Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce model preferi?
Cadillac CTS-V 169 39.39%
BMW M5 260 60.61%
Voters: 429. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-09, 20:56   #31
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

BMW-ul optine aproape acelesi performante ca ,Cadilacul avand cu 1,2 litrii in minus la motor si fara 2 compresoare!ce trist! BMW ///M POWER FOREVER!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:04   #32
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Mai, dar dece toti ziceti ca e turbo cadillacu? E supercharged, asta inseamna ca are compresor volumetric . acum despre ce e cu masinile astea: eu sunt de parere ca bmw arata mult mai bine decat cutia aia taiata in bucati, care nici macar volan de piele nu are , motoru e frumos la amandoua, unu are OHV special pt sunet si unu e motor de turatie. aici imi plac amandoua. la design interior e putin mai reusit cadillac, dar parca tot mai bine mas simti in BMW, la performante in lateral e clar ca bmw e peste, mai jos si cu suspensii mai bune.
Concluzia: M5
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:05   #33
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
BMW-ul optine aproape acelesi performante ca ,Cadilacul avand cu 1,2 litrii in minus la motor si fara 2 compresoare!ce trist! BMW ///M POWER FOREVER!
V8 supraalimentat de 556CP

V10 aspirat de 500CP

Sunt doua abordari diferite din punct de vedere al motorizarilor, sa incepi cu astfel de comparatii e cel putin o copilarie.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:09   #34
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by baladi View Post
Sa inteleg ca tu ai un diesel si esti mandru de el...
Cat despre turbo si motorul de benzina... bmw aplica aceeasi reteta ca si ferrari - motor aspirat pentru placerea condusului.


CTS e "peste" la design? de ce ? ca foloseste aceeasi idee la Navi ca si renault megane?
daca asta e problema ta, te anunt ca si ASTON MARTIN foloseste aceiasi solutie...

am votat Cadillac CTS-V pentru pret si performantele pe care le ofera, dar si pentru unele atuuri, cum ar fi motorul de Corvette ZR1, franele Brembo si suspensia Magnetic Ride Control.
__________________

Last edited by boy_wonder; 14-05-09 at 21:11.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:16   #35
BiEmDabaLiu

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 31
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Am votat pentru M5 din mai multe motive . 1 Sunt fan bmw . Dupa gustul meu interiorul de la cadillac e mai urat si mai prost finisat decat cel de la bmw. motorul de pe CTS seamana mult ca , configuratie ca cel de pe C 63 AMG . mare , cu turbo si ce nu imi place mie - nu urca foarte mult in ture, prefer un motor aspirat .Eu zic a M-ul isi merita toti banii. Cat despre acest test.... am mai vazut unul cu un 370Z vs 135i .... unde isi laudau americanii nissanul. Daca testul era facut de germani , ei scoteau M`ul invingator. D
Gusturile nu se discuta dar eu prefer BMW , nu pentru ca e " BMW " doar pentru ca e un dream car. cine a mers cu asa ceva stie.
BiEmDabaLiu is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:17   #36
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

pe americani nu ii duc capul decat sa puna compresoare cat casa pe motoare si asa retarde pe cand un motor de ///M e o bijuterie tehnica!Daca ai vinde motorul ///M5-ciului piesa cu piesa ti-ai lua Cadillacul asta !si sa nu mai amintim ca de 7-8 ani motorul de pe M5 asta iese cel mai performant motor din lume la categoria sa!prin clasamentul ala nu vad nici un Caddilac din pacate!
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:20   #37
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by MSPK View Post
un lucru ,,stunned me'' si zic ca astia mint cu nerusinare cum ma sa consume un motor de 6 litri mult mai putin decat unul de 5 litri respectiv cadillacu are 19 miles per gallon iar bmw are 17 cand toata lumea stie ca americanele tre sa umble cu petrolierul dupa ele
bmw 520 din 2002 14-16 l/100km ce zici de consumul asta,eu de cand ma stiu bmw-urile au fost mancatoare de benzina,si vorba aia tehnologie germana

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
normal ca orice posesor de 316 si 318/320 diesel din 98/2000 sa voteze M5 ca doar bamve rullz! Sunt curios cati din cei care au votat M5 chiar au condus macar 100 metri asa ceva!?
e diferenta mare intre 316 320d si m3 m5,multi dintre cei care conduc 316 si 320d habar nu au ca exista m3 si m5...


ON: am votat M5 pt ca-mi place cum arata
__________________

Last edited by nigger; 14-05-09 at 21:23.
nigger is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:23   #38
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by BiEmDabaLiu View Post
Am votat pentru M5 din mai multe motive . 1 Sunt fan bmw . Dupa gustul meu interiorul de la cadillac e mai urat 1. si mai prost finisat decat cel de la bmw. motorul de pe CTS seamana mult ca , configuratie ca cel de pe C 63 AMG . 2. mare , cu turbo si ce nu imi place mie - nu urca foarte mult in ture, prefer un motor aspirat .Eu zic a M-ul isi merita toti banii. Cat despre acest test.... am mai vazut unul cu un 370Z vs 135i .... unde 3. isi laudau americanii nissanul. Daca testul era facut de germani , ei scoteau M`ul invingator. D
Gusturile nu se discuta dar eu prefer BMW , nu pentru ca e " BMW " doar pentru ca e un dream car. cine a mers cu asa ceva stie.
Aoleu, fratele meleu...
1. Cum ai dedus tu asta?
2. N-are turbo
3. Nissan e japonez.

Acum vorbesc la general, nu ma adresez nimanui in particular, dar pe threadurile cu bmw vs. xxxx, unii sunt vai de ei... vai de ei...
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:25   #39
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

M5 la orice ora si din zi si din noapte .
Vorbiti de diferentele la motor , trezirea , suntem in Romania si , si un motor de 3 litrii e suficient , nu ai unde sa-i exploatezi toti caii. Si sunt ferm convins ca placerea la volan este incomparabila la M5. Sunt tare curios Cadillac-ul fara compresor cum ar fi fost? Si nu sta totul in ''care-i cel mai tare pe circuit?'' , adevaratul test e pe strada , in viata de zi cu zi.
Zicea cineva mai sus ca nu conduci istoria la BMW ci masina. Ba pardon , le conduci pe amandoua , experientza in curse a diviziei M de la BMW are un cuvant greu in fabricarea oricarui M.
Si da , nu am condus niciodata un M , ce nesimtit sunt , nici nu trebuia sa intru in discutie , sa ma bag in seama.
Fan BMW de cand ma stiu !!! Bafta!!!
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:28   #40
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by BiEmDabaLiu View Post
Am votat pentru M5 din mai multe motive . 1 Sunt fan bmw . Dupa gustul meu interiorul de la cadillac e mai urat si mai prost finisat decat cel de la bmw. motorul de pe CTS seamana mult ca , configuratie ca cel de pe C 63 AMG . mare , cu turbo si ce nu imi place mie - nu urca foarte mult in ture, prefer un motor aspirat .Eu zic a M-ul isi merita toti banii. Cat despre acest test.... am mai vazut unul cu un 370Z vs 135i .... unde isi laudau americanii nissanul. Daca testul era facut de germani , ei scoteau M`ul invingator. D
Gusturile nu se discuta dar eu prefer BMW , nu pentru ca e " BMW " doar pentru ca e un dream car. cine a mers cu asa ceva stie.
1. si daca esti fan bmw ce? si unii sunt fani dacia.
2. gusturile nu se discuta dar sa zici ca interiorul e prost finisat nu mai tine de gust
3. ca configuratie e cacofonie
4. nissan e japaneeeze
5. se numesc NEMTI nu germani
6. e ca ai mers cu M5? adevaru e ca sti.

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
bmw 520 din 2002 14-16 l/100km ce zici de consumul asta,eu de cand ma stiu bmw-urile au fost mancatoare de benzina,si vorba aia tehnologie germana



e diferenta mare intre 316 320d si m3 m5,multi dintre cei care conduc 316 si 320d habar nu au ca exista m3 si m5...


ON: am votat M5 pt ca-mi place cum arata
cum adica nu au habar ca exista atata timp cat ei isi pun stickere la greu cu m3 si m5?!
Chiar acu am vazut un 530 D bine facut, frumos modificat si avea sigla cu M5 si parasolar cu MPOWER.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:28   #41
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Si da , nu am condus niciodata un M , ce nesimtit sunt , nici nu trebuia sa intru in discutie , sa ma bag in seama.
pai daca era sa comenteze numai ce-i care au condus M-ul,cred ca comentau doar vreo 7-8 oameni
nigger is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:30   #42
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cum adica nu au habar ca exista atata timp cat ei isi pun stickere la greu cu m3 si m5?!
Chiar acu am vazut un 530 D bine facut, frumos modificat si avea sigla cu M5 si parasolar cu MPOWER.
probabil si-au pus ca au vazut la alti,si daca tot au vazut de ce sa nu-si lipeasca si ei
nigger is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:31   #43
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
pai daca era sa comenteze numai ce-i care au condus M-ul,cred ca comentau doar vreo 7-8 oameni
ok..dar nici nu poti sa zici: BMW E MAI TARE ca urca mai bine in ture sau BMW ARE FEELINGU mai misto , atata timp cat NU AI CONDUS NICIUNA DINTRE ELE. Ca discuti despre ele ca din date tehnice / multimedia una din ele pare mai buna e partea a doua.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:33   #44
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

de data asta, chiar daca nu suport masinile americane, imi calc pe inima si zic ca europa a cam luato pe coaja de la americani, nu prea vad motive pt care as alege m-ul, cadi are pret mai bun, arata senzatie la exterior si la interior, are atuul exclusivitatii in europa, bate neteasca si la performante......deci nu prea stiu dc sa alegi bmw.....in schimb lipseste rs6 din comparatie si poate E klass modelul nou.......
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:35   #45
Gigis

Stage 2
 
Gigis's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 71
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

probabil daca stateati peste ocean alegeati CTS-Vul voi cu bmw rulz
Gigis is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -