Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-06, 08:31   #46
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: Cielo vs Espero

tot cielo.espero consuma cam mult si mare diferenta sincer nu prea vad!e km grea comparatia....mai grea decat cu loganu
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 13:28   #47
VIPER_GL

Stage 3
 
VIPER_GL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 162
Default Re: Cielo vs Espero

Espero a fost misto cand a aparut...Am sa aleg si yo cielo cu toate ca n-am nimic impotriva la espero, singura diferenta care ar fi e marimea si poate motorizarea
__________________

Life is Short, so break the rules...
VIPER_GL is offline   Reply With Quote
Old 13-06-06, 18:34   #48
Tataee_^

Stage 5
 
Tataee_^'s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Cielo vs Espero

Eu despre Espero am numai cuvinte de lauda. Are maicamea la servici Espero 1. 8 si au facut cu el 523 000 de km. In acest timp nu sa umblat nimik la motor decat piesele care se schimb odata cu anumiti km: ulei, filtru ulei, filtru de benzina, curelele de distributie( mi se pare ca din 70 000 in 70 000 daca nu ma insel), filtru de aer... etc. Asa ca o masina care sa mearga atatia km, care sa nu fie a unei persoane fizice(stiti cum se comporta angajatii cu o masina de servici, dar totusi asta a fost ingrijita), si sa nu aiba nimik la mototr eu zic ca e mai greu de gasit. Masina si acum merge bine, si trage si bine, nu pot sa spun ca se vede ca e uzat motoru, se merge lejer cu 170 cu el, atetia la atatia km facuti.
Tataee_^ is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 22:35   #49
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo vs Espero

schumi omule le zici bine!!!Espero rulz!Espero este masina, cielo corea e masina, cielo Ro este o mare prostie.inca o chestie-daca nu gasesti piese sa stii ca majoritatea pieselor se potrivesc si d p cielo
ex.ompa benzina(la motorul de 1.5 este identica), .............etc
T-Bone is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 22:40   #50
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo vs Espero

espero consuma cu maxim 0.5-0.8 in plus fata de cielo
espero este mult mai aerodinamica si este mai grea ca un cielo cu aproximativ 40kg
eu lucrez p un cielo si sunt proprietar de espero
T-Bone is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 16:52   #51
Larisa

Stage 2
 
Larisa's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 72
Default Re: Cielo vs Espero

Am auzit ca Espero sta cam prost la capitolul "suspensie" . Este un prieten ce are Espero; l-am pus sa-l tureze oleak si, se auzea parca grohaia un porc..(acuma nu stiu dak avea toate "piulitele" la locul lor) Mie mi se pare o mare vrajeala Espero, deci aleg Cielo. Fiecare cu parerea lui...
Larisa is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 17:22   #52
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo vs Espero

Quote:
Originally Posted by Larisa View Post
Am auzit ca Espero sta cam prost la capitolul "suspensie" . Este un prieten ce are Espero; l-am pus sa-l tureze oleak si, se auzea parca grohaia un porc..(acuma nu stiu dak avea toate "piulitele" la locul lor) Mie mi se pare o mare vrajeala Espero, deci aleg Cielo. Fiecare cu parerea lui...
Eu am un espero luat recent(masina de mecanic) ingrijita super bine si itzi spun k merge mai bine ca un cielo nou.A mea are 63000 km.Daca prietenul nu a ingrijit-o partea a doua..............Inainte de asta am mai avut tot espero care nu a fos asha bine ingrijita.Am mers incontinuu o luna jumate cu aproximativ 1.5-2 litri de ulei in motor si nu a patit nimic, singurul lucru e ca se auzeau tachetii un pic mai tare.........La capitolul suspensii nu prea ai ce zice-depinde si de uzura si , cum toata lumea stie, drumurile din romania nu sunt tocmai "bune".Nu te lua dupa prima impresie este sfatul meu!!!!
T-Bone is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 20:56   #53
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Cielo vs Espero

espero e mult mai buna decat un cielo....puncte forte sunt designul interior, spatiul interior, ruleaza foarte frumos la drum lung dar si in viraje se tine foarte bine,... cu toate ca service-ul e ceva mai costisitor masina e mult mai rezistenta...pica mult mai greu un espero decat un cielo...mie personal imi place si aspectul exterior...cu toate ca e mai invechit....si la motoare...espero are si motorul 1.5 care nu e chiar asa 'betziv'...motorul 1.8 e de apreciat dpdv al fiabilitatii... cu toate ca are doar 75 cai se tine destul de bine zic eu....apropo..barile de la espero sunt de tanc..un prieten are un espero din 96, 1.8 a facut multe accidente de cand a luat permisu..putine din cauza lui..1 sau 2...da barile ale nu s-au crapat..n-au nimik...masinile care au avut de suferit aratau mult mai rau
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 23:04   #54
crissti_d

Stage 3
 
crissti_d's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 165
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cielo vs Espero

cielo.
espero nu`mi place deloc la exterior. e chiar urat
crissti_d is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 10:17   #55
T-Bone

Stage 3
 
T-Bone's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 93
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo vs Espero

Nu stiu d c zic unii k intretzinerea la espero este mult mai costisitoare-nu e asha!!!!Poate sa imi spuna cineva ce este mai scump la espero si e mai ieftin la cielo????Spunea cineva de motoare.......Intradevar coreenii nu sunt asi in motoare dar sunt cu cateva trepte bune mai sus decat ce fac romanii!!!!Faceti o mica comparatie intre cielo coreean si cel romanesc!!!
Cielo mai are de mancat mult pana il ajunge pe Espero!!!!Uitati-va la interior-bordul spre exemplu:la cielo bordul este dintr-un plastic mizerabil, la espero este captusit cu un fel de cauciuc sau ceva de genu'; volanul la cielo este foarte tare si inconfortabil pe cand la espero este moale si placut.......etc
T-Bone is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 13:55   #56
MariusM

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 50
Default Re: Cielo vs Espero

cielo sigur pt mine
MariusM is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 09:47   #57
adriano`adrian

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1
Default Re: Cielo vs Espero

salut,pot sa zic ca imi place foarte mult cum gandesti si zici totul pe fata,adevarul asa cum e.am si eu un espero 1.5 16 valve...si as vrea sa stiu si eu cam la ce consum sa ma astept la ea.mentionez ca o am d o luna si in timpul asta nu prea am avut timp sa o testez.eu sunt student si am fost mai mult plecat.as dorii daca se poate un id d mess,deoarece vreau sa te intreb mai multe in leg cu aceasta masina ucigasa...toti zic ca consuma enorm...pai atunci ce sa mai zic d un bmw 525 benzina...ala cat ia daca toti zic ca espero ar lua 12 13 la suta... adytza_08 intra sa vb mai mult... multumesc
adriano`adrian is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 12:38   #58
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cielo vs Espero

acum depinde de parerile fiecaruie....cun o persoana care detine un espreo de cand au intrat in vanzare in romania si inca il mai are(asta ma face sa cred ca nu i`l considera o masina proasta) desi acum e masina nevestei lui pt ca are si un focus, si am un prieten bun cu un cielo (made in ro) care nu e prea multumit de el. acum depinde foarte mult de gusturile fiecaruia. sunt persoane care considera espero urat si altii care`l considera pe cielo urat.eu as alege tot cielo
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 11:07   #59
punktnet

Stage 1
 
punktnet's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 21
Member of:
[FORD]
Default Re: Cielo vs Espero

amandoua sunt la fel
punktnet is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 13:57   #60
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cielo vs Espero

Stiu pe cineva cu un Cielo care are 400.000 km si este foarte multumit de ea; din punctul meu de vedere nu as alege nici una pt ca ambele sunt uzate moral!Totusi ca sa respect subiectul as alege Cielo!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -