| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
23-05-06, 08:31
|
#46
|
 Stage 4
Join Date: May 2006
Posts: 245
|
Re: Cielo vs Espero
tot cielo.espero consuma cam mult si mare diferenta sincer nu prea vad!e km grea comparatia....mai grea decat cu loganu
|
|
|
27-05-06, 13:28
|
#47
|
Stage 3
Join Date: May 2006
Posts: 162
|
Re: Cielo vs Espero
Espero a fost misto cand a aparut...Am sa aleg si yo cielo cu toate ca n-am nimic impotriva la espero, singura diferenta care ar fi e marimea si poate motorizarea
__________________

Life is Short, so break the rules...
|
|
|
13-06-06, 18:34
|
#48
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW]
|
Re: Cielo vs Espero
Eu despre Espero am numai cuvinte de lauda. Are maicamea la servici Espero 1. 8 si au facut cu el 523 000 de km. In acest timp nu sa umblat nimik la motor decat piesele care se schimb odata cu anumiti km: ulei, filtru ulei, filtru de benzina, curelele de distributie( mi se pare ca din 70 000 in 70 000 daca nu ma insel), filtru de aer... etc. Asa ca o masina care sa mearga atatia km, care sa nu fie a unei persoane fizice(stiti cum se comporta angajatii cu o masina de servici, dar totusi asta a fost ingrijita), si sa nu aiba nimik la mototr eu zic ca e mai greu de gasit. Masina si acum merge bine, si trage si bine, nu pot sa spun ca se vede ca e uzat motoru, se merge lejer cu 170 cu el, atetia la atatia km facuti.
|
|
|
13-04-07, 22:35
|
#49
|
Stage 3
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Cielo vs Espero
schumi omule le zici bine!!!Espero rulz!Espero este masina, cielo corea e masina, cielo Ro este o mare prostie.inca o chestie-daca nu gasesti piese sa stii ca majoritatea pieselor se potrivesc si d p cielo
ex.  ompa benzina(la motorul de 1.5 este identica), .............etc
|
|
|
13-04-07, 22:40
|
#50
|
Stage 3
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Cielo vs Espero
espero consuma cu maxim 0.5-0.8 in plus fata de cielo
espero este mult mai aerodinamica si este mai grea ca un cielo cu aproximativ 40kg
eu lucrez p un cielo si sunt proprietar de espero
|
|
|
19-04-07, 16:52
|
#51
|
Stage 2
Join Date: Mar 2007
Posts: 72
|
Re: Cielo vs Espero
Am auzit ca Espero sta cam prost la capitolul "suspensie"  . Este un prieten ce are Espero; l-am pus sa-l tureze oleak si, se auzea parca grohaia un porc..(acuma nu stiu dak avea toate "piulitele" la locul lor)  Mie mi se pare o mare vrajeala Espero, deci aleg Cielo. Fiecare cu parerea lui...
|
|
|
19-04-07, 17:22
|
#52
|
Stage 3
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Cielo vs Espero
Quote:
Originally Posted by Larisa
Am auzit ca Espero sta cam prost la capitolul "suspensie"  . Este un prieten ce are Espero; l-am pus sa-l tureze oleak si, se auzea parca grohaia un porc..(acuma nu stiu dak avea toate "piulitele" la locul lor)  Mie mi se pare o mare vrajeala Espero, deci aleg Cielo. Fiecare cu parerea lui... 
|
Eu am un espero luat recent(masina de mecanic) ingrijita super bine si itzi spun k merge mai bine ca un cielo nou.A mea are 63000 km.Daca prietenul nu a ingrijit-o partea a doua..............Inainte de asta am mai avut tot espero care nu a fos asha bine ingrijita.Am mers incontinuu o luna jumate cu aproximativ 1.5-2 litri de ulei in motor si nu a patit nimic, singurul lucru e ca se auzeau tachetii un pic mai tare.........La capitolul suspensii nu prea ai ce zice-depinde si de uzura si , cum toata lumea stie, drumurile din romania nu sunt tocmai "bune".Nu te lua dupa prima impresie este sfatul meu!!!!
|
|
|
19-04-07, 20:56
|
#53
|
  Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of: [Moderators] [4Tuning International] [MACS]
|
Re: Cielo vs Espero
espero e mult mai buna decat un cielo....puncte forte sunt designul interior, spatiul interior, ruleaza foarte frumos la drum lung dar si in viraje se tine foarte bine,... cu toate ca service-ul e ceva mai costisitor masina e mult mai rezistenta...pica mult mai greu un espero decat un cielo...mie personal imi place si aspectul exterior...cu toate ca e mai invechit....si la motoare...espero are si motorul 1.5 care nu e chiar asa 'betziv'...motorul 1.8 e de apreciat dpdv al fiabilitatii... cu toate ca are doar 75 cai se tine destul de bine zic eu....apropo..barile de la espero sunt de tanc..un prieten are un espero din 96, 1.8 a facut multe accidente de cand a luat permisu..putine din cauza lui..1 sau 2...da barile ale nu s-au crapat..n-au nimik...masinile care au avut de suferit aratau mult mai rau
|
|
|
19-04-07, 23:04
|
#54
|
Stage 3
Join Date: Jul 2006
Posts: 165
Member of: [Mitsubishi]
|
Re: Cielo vs Espero
cielo.
espero nu`mi place deloc la exterior. e chiar urat
|
|
|
20-04-07, 10:17
|
#55
|
Stage 3
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Cielo vs Espero
Nu stiu d c zic unii k intretzinerea la espero este mult mai costisitoare-nu e asha!!!!Poate sa imi spuna cineva ce este mai scump la espero si e mai ieftin la cielo????Spunea cineva de motoare.......Intradevar coreenii nu sunt asi in motoare dar sunt cu cateva trepte bune mai sus decat ce fac romanii!!!!Faceti o mica comparatie intre cielo coreean si cel romanesc!!!
Cielo mai are de mancat mult pana il ajunge pe Espero!!!!Uitati-va la interior-bordul spre exemplu:la cielo bordul este dintr-un plastic mizerabil, la espero este captusit cu un fel de cauciuc sau ceva de genu'; volanul la cielo este foarte tare si inconfortabil pe cand la espero este moale si placut.......etc
|
|
|
20-04-07, 13:55
|
#56
|
Stage 2
Join Date: Dec 2006
Posts: 50
|
Re: Cielo vs Espero
cielo sigur pt mine
|
|
|
08-12-07, 09:47
|
#57
|
Stock
Join Date: Dec 2007
Posts: 1
|
Re: Cielo vs Espero
salut,pot sa zic ca imi place foarte mult cum gandesti si zici totul pe fata,adevarul asa cum e.am si eu un espero 1.5 16 valve...si as vrea sa stiu si eu cam la ce consum sa ma astept la ea.mentionez ca o am d o luna si in timpul asta nu prea am avut timp sa o testez.eu sunt student si am fost mai mult plecat.as dorii daca se poate un id d mess,deoarece vreau sa te intreb mai multe in leg cu aceasta masina ucigasa...toti zic ca consuma enorm...pai atunci ce sa mai zic d un bmw 525 benzina...ala cat ia daca toti zic ca espero ar lua 12 13 la suta... adytza_08 intra sa vb mai mult... multumesc
|
|
|
25-12-07, 12:38
|
#58
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of: [VW]
|
Re: Cielo vs Espero
acum depinde de parerile fiecaruie....cun o persoana care detine un espreo de cand au intrat in vanzare in romania si inca il mai are(asta ma face sa cred ca nu i`l considera o masina proasta) desi acum e masina nevestei lui pt ca are si un focus, si am un prieten bun cu un cielo (made in ro) care nu e prea multumit de el. acum depinde foarte mult de gusturile fiecaruia. sunt persoane care considera espero urat si altii care`l considera pe cielo urat.eu as alege tot cielo
|
|
|
05-08-08, 11:07
|
#59
|
Stage 1
Join Date: Jul 2008
Posts: 21
Member of: [FORD]
|
Re: Cielo vs Espero
amandoua sunt la fel
|
|
|
05-08-08, 13:57
|
#60
|
 Stage 4
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Cielo vs Espero
Stiu pe cineva cu un Cielo care are 400.000 km si este foarte multumit de ea; din punctul meu de vedere nu as alege nici una pt ca ambele sunt uzate moral!Totusi ca sa respect subiectul as alege Cielo!
|
|
|
|
|