asta intra.
Chiar nu va inteleg de ce va plac aceste masini , urate cu spume , motoare mari ca sa scoata si ei putere si performante , si fac pariu ca sunt multe capitole la care BMW-ul il bate dar trebuiesc testate . Oricum este decizia , gustul fiecaruia si trebuie respectat , nu sa o dam in jigniri.
Astept sa se ia la tranta Cadillac-ul asta cu viitorul M5 , sa se intoarca un pic roata , M5-ul asta mai are un pic si gata iese din productie , pe cand Cadillac-ul dabea e scos .
Chiar imi pare rau de imaginea BMW din Romania , pt cateva uscaturi ne baga pe toti in aceasi oala , si cand stai si te gandesti ca nu exista marca de masina sa nu fie la fel tratata , adica cu proprietari rromi , cu manele la maxim si lista poate continua.
esti fan Clarkson vad.. dar asta stiai? "Clarkson's car of the year: the Chevrolet Corvette ZR1"
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 12:34   #109
AxAM

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 5
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Votat CTS-V..de ce...si diferenta de pret foarte mare...credeti-ma ca si la aceste masini te uiti la pret...si si performantele sunt mai bune...oricum parerea mea..cts-ul este mai frumos...si interior si exterior...M5-ul este deja prea comun...
AxAM is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 12:47   #110
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Imi aduc aminte ca la o emisiune Top Gear , Clarckson (sau cum s-o scrie) a spus asa: De cand stiu americanii sa faca masini? Sunt cele mai rudimentare masini , si cele de curse , cele din NASCAR tot in categoria asta intra.
nu prea te uiti la TV din cate vad. Inseamna ca nu ai aflat ca Americanii si britanicii intotdeauna se tachineaza, taloneaza etc. Americanii fac glume despre britanici si ii fac gay etc etc iar britanicii ii ataca pe toate partile. E normal ca declara "de cand stiu americanii sa faca masini" Si daca tot esti mare fan bamve ia zi-mi te rog UNDE SE PRODUCE BMW z4 ? UNDE UNDE UNDE UNDE?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 12:57   #111
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Din pacate bmw aleg...dar doar motorul care in 2005 a batut 3 recorduri si a castigat titlul de motorul anului la International Engine of the Year awards si pt ca am avut placerea sa l vad pe viu la muzeul bmw din muenchen si chiar e superb. Acum ce i drept interiorul de le bmw e foarte sters dar e si cu 3 ani mai vechi nu uitati. Dar cu diferenta de 30k $ merg frumusel cu caddyul si imi fac interio dessigno.

Nu va mai certati ca disperatii, e vb de gusturi aici. Si eu am aceiasi parere generala despre bmw in ro adica 80% coca/pitzy si nimeni nu are cum sa conteste asta...dar exista si cei 20% nu uitati... Intr adevar americanii au o reputatie mai proasta la masini dar sa nu uitam ca in ultimii ani au cam ajuns la zi cu "europenele". Si in acelasi timp majoritatea americanelor de ultima generatie au platforma sau elemente europene... Hai sa nu mai judecam dupa continent ci strict dupa masina.
p-george is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 14:00   #112
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Pana la urma nu poti acuza pe cineva de gusturile pe care le are...este intr-adevar o competitie stransa intre astea doua masini.
Tre sa recunoasteti Cadillac a evoluat enorm, adica nu am mai auzit pana acum ca astia sa isi aduca masina la Nurburgring si sa o testeze pe circuit, de obicei la americani era de ajuns sa mearga bine in linie dreapta si era gata de vanzare. Problema este acum ca ei ca sa ajunga la performantele M5-ului au luat un V8 si l-au stors de toata puterea, adica mi se pare prea modificat motorul ala si ma intreb cat de fiabil este...la consum nici nu mai pun problema...in schimb sasiul a fost gandit destul de bine avand in vedere ca e mai rapid decat M5-ul pe circuit.
La aspect e cam 50-50, adica la exterior CTS-ul arata BINE...adica BINE am vazut si eu unu si n-am nici un repros, in schimb M5-ul e cam monoton.Dar la interior M5-ul e mai tare, si ca aspect dar si calitativ, adica hai sa fim seriosi e german...stim ce inseamna asta, CTS-ul e prea fandosit si calitatea materialelor e mai slaba din cate stiu.
Pana la urma aleg BMW-ul, cu toate ca si Cadillac merita laude pentru ce au facut, dar BMW-ul ramane superior, ei iau mai mult in calcul cand fac o astfel de masina, nu doar viteza si manevrabilitatea, de aia si costa atat.
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 14:47   #113
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Hey.........alea nu-s nari de porc ci ****
Nu lovesc īn nimeni. Nu stiam ca un posesor de masina se identivica cu conserva pe roti pe care o are. Se pare ca unii UITA un lucru.
O MASINA este o UNEALTA DE UZ PERSONAL si nimc alt ceva
te rog temperează-ţi limbajul, sunt grile de aerisire, indiferent de imaginaţia bogată a unora şi a altora.
p.s.: pentru mine maşina e mult mai mult decāt o unealtă de uz personal, iar eu chiar mă identific pānă la un punct cu ea... apropo, a mea e maşină, alţii probabil că au conserve pe roţi de fac constatări din astea, dar unii mai avem şi maşini..

Last edited by aleks; 15-05-09 at 14:49.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:01   #114
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by Sleepy_85 View Post
PProblema este acum ca ei ca sa ajunga la performantele M5-ului au luat un V8 si l-au stors de toata puterea, adica mi se pare prea modificat motorul ala si ma intreb cat de fiabil este...la consum nici nu mai pun problema...
RPM max la Caddy din cate am vazut e de 4500. Deci asta duce la mai putina uzura, cunsum mai mic. Din motorul LS2 de Corvette C6, Ligenfelter(parca asa se scrie) si Geiger scot mia de cai fara sa se straduie prea mult. Iar motorul LS7 de pe Z06 este folosit de multe supercaruri de la companii independente. De ce? De ce nu iau de BMW?

In concluzie: Un V8 american are o limita uriasa de putere. Asta arata ca fara prea multe modificatii, poate fi un motor foarte rezistent.

Presupun ca v-ati dat seama ca am ales Cadillac. Mda... is american fanboy si in general GM. Si BMW-urile nu-mi plac de cand m-a facut mama... E un singur model care imi place: M3 E46. Iar Caddy-u e superb.

N-am chef sa expun toate problemele pe care le-am auzit despre BMW caci is foarte multe.
__________________
Corvette FTW (ambele sensuri se aplica).
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:12   #115
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Motoarele americane in general papa benzina cat cuprinde, chiar daca sunt mai subturate, si cand iti intra turbina aia in actiune....
Motorul de pe M5 a primit vreo 4 premii internationale, si are tehnologie luata de pe motorul de F1, si in plus uitati-va ce ordonat pleaca de pe linie M5-ul, in comparatie cu CTS-ul
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:16   #116
IamCross

Stage 3
 
IamCross's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 87
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by Sleepy_85 View Post
si cand iti intra turbina aia in actiune....
Ummmm.... care turbina?
IamCross is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:21   #117
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ Billy c25xe

Diferenta este ca o masina nu este dumnezeu ci MASINA, indiferent ca e BMW, Dacie sau GM. Ce se īntīmpla aici, se ridica īn slavi la rang divin prin exagerari o marca anume. Fiecare masina, indiferent de producator, are partile ei bune si rele, avantaje si dezavantaje.
Masina perfecta nu exista.

Daca n-e luam dupa frumusetzea masinilor, or fi americanele urīte de fac spume dar nici cu cele nemtesti nu mie rusine iar de sectorul niopon nici nu mai vorbesc ca ma apuca greata.

vorba lui: leonard



Ca RROMII umbla cu BMW e clar. Ei īsi etaleaza (arata) astfel rangul de bogatie la care au ajuns prin vīnzarea MANELELOR pe care l-e asulta (din pacate) cel putin 80% din populatia Romāniei si acum apare INVIDIA de ei īsi permit si "noi" nu ?
Cine dracu va pune sa-i chiemati sa va cīnte la nunti si sa l-e bagati miile de euro īn buzunar? Cine dracu va pune sa l-e cumparati CD-urile cu horcanituri ? Eu ? NU ! O faceti voi de buna voie asa ca..............

Īn 2003 cīnd am fost aprox. o luna de zile īn tara am zis ca īnebunesc nu alta. Indiferent ca era RRom sau Romān toti la unison ascultau peste tot NUMAI MANELe. Īn taxi = Manele, īn tramvai = Manele, īn cafenea = Manele, īn Pizzerie = Manele, la chiosc = Manele.
Peste tot unde am fost, īn fiecare restaurant, hotel, statiune, peste tot numai manele, manele, manele si iarasi manele.
Cred ca eram singurul īn Resita īn perioada acea ce asculta īn masina ZZ Top.

Pai daca voi ati īnebunit acolo si cumparati manele ca istericii parca n-ar mai exista alta muzica pe lumea asta, sa nu va mai mirati ca astia se umpe de bani.
Sīnt BANII VOSTRI īn masinile lor si pt asta sīnteti numai voi de vina si nimeni alt cineva.

Aici toti turcii fara exceptie au BMW. Si ? Ei sa fie sanatosi.
spuineai ca esti plecat demult din tara si nu prea mai ai habar de industria auto de aici. mai bine taceai in legatura cu tiganiada si carutele lor. u spui ca tiganii adora bmw`ul... da`mi voie sa te contrazic, ai sa vezi mult mai multi in mercedes decat in bmw asa ca si spun asta ca am vazut un fel de sondaj.. aiurea mai demult facut in legatura cu ce prefera rromii de la noi din tara..... nu mai comenta pe langa tot ce posteaza userii la capitolul asta. e o masina mai deochiata la americani si u o ridici in slavi, daca te uiti pe threadul asta numai tu ai postat, dublu sau triplu fata de altii care au argumentat sau doar au postat aici.
in afara de suspensia si interiorul cat de cat nu prea mai ai ce lauda la cadi, poate in comparatie cu bmw`ul fiind aproape iesit din productie castiga, dar sunt multe alte europene care ii dau clasa.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:46   #118
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
spuineai ca esti plecat demult din tara si nu prea mai ai habar de industria auto de aici. mai bine taceai in legatura cu tiganiada si carutele lor. u spui ca tiganii adora bmw`ul... da`mi voie sa te contrazic, ai sa vezi mult mai multi in mercedes decat in bmw asa ca si spun asta ca am vazut un fel de sondaj.. aiurea mai demult facut in legatura cu ce prefera rromii de la noi din tara..... nu mai comenta pe langa tot ce posteaza userii la capitolul asta. e o masina mai deochiata la americani si u o ridici in slavi, daca te uiti pe threadul asta numai tu ai postat, dublu sau triplu fata de altii care au argumentat sau doar au postat aici.
in afara de suspensia si interiorul cat de cat nu prea mai ai ce lauda la cadi, poate in comparatie cu bmw`ul fiind aproape iesit din productie castiga, dar sunt multe alte europene care ii dau clasa.
imi pare rau dar asta era acum 6 ani.. si da ..erau multi tigani in mertane da' uite ca au inceput ai naibii sa migreze la BAMVEEEE
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:53   #119
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
imi pare rau dar asta era acum 6 ani.. si da ..erau multi tigani in mertane da' uite ca au inceput ai naibii sa migreze la BAMVEEEE
nu te supara dar argumentele tale pro sau contra bmw nu am sa le iau in considerare niciodata avand in vedere cat de inversunat esti u contra bmw, si cat de subiectiv esti
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 15:55   #120
z3r0m3CSL

Stage 4
 
z3r0m3CSL's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 228
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Io am votat M5 tinand cont ca M5-ul(2005) ,cu V10 de 5L si 500 bhp cu Double VANOS, e mai vechi decat Noul CTS-V(2009) ,cu un V8 de 6.2L Supercharged si 556 bhp cu Sequential fuel injection, tot mai performant e M5-ul cu toate ca e mai "batran" cu 4 ani decat CTS-V-ul si nu ma mira ca CTS-V-ul il face pe M5 si la drag si pe un circuit pt ca cady-ul are mai multa putere si un cuplu mai mare decat M5-u chiar si la consum il bate pe M5, dar la confort si finisari interioare cred ca M5 castiga.

Tinand cont si de pret poti zice ca CTS-V-ul e un BEST BUY ....
__________________
Incepator in arta condusului !!!
z3r0m3CSL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -