Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-09, 17:22   #46
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

dripci... si eu am auzit la coltu blocului ca HDI-u scoate fum grav... o fi asa?

Cred ca inca nu ai inteles..sau nu ai auzit : 2.0 TDI ARE FILTRU DE PARTICULE! ASTA INSEAMNA CA NU SCOATE FUM NEGRU DECAT DACA II MODIFICI / SCHIMIBI TOBA SI II FACI CHIP GRAV!!

Cu consumul de ulei.. de ce te pronunti din auzite? Ai motorul ala? mergi tu un an cu 2.0 tdi ca tot omul..normal..fara sa ii rupi norma si zi-ne si noua daca iti consuma.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 17:34   #47
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@Korne : ma indoiesc, sincer, ca seria 3 e mai spatioasa decat octavia ! Chiar o sa ma uit dupa marimi pe net..
cel puţin în spate sigur nu e... la mine nu are loc nimeni în spatele scaunului meu, ce-i drept nici la octavia nu prea avea, dar spaţiul pentru umeri şi cap era mai mare...

Last edited by aleks; 26-02-09 at 00:34. Reason: am confundat topicul, mea culpa
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 18:22   #48
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

da octavia e o compacta ffffffff mare...bine dar totusi RS e o varianta sportiva scaune jenti frane spoilere modificate suspensie sport.. " sigur?

Last edited by aleks; 26-02-09 at 00:35. Reason: am confundat topicul, mea culpa
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 09:54   #49
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

@dolb : simt putina nervozitate in tonul tau :P. Ai dreptate, motorul 2.0 TDI, chiar PD sau CR-nu conteaza, nu scoate fum..si da, am vazut ca are filtru de particule. Cat despre consumul de ulei http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=7545
Masuri :
BMW - Length 4526 mm
Width 1816 mm
Height 1420 mm
Skoda- Lenght 4572 mm
Width 1769 mm
Height 1462 mm
PS: aleks, sper ca nu e o prbl ca am pus linkul acela..dar eu cred ca este foarte relevant in ceea ce priveste aflarea de niste pareri pertinente, iar pe alocuri chiar avizate.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 10:19   #50
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@dolb : simt putina nervozitate in tonul tau :P. Ai dreptate, motorul 2.0 TDI, chiar PD sau CR-nu conteaza, nu scoate fum..si da, am vazut ca are filtru de particule. Cat despre consumul de ulei http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=7545
Masuri :
BMW - Length 4526 mm
Width 1816 mm
Height 1420 mm
Skoda- Lenght 4572 mm
Width 1769 mm
Height 1462 mm
PS: aleks, sper ca nu e o prbl ca am pus linkul acela..dar eu cred ca este foarte relevant in ceea ce priveste aflarea de niste pareri pertinente, iar pe alocuri chiar avizate.
Consumul de ulei la 2.0TDI e relativ. Spre exemplu mie nu mi-a consumat mai mult de 800g din schimb in schimb, iar acum la 60.000 km nu am mai completat deloc. Depinde de stilul de mers, de multi factori.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 11:18   #51
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

man...deci mie mi-a zis un mecanic o chestie! acu nu stiu cat de adevarata e..dar cica..citez:..motorul 2.0 tdi.. la mers normal nu consuma ulei decat vreo 500-800 g intre schimburi! ..daca stilul este foarte sportiv, motorul consuma pentru ca e facut sa ii dea puterea foarte bine si foarte repede dar cu consum mai mare de ulei. Adica el da randament bun daca o calci dar sa nu te miri ca iti suge uleiul! Acum problema e si uleiul folosit! Cum bine stiti...uleiurile din ro nu se compara cu cele din afara chiar daca sunt acelasi brand! Va rog sa luati o sticla de ulei de aici din Ro.. castrol sau mobil1.. si una din DE ( cumparata personal ca sa fiti sigur ) si apoi sa le studiati si sticlele, etichetele. . dar si continutul. Diferenta este vizibila cu ochiul liber
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 18:16   #52
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

nu stiu cum merge 320D, dar am mers cu un rs de 170 si vreau sa zic ca este pistol cu apa. eu cred ca era infundata(desii avea doar 35.0 km), era deadreptul execrabila...am prins 190 km/h intr-un timp prea lung!
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 18:34   #53
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

pai la un antivag ce sa ceri?..sau poate nu stii sa conduci.. pai golfanu meu care are 140 de cai nu e deloc pistol cu apa si prinde 200 f f repede.. refuz sa cred ca skoda rs cu 170 e pistol cu apa! ..am avut si eu opel si inca mai suspin dupa el..dar sunt si realist! tu din pacate..nu esti.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 18:42   #54
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
nu stiu cum merge 320D, dar am mers cu un rs de 170 si vreau sa zic ca este pistol cu apa. eu cred ca era infundata(desii avea doar 35.0 km), era deadreptul execrabila...am prins 190 km/h intr-un timp prea lung!
hmmm totusi sunt 170cp si diesel...eu zic ca ar trebui sa traga bine ...dar la 35 de km eu zic ca motoru ala era in rodaj si nu trebe fortat si in plus consuma si mai mult..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 18:43   #55
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai la un antivag ce sa ceri?..sau poate nu stii sa conduci.. pai golfanu meu care are 140 de cai nu e deloc pistol cu apa si prinde 200 f f repede.. refuz sa cred ca skoda rs cu 170 e pistol cu apa! ..am avut si eu opel si inca mai suspin dupa el..dar sunt si realist! tu din pacate..nu esti.
Poi poate pentru el prinde f greu 200,poate a umblat doar cu masini tari si asta i se pare foarte lenta. Si tie ti se pare ca un golf de 140 cai prinde "fff repede" 200? si tu ai condus ceva masini atunci.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 18:46   #56
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

am condus destule masini puternice! si alea prindeau f repede dar nici scarba mea nu e rea, adica sunt multumit de cum ia 200 ca ii ia destul incat sa nu te rogi de ea In fine..domnu' a vorbit si de o masina care abia a iesit pe strazi!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 11:27   #57
infoschumi

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 17
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

Eu am motorul 2.0 Tdi 170 de cai,versiunea Common-Rail.De fum,nici nu se poate pomeni.De ulei,nici atat,am 10.000 de km,iar nivelul este acelasi ca in primii 200 de km(Poate este dupa noroc,poate este dupa cat de bine sti sa ai grija de masina,insa acesta este adevarul in cazul meu).Trage incet?Daca in treapta a 2'a poti sa ii dai "scart",avand in vedere ca este un diesel,nu cred ca poti spune ca nu are performante.Daca ai mers cu versiunea Common Rail,nu ai simtit ca te baga in scaun,pentru ca acest motor nu mai are acel "zvac" pe care il aveau motoarele PD,insa trag pe o plaja de turatii mult mai mare.Cauta graficele de cuplu si de putere si ai sa vezi.

Acum sa vorbim obiectiv.Chit ca esti fan-BMW sau fan-VAG,trebuie sa recunosti ca pe drumuri vezi mult mai multe 320d decat Octavia RS.Deci aici este un plus pentru Skoda.In al 2'lea rand este pretul de achizitie mult mai mic pentru Octavia(comparatie la aceleasi dotari).Iar in al 3'lea rand,daca vrei o masina sportiva,alegi una care sa aibe pachet sport.Daca ar fi un 320D cu pachet M,pe acesta l-as alege,insa cum aici este vorba despre 320d vs Octavia RS,aleg RS'ul.Acum daca cineva intelege prin condus sportiv sa faci cerculete si drifturi,este problema lor,eu inteleg stabilitate in curbe si tinuta de drum.Ca si performante,pot spune ca,cu acest motor am lasat in urma un BMW 525d(E60),care nu cred sa fie prea departe de acest 320d.
infoschumi is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 13:31   #58
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

ca performante, si mai ales la drum intins, BMW este peste Octavia...dar, cu siguranta, 3-ul nu pleaca din fata scoditei...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 22:16   #59
roho

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 65
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

din pacate in romania bmw-ul nu este pretuit pentru caracteristicile tehnice ci mai degraba pentru imaginea pe care o impune. traim intr-o tara in care figurile si grandomania ating cote maxime. unii si-o exprima prin bmw-uri, audi si mercedes. In plus, am observat ca multi vorbesc in necunostinta de cauza. nu cred ca-si au rost discutiile din auzite.

aleg skoda pentru aspectul ceva mai agresiv si pretul mai mic fata de bmw
roho is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 22:22   #60
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW 320D 177 CP vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by roho View Post
din pacate in romania bmw-ul nu este pretuit pentru caracteristicile tehnice ci mai degraba pentru imaginea pe care o impune. traim intr-o tara in care figurile si grandomania ating cote maxime. unii si-o exprima prin bmw-uri, audi si mercedes. In plus, am observat ca multi vorbesc in necunostinta de cauza. nu cred ca-si au rost discutiile din auzite.

aleg skoda pentru aspectul ceva mai agresiv si pretul mai mic fata de bmw
dar problema e ca de la mercedes au ajuns la bmw tind spre audi cel mai bun exemplu Q7 dar multi au ajuns si la porsche bentley maserati lambo aston..si ex supreme mitocanii cu rolls si maybach..
dincolo masina iti reflecta statutul social la noi ...gradul de incultura
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -