Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-09, 16:45   #16
claude307

Stage 5
 
claude307's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 636
Default Re: Scirocco vs.Calibra

mai baieti mai..bagati-va mintile in cap mai...nu mai credeti toate prostiile si ascultati de sonny
Toate let-urile au 4x4 si unele ne-uri.Let cu fwd..nu a iesit
xev,20xe si 25xe nu au avut asa ceva din fabrica
claude307 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 16:58   #17
vitezoman

Stage 4
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 172
Default Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by claude307 View Post
mai baieti mai..bagati-va mintile in cap mai...nu mai credeti toate prostiile si ascultati de sonny
Toate let-urile au 4x4 si unele ne-uri.Let cu fwd..nu a iesit
xev,20xe si 25xe nu au avut asa ceva din fabrica
pai atunci cum explici ca pe youtube vezi calibra facand bournaut sau imi spui ca poti sa faci bournaut cu 4X4 cu rotile din fata
vitezoman is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 18:31   #18
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,679
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Scirocco vs. Calibra

Crezi ca doar cu 204 cai poti sa dai "bournaut"? Calibrele sunt 4x4 cele turbo, iar celelalte FWD.
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 18:48   #19
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by claude307 View Post
Toate let-urile au 4x4 si unele ne-uri.Let cu fwd..nu a iesit
xev,20xe si 25xe nu au avut asa ceva din fabrica
si asta ce vor sa fie ce ai explicat tu aici ?
oricum nu stiu cate Calibra stock mai au CAI aia
nigger is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 20:42   #20
vitezoman

Stage 4
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 172
Cool Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
si asta ce vor sa fie ce ai explicat tu aici ?
oricum nu stiu cate Calibra stock mai au CAI aia
chiar ma bagati in ceata de tot
Intrebbare : TOATE CALIBRALE AU DIN FABRICA 4X4 SAU SUNT OPTIONALE???
vitezoman is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 21:11   #21
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by vitezoman View Post
chiar ma bagati in ceata de tot
Intrebbare : TOATE CALIBRALE AU DIN FABRICA 4X4 SAU SUNT OPTIONALE???
pai si care e faza cu ce te bag pe tine in ceata,nu ma-m adresat catre tine cu nimik
nigger is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 21:17   #22
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 600
Default Re: Scirocco vs. Calibra

calibra cred k e mai buna la liniuta si circuit cu toate k e mai veche, dar la condus zi de zi scirocco e cel invingator
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 21:59   #23
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by KaMiKaZe(ACC) View Post
Bai prietene cunosc calibre let care au tractziune fatza din fabrica...Nu vorbesc aiurea...Deci nu toate Calibrele let sunt 4x4.
Nu cunosti, sunt si cu tractiune fata, dar nu au iesit asa din fabrica. Transmisia era desul de proasta si crapa destul de repede daca ridicai puterea. De aceea nefericitii baieti, dadeau burnout cu fatza.

http://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Calibra

Last edited by UNLORD; 20-01-09 at 22:02.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:11   #24
claude307

Stage 5
 
claude307's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 636
Default Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by vitezoman View Post
pai atunci cum explici ca pe youtube vezi calibra facand bournaut sau imi spui ca poti sa faci bournaut cu 4X4 cu rotile din fata
a draq youtubu asta...ete https://www.youtube.com/watch?v=b1D5k8CQo2w ..tot din fabrica nu? stiam
lasa iutubu si documenteaza-te din alte parti..
claude307 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 15:32   #25
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Scirocco vs.Calibra

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
scirocco poate ca o fii mai confortabil, economa...>datorita ca este cu mult mai noua ca tehnologie, dar ca stabilitate, performanta..nu cred ca se apropie de o calibra intretinuta!

+ cu 10.000 euro poti face cu usurinta o cali turbo de ~+700 cp
Sincer da-mi voie sa ma indoiesc de faputl ca poti face cu 10.000 de euro o masina de 700cp indiferent care e aia. Hai sa fim seriosi k numai un o turbina care sa suporte 700cp costa cateva mii de euro lejer.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:13   #26
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scirocco vs. Calibra

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Crezi ca doar cu 204 cai poti sa dai "bournaut"? Calibrele sunt 4x4 cele turbo, iar celelalte FWD.
te inseli
am un prieten foarte bun care are o calibra 2.0i 8v 4x4 116 cp
si asa a venit ea din fabrica
deci nu doar cele turbo au 4x4
nazca is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:25   #27
claude307

Stage 5
 
claude307's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 636
Default Re: Scirocco vs. Calibra

Quote:
Originally Posted by nazca View Post
te inseli
am un prieten foarte bun care are o calibra 2.0i 8v 4x4 116 cp
si asa a venit ea din fabrica
deci nu doar cele turbo au 4x4
pai cum spuneam mai sus:
"Toate let-urile au 4x4 si unele ne-uri"
claude307 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 20:48   #28
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Scirocco vs. Calibra

Maşinile aerodinamice nu sunt frumoase, maşinile sport sunt de cele mai multe ori prea joase, au două locuri şi oferă prea puţin spaţiu pentru bagaje! Opel Calibra a reuşit să īnvingă aceste prejudecăţi fiind cea mai aerodinamică maşină de serie, dar păstrānd un "look" deosebit, avānd patru locuri şi un portbagaj de 300 de litri. Pentru īnceput, Calibra a fost disponibilă in două variante de motorizare: 1998cmc 8v cu o putere de 115CP şi 1998cmc 16v cu o putere de 150cp, ambele avānd tracţiune faţă. Īn primul an de la lansare Calibra a reuşit sa vāndă 29 431 unităţi.[2].

■ 1991
Opel Calibra se bucură de un succes neaşteptat şi au fost produse nu mai puţin de 97 443 de maşini. Tot īn acelaşi an Opel lansează (opţional) o variantă de transmisie 4x4 pentru ambele modele (8 valve respectiv 16 valve). Costul modelului 16v 4x4 se ridica la aproximativ 44 200 DM.

■ 1992
Dupa o cariera de numai 1 an, modelul 2.0 16v 4x4 este īnlocuit. Cel mai puternic propulsor montat pe Opel Calibra este lansat īn acest an. Un motor turbo de 1998cmc, 16valve ce oferea nu mai puţin de 204CP, legat la o cutie de viteze Getrag īn 6 trepte. Modelul dispunea standard de tracţiune integrală. Cu acest motor putea atinge 100km/h cu start de pe loc in 6,8s si o viteza maxima de 245 km/h. Preţul variantei turbo ajungea la 49 980 DM.

ca sa nu va mai certati aiurea..nu se poate face o comparatie o masina din 1997 cu una din 2008 alte tehnologii ..si pana la urma la ce se refera comparatia acceleratie 1-100 consum dinamica?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 20:57   #29
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,679
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Scirocco vs. Calibra

Cica liniute...
Sonny is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -