Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce model preferi?
Cadillac CTS-V 169 39.39%
BMW M5 260 60.61%
Voters: 429. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-09, 18:07   #16
baladi

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 25
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

concluzia care se trage e ca americanii egaleaza cu turbo ce fac europenii cu aspiratul.

e turbo vs aspirat. (antrenament vs. steroizi)

BMW FTW!
baladi is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 18:42   #17
ZaXXaZ

Stage 4
 
ZaXXaZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 255
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

sa o luam asa:sunt roman...asa ca banii conteaza...deci castiga teren CTS-Vul care ofera aceeasi performanta, ba mai mult chiar la bani mai putini, arata bine si interiorul cel putin pentru mine e lux. daca tot vreau BMW...imi permit si un M3 E46 SH din banii ramasi(presupunand ca am banii de M5).
__________________
ZaXXaZ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 18:49   #18
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by baladi View Post
concluzia care se trage e ca americanii egaleaza cu turbo ce fac europenii cu aspiratul.

e turbo vs aspirat. (antrenament vs. steroizi)

BMW FTW!
Asa ai impresia tu. E aspirat M5-ul dar la ce turatie are P Max ? La 8 milioane de RPM. Cu turbo ai puterea mai jos si cuplu mai mult si mai liniar. Si BMW pune turbo sa scoata 100cp pe litru in anumite situatii (vezi 3 l biturbo ala al lor). Asa ca teoria ta este pe langa.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 18:53   #19
ZaXXaZ

Stage 4
 
ZaXXaZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 255
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by MSPK View Post
un lucru ,,stunned me'' si zic ca astia mint cu nerusinare cum ma sa consume un motor de 6 litri mult mai putin decat unul de 5 litri respectiv cadillacu are 19 miles per gallon iar bmw are 17 cand toata lumea stie ca americanele tre sa umble cu petrolierul dupa ele
unde scrie ca 'regula' asta se aplica la orice masina americana?daca e asa de cele mai multe ori, nu inseamna ca e valabila in toate cazurile.
ZaXXaZ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 18:58   #20
ZaXXaZ

Stage 4
 
ZaXXaZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 255
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
La 8 milioane de RPM.
daca imi permiti...sunt 8 mii.
ZaXXaZ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:05   #21
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asa ai impresia tu. E aspirat M5-ul dar la ce turatie are P Max ? La 8 milioane de RPM. Cu turbo ai puterea mai jos si cuplu mai mult si mai liniar. Si BMW pune turbo sa scoata 100cp pe litru in anumite situatii (vezi 3 l biturbo ala al lor). Asa ca teoria ta este pe langa.
vezi ca mai pune si biturbo si scoate 125 cp/l la X5M
si ferrari scoate la 8500rpm si audi la 8700 sow?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:12   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

normal ca orice posesor de 316 si 318/320 diesel din 98/2000 sa voteze M5 ca doar bamve rullz! Sunt curios cati din cei care au votat M5 chiar au condus macar 100 metri asa ceva!?

In fine. Eu aleg CTS-ul si nu pt ca as avea ceva cu BMW insa majoritatea tintelor duc spre el. E rapid pe circuit, e rapid pe linie dreapta.. e frumos int/ext ( aici depinde si de gusturi ) , e mai ieftin cu 30k ( si daca vrem neaparat performante..astia 30k care ii economisim cumparand o masina MAI RAPIDA.. ii investim in performante ), si poate nu asa important dar masina e destul de RARA in RO Ce-i drept si M5 e cat-de-cat rar in RO insa sunt destule 5-ere incat sa ti se faca greata.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:16   #23
purity

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 59
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

romanul.. chiar daca masina lui e mai slaba.. el tot cea mai smechera o considera..stiu eu un caz asemanator.un sofer de ford focus vorbea cu unul de range rover.si soferul fordului: a mea se duce nu gluma.ai tu multi cai putere dar tot a mea e mai buna.neamtul tot neamt ramane) sincer asa e. vad ca nu v-ati saturat de acelasi interior de o perioada buna de timp.x6 x5, si toate modelele la fel sunt

Last edited by purity; 14-05-09 at 19:19.
purity is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:18   #24
ovydioo

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 436
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

si marmotaaa... diferenta mare de pret in romania nu e, cadillac vine cu 30% taxe fiindca nu e produsa in europa. dar asa se intampla cand compari old car cu ceva new. sa compare cts cu e 63 amg asta nou.
ovydioo is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:26   #25
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by ovydioo View Post
si marmotaaa... diferenta mare de pret in romania nu e, cadillac vine cu 30% taxe fiindca nu e produsa in europa. dar asa se intampla cand compari old car cu ceva new. sa compare cts cu e 63 amg asta nou.
Cine ti-a zis tie ca vine cu 30% taxe? Asta era acum 10 ani. Orice masina de oriunde ai aducea-o are 10% taxa vamala si 19% TVA.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:39   #26
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by ZaXXaZ View Post
daca imi permiti...sunt 8 mii.
Imi cer scuze ca nu am folosit [sarcasm] [/sarcasm] ca sa fie mai usor de inteles pentru unii
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 19:57   #27
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by MSPK View Post
un lucru ,,stunned me'' si zic ca astia mint cu nerusinare cum ma sa consume un motor de 6 litri mult mai putin decat unul de 5 litri respectiv cadillacu are 19 miles per gallon iar bmw are 17 cand toata lumea stie ca americanele tre sa umble cu petrolierul dupa ele
Normal ca un motor de 6 consuma mai mult ca unul de 5 dar si asta īn anumite conditii iar IDEEA ca cei cu americane sa umble cu petrolierul dupa ele e o tīmpenie.

Asta a fost prin anii 70 cīnd o americana CADILLAC ELDORADO cu motor de 7,7 litri sugea 32 litri pe suta de km (nu mile) iar noi sīntem īn 2009 an cīnd toate masinile sīnt tixite de electronica ceea ce īn anii 70 nu exita ci avea un amarīt de carburator 4 - corp de la Edelbrock asa cum pe dacie aveai un jeg de Carfil sau Solex.

Nici īn anii 80 americanele nu mai consumau asa de isteric darmite acuma.
Nu amesteca capra cu varza mai ales īn sectorul turisme.
Lasa monstrii Pick Up - Dodge RAM / HEMI care sug ca dracu si īn ziua de azi la o parte. Alea-s mini camioane (la americani).

Ca exemplu "rabla alba" de toata ziua fabricata-n 89 de la mine din profil nu suge mai mult de 12,5 la 100 km nici dac-o iei la batae iar cīrja de BMW al unui amic resitean din Düsseldorf suge 14 la 100 km si e masina din 2005 iar motorizarea la ambele e aprox. identica ca volum.

Cam atīt am mai avut de spus la capitolul asta si..... īnca o recomandare:

- Care n-aveti habar de americane, lasati-o mai moale cu criticile c-o dati īn barci.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 20:41   #28
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Am votat CTS-V, mi se pare peste la design, interior, si cum am vazut cu totii, si la performante. Daca ar fi sa aleg insa alt rival M5, as alege RS6 all day long
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 20:42   #29
baladi

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 25
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asa ai impresia tu. E aspirat M5-ul dar la ce turatie are P Max ? La 8 milioane de RPM. Cu turbo ai puterea mai jos si cuplu mai mult si mai liniar. Si BMW pune turbo sa scoata 100cp pe litru in anumite situatii (vezi 3 l biturbo ala al lor). Asa ca teoria ta este pe langa.
Sa inteleg ca tu ai un diesel si esti mandru de el...
Cat despre turbo si motorul de benzina... bmw aplica aceeasi reteta ca si ferrari - motor aspirat pentru placerea condusului.


CTS e "peste" la design? de ce ? ca foloseste aceeasi idee la Navi ca si renault megane?
baladi is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 20:53   #30
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: SUA versus Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Motorul lui Caddy asta daca il ti turat la 7000 rpm 5 min se saprge !pe cand cel de M5 poti sa il ti turat la 8500 rpm o ora si nu are nimic!nu de altceva dar are ce lmai performant si mai avansat tehnologic motor aspirat din lume!
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -