Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce model preferi?
Cadillac CTS-V 169 39.39%
BMW M5 260 60.61%
Voters: 429. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-09, 08:31   #91
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
.........si poate nu stii ca afara e plin de tot feluri de cluburi M3club M5club si daca si aia is tzarani si rromi atuncea nu mai are rost sa vorbim..
Si ce are s***a cu prefectura?
Ce au cluburile cu realitatea, ce conteaza cīti tuciurii , manelisti sau naiba mai stie cine ce masina are, cu ce masina se agata mai bine gagicile, cu comparatiile REALE a doua produse?

Si īn Germania toti turcii au BMW. Asta nu īnseamna ca-s cele mai grozave masini din lume sau superlativitatea industriei auto.

Si ca povestesti ceva de club-uri, asa ca informatie pt. tine, voi n-aveti īn Romānia atītea cluburi BMW cīte culuburi DACIA Sīnt īn Germania
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:02   #92
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

M5. De ce ? petru ca imi place si pentru ca chiar daca e o masina mai veche reuseste sa tina pasul cu o masina iesita acum cateva luni. Cum a mai zis cineva p aici: Daca ar fi sa aleg un adversar pentru M5 as alege un RS6.
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:23   #93
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
eu nu inteleg un lucru legat de cadi. fiind motor cu o capacitate mult mai mare decat al bmw`ului si cu doar 2 supape per cilindru, plus 2 compresoare unde e tehnologia si minunatia lui? cum poate un motor cu capacitate mai mare si 2 compresoare sa consume mai mic decat concurentul din vs?
ok, teoretic motorul cadi`ului e mai rezistent in timp fiind bla bla ce am enumerat mai sus, dar cum bine stim de obicei cade turbina sau compresorul, nu motorul, in 90% din cazuri motorul pica dupa multe alte componente lafel de importante ale masinii (in cazul in care nu sa abuzat de el)
si iar intreb. daca luam in comparatie si acele 2 compresoare cam care ar fi mai fiabil?
fiind un motor care se tureaza mult la ora actuala mi se pare o aberatie ca va pica mai repede, stiind ca deja sunt multe motoare (ex de mai sus, honda) care au facut motoare si motorase de turatii mari si au rezistat bine merci.
cred ca atuurile cadi`ului sunt altele, nu in mare parte ce sa discutat aici si pe buna dreptate au si americanii cu ce se lauda aici.
si domnul iubitor de americane, mi se pare o aberatie ca americanele i`si iau puterea din volum si nu din turatii ca na... lumea care i`si ia masina nu se gandeste la consum. ai sa ramai surprins dar chiar se gandesc, si nu din prisma faptului ca nu au banii necesari cei care cumpara asa ceva, doar ca sa inpregnat in memorie ca sunt taxele, poluarea, si deja multi au o idee preconceputa de motor mare consum mare is BAd. dc? poate mai mult de jumate din ei nu stiu sa argumenteze, dar chiar sunt magnati care opteaza pt diesel si in ro si in restul europei.
eu am votat bmw, dc?....... pur subiectivism, ca orice argument as da se va gasi si contra-argument
Are un cuplu mai mare disponibil la o turatie mai mica caddy'ul si de aceea cred ca scoate un consum mai mic.Caddy are la 3800 de ture,un cuplu de 551 de lb-ft.Iar M5 la 6100 de ture are cuplu de 383 lb-ft,aproape unde are linia rosie Caddy.
Iar Caddy scoate un raport mai bun kg/cal.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:44   #94
roska

Stage 4
 
roska's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

urasc masinile americane da asta parca e dusa la extrem are propulsor in mai putini cilindri da ganditiva la alta treaba m5 e aspirat pe cand ala e supercharger asa ca.... oricum sunt fan bmw de cand ma facut mama....
roska is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:45   #95
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

cu cat a fost mai bun cadilacul ?cu 5 centimetrii? No ofensse dar scuzama are atata cuplu si cai in plus fata de M5 !daca era asa bun trecea linia cu un avans de 1 masina 2 ,dar au trecut in acelasi timp cu o diferenta foarte mica! si daca te uiti mai sus poti vedea care e preferata "publicului" !
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:56   #96
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

M-am amuzat teribil pe seama voastra. Bmw rulzz, ba nu americanele ca dureaza, altul "HONDA" )) Si tot asa. Cel mai in masura sa comenteze ar fi cineva care ar poseda o astfel de masina. Dar cum nici unul din voi nu a pus mana pe o masina din cele doua, ramane loc de subiectivitate, si e clar ca se poate discuta la nesfarsit si din alba-neagra e roz. Cei de la Caddy aveau o masina buna si neavand succes la ea peste ocean, ca sa o faca remarcata si-au ales sa se ia de o vedeta consacrata pe aici ( gen tarky cu treistariu ), si le-a reusit de minune. Exact ca in viata reala daca vrei sa te faci remarcat ia-te de cel mai bun. Din prima faza comaparatia a fost una puerila, un aspirat vs un supercharged, doua stiluri de condus diferite si lista poate continua. Amandoua sunt masini superbe, amandoua au puteri foarte mari, dar sunt putin cam diferite sa fie comparate. Daca mi-as lua o masina din cele doua , as alege bmw, din pura subiectivitate. Daca ar fi sa aleg obiectiv, as alege caddy, din cauza pretului si performantelor care dupa date oficiale par peste. Evident decizia finala pentru a alege este tot un drive test, care isi spune ultimul cuvant.
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:19   #97
STRES

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 101
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

As alege fara sa ma gandesc CTS-ul. Motivul ? Sunt doua : performante mai bune si pretul. Punct.
STRES is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:41   #98
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
si daca te uiti mai sus poti vedea care e preferata "publicului" !
Pai da...........
Aspirator de gagici semianalfabete de la coada vacii ce n-au vazut īn viata lor o masina serioasa, grandomanie de fitze sa-i arat lu' vecinu ce tare sīnt, īnlocuitor de potenta (ce nu-i īn pantaloni e sub capota), moda locala etc.

Īn toate paginile scrise pīna acum, nu s-a prezentat nici un argument tehnic plauzibil ce sa favorizeze BMW-ul fata de Cadillac.

Īn ceea ce Priveste BMW, sa-ti arat eu ce numesc eu MASINA BMW ?

Uita asta. Anul asta sa intre īn productie de serie.
Restul....... apa de ploaie.

Last edited by CyberCSX; 16-05-09 at 18:29.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:08   #99
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

stai linistit ca nu o sa arate asa! o sa fie acelasi interior anost si exterior cu binecunoscutul rat pardon ..nari de porc
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:08   #100
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai da...........
Aspirator de gagici semianalfabete de la coada vacii ce n-au vazut īn viata lor o masina serioasa, grandomanie de fitze sa-i arat lu' vecinu ce tare sīnt, īnlocuitor de potenta (ce nu-i īn pantaloni e sub capota), moda locala etc.

Īn toate paginile scrise pīna acum, nu s-a prezentat nici un argument tehnic plauzibil ce sa favorizeze BMW-ul fata de Cadillac.

Īn ceea ce Priveste BMW, sa-ti arat eu ce numesc eu MASINA BMW ?

Uita asta. Anul asta sa intre īn productie de serie.
Restul....... apa de ploaie.
frate u acum lovesti cu vorbele tale in toti posesorii de bmw, chiar daca nu au legatura cu ce scrii u mai sus. nu uita ca si cadi era un nume mult mai puternic decat bmw datorita popularitatii lui, mai ales din filmele americane care ruleaza in toate colturile lumii, popularitate care cred ca se bucura si acum.
nu poti spune ca toti romanii sunt ingusti la minte ca si`au format o parere proasta despremasinile americane si ca ele consuma ii de calitatea lor sau cel putin la interior.
ai o varsta si vad ca te comporti ca un copil cu fel si fel de polemici
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:38   #101
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
stai linistit ca nu o sa arate asa! o sa fie acelasi interior anost si exterior cu binecunoscutul rat pardon ..nari de porc
Hey.........alea nu-s nari de porc ci ******
Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
frate u acum lovesti cu vorbele tale in toti posesorii de bmw, chiar daca nu au legatura cu ce scrii u mai sus.
Nu lovesc īn nimeni. Nu stiam ca un posesor de masina se identivica cu conserva pe roti pe care o are. Se pare ca unii UITA un lucru.
O MASINA este o UNEALTA DE UZ PERSONAL si nimc alt ceva.
Quote:

nu uita ca si cadi era un nume mult mai puternic decat bmw datorita popularitatii lui, mai ales din filmele americane care ruleaza in toate colturile lumii, popularitate care cred ca se bucura si acum.
fi serios. Nu te mai lua atīta dupa POVESTILE DE ADORMIT COPII de la Hollywood.
Quote:
nu poti spune ca toti romanii sunt ingusti la minte ca si`au format o parere proasta despremasinile americane si ca ele consuma ii de calitatea lor sau cel putin la interior.
ai o varsta si vad ca te comporti ca un copil cu fel si fel de polemici
N-am spus asta. N-am spus ca romānii sīnt īngusti la minte si nici nu fac fel de fel de polemici.
Un OM care-si cumpara o masina, s-o cumpere pt NECESITATILE si PRETENTIILE LUI PERSONALE la nivel TEHNIC, SIGURANTA si CONSUM, si NU pt a arata vecinului se schmecker e si tare-n bani sau pt. agatat curve īnguste la minte la colt de strada asa cum din pacate se arata īn marea parte a topicului asta si īn altele asemanatoare.

Last edited by aleks; 15-05-09 at 14:49.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:49   #102
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

nu inteleg care e problema ta de esti asa inversunat impotriva BMW . o fi si cadilacul tare nu am zis nu , dar pe mine nu ma incanta cativa cm in plus pe 400 m . plus ca , comparatia e cam aiurea , adica cum sa compari un supercharged de o cilindree mult mai mare cu un aspirat de 5.0 si sa te si lauzi ca l-ai batut cu cativa cm.
in orice caz nu vreau sa intru in polemici dar nu accept sa-mi zica mie cineva ca "fac o alegere" gresita , asta e parerea mea si in plus bmw motorsport inseamna mult mai mult decat niste timpi pe hartie , cel putin pentru mine.
PS: daca esti pasionat de americane , si sigur esti la cum reactionezi ...tot respectul meu , dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi schimbi mie parerea care o am
leonard is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:52   #103
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
PS: daca esti pasionat de americane , si sigur esti la cum reactionezi ...tot respectul meu , dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi schimbi mie parerea care o am
Hey....... vi s-o pus pata
eu sīnt pasionat de americane dar si de altele.

Diferenta īnsa, eu nu ma las condus de propriile mofturi si pasiune cīnd este vorba de niste comparatii tehnice si nici n-am de gīnd sa schimb mentalitatea cuiva.

Īn ceea ce priveste BMW MOTOR SPORT aste este apa de ploaie deoarece cīnd merg zilnic la lucru de la A la B nu fac BMW MOTOR SPORT si nici cīnd merg cu familia īn concediu, exact asa cum cīnd conduc o americana nu fac NASCAR RACING

Cunosc destui care de ex. sustin ca TOYOTA e cea mai buna masina din lume. Si ? Ei sa fie sanatosi

Last edited by CyberCSX; 15-05-09 at 11:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:55   #104
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Hey....... vi s-o pus pata
eu sīnt pasionat de americane dar si de altele.

Diferenta īnsa, eu nu ma las condus de propriile mofturi si pasiune cīnd este vorba de niste comparatii tehnice si nici n-am de gīnd sa schimb mentalitatea cuiva.

Cunosc destui care de ex. sustin ca TOYOTA e cea mai buna masina din lume. Si ? Ei sa fie sanatosi
ok , eu iti respect parerea...
dar eu tot m5 aleg , nu poti sa te c**i in gusturile si preferintele omului
leonard is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 11:56   #105
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
dar eu tot m5 aleg , nu poti sa te c**i in gusturile si preferintele omului
Normal.
Daca n-am avea preferinte diferite am ajunge la sapa de cauciuc sau la balamuc.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -