Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 15:02   #76
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
OPRESTE-TE!
1,9 tdi 105 cp e puternic, nu?
1,6 benzina 101 sau cati cai o avea, e puternic, nu?
Adica n-am inteles, pe Astra e ok 1,3 cdti 90 cp, dar pe Linea nu? Cum functioneaza teoria asta a ta?
Nu-i trebuie motoare nici mai mari nici mai puternice. E o masina low-cost, pt cei cu buget relativ redus. Nimeni n-o sa dea 25.000 pe un Linea.

In rest, te inseli iar. Nu am boala pe tot ce-i nemtesc, am boala doar pe vag.
Si da, 500 Abarth este mai puternic si MULT mai frumos decat mini cooper s.
cand vreodata fiat 500 abarth mai puternic ca min cooper s? cand fiatul ala are 133 cai ...buey reveniti-va!
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:14   #77
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Adica n-am inteles, pe Astra e ok 1,3 cdti 90 cp, dar pe Linea nu? Cum functioneaza teoria asta a ta?
asa..ca mi-am adus aminte! .. in ce clasa se situeaza astra si in ce clasa se situeaza linea? ce caroserie are astra, ce caroserie are linea?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:15   #78
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
cand vreodata fiat 500 abarth mai puternic ca min cooper s? cand fiatul ala are 133 cai ...buey reveniti-va!
Abarth - 1.4 135 cp
Abarth SS - 1.4 160 cp
Abarth Asetto Corse - 1.4 200 cp
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 16:20   #79
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
asa..ca mi-am adus aminte! .. in ce clasa se situeaza astra si in ce clasa se situeaza linea? ce caroserie are astra, ce caroserie are linea?
astra hatch cu motor de 1.3 cdti se misca fix in acelasi fel ca si fiat linea de 1.3 ... la fel si astra sedan. mie personal mi se pare prea mic, si varianta asta de astra e slab motorizata, iar fiatul linea la fel. cu diferenta ca astra hatch si sedan au si alte motorizari mult mai interesante, desigur, cu pretul corespunzator....
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 16:26   #80
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Abarth - 1.4 135 cp
Abarth SS - 1.4 160 cp
Abarth Asetto Corse - 1.4 200 cp
ai uitat ca si mini are un tuner de casa MINI JCW 210cp
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 16:55   #81
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
astra hatch cu motor de 1.3 cdti se misca fix in acelasi fel ca si fiat linea de 1.3 ... la fel si astra sedan. mie personal mi se pare prea mic, si varianta asta de astra e slab motorizata, iar fiatul linea la fel. cu diferenta ca astra hatch si sedan au si alte motorizari mult mai interesante, desigur, cu pretul corespunzator....
cum adica se misca in acelasi fel? pe mine nu ma intereseaza asta! eu vreau doar sa arat ca astra hatch este o masina care..teoretic ar trebui sa fie mai slaba ca linea si din pacate nu este asa, linea pierzind prin simplul fapt ca n-are motoare!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 17:08   #82
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
ai uitat ca si mini are un tuner de casa MINI JCW 210cp
...mi-ai luat vorba din gura...si mai este o varianta de 265 sper sa nu ma insel
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 17:12   #83
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Cea Mai Urata Masina A Momentului

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...mi-ai luat vorba din gura...si mai este o varianta de 265 sper sa nu ma insel
265 nu stiu poate e varianta mini challenge clubsport
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:27   #84
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

mie personal linea mi se pare o chestie gen aveo sau accent.... doar ca e mai lenesa si astra nu cred ca ar trebui cumva sa fie mai slaba ca imagine decat linea, din punctul meu de vedere, in general, e cu o clasa mai sus ca performanta, si ca sedan,astra arata mai bine decat linea. nu stiu de ce si-ar lua cineva linea....
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:28   #85
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Uratania aia? astra sedan ?..la inceput era frumoasa dar acu.. o compar cu 206 sedan and.co ! Linea e superba.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:36   #86
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

mah voi puneti tara la cale...si nemtii si italienii au facut multe in industria auto si mai ai multe de spus. mi`ar placea o masina cu liniile unei italience, lafel de completa si serioasa ca o nemtoaica (adica nu prea feminina) si fiabila.sa aiba acel ceva.. (love it or hate it) ca un bmw, sa fie impunatoare si stilata ca un merc si acel ceva superior ca o alfa. ce sa mai... visez cu ochii deschisi. eu unul nu ma pot decide pe cine sa votez inca
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:37   #87
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

for fuck sakes, cu ce o compari?? come on man, sunt putine sedanuri la fel de urate ca 206 .... si astra nu e printre ele... trebuie sa te mai uiti putin la ea , sincer...
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 19:14   #88
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
mah voi puneti tara la cale...si nemtii si italienii au facut multe in industria auto si mai ai multe de spus. mi`ar placea o masina cu liniile unei italience, lafel de completa si serioasa ca o nemtoaica (adica nu prea feminina) si fiabila.sa aiba acel ceva.. (love it or hate it) ca un bmw, sa fie impunatoare si stilata ca un merc si acel ceva superior ca o alfa. ce sa mai... visez cu ochii deschisi. eu unul nu ma pot decide pe cine sa votez inca
Excelent spus, dar cu motorizare italiana
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 19:27   #89
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

cate ceva despre istoria vvt-ului(adica a axelor cu came care deschid admisiile/evacuarile de aer si carburant in functie de turatie: cu cat turatia e mai mare, cu atat e nevoie ca amestecul carburant sa fie mai bogat in aer, deci deschide supapele de aer mai mult timp, si cu cat e mai mica turatia, cu atat amestecul e necesar sa fie mai bogat in carburant, deci deschide supapele de admisie la aer mai putin timp, si pe cele de evacuare in functie de ele), se pare ca italienii au fost primii care au folosit-o la automobile, desi ea exista de pe vremea motoarelor cu aburi...
Fiat was the first auto manufacturer to patent a functional automotive variable valve timing system which included variable lift. Developed by Giovanni Torazza in the late 1960s, the system used hydraulic pressure to vary the fulcrum of the cam followers (US Patent 3,641,98. The hydraulic pressure changed according to engine speed and intake pressure. The typical opening variation was 37%.
In September 1975, General Motors (GM) patented a system intended to vary valve lift. GM was interested in throttling the intake valves in order to reduce emissions. This was done by minimizing the amount of lift at low load to keep the intake velocity higher, thereby atomizing the intake charge. GM encountered problems running at very low lift, and abandoned the project.
Alfa Romeo was the first manufacturer to use a variable valve timing system in production cars (US Patent 4,231,330). The 1980 Alfa Romeo Spider 2.0 L had a mechanical VVT system in SPICA fuel injected cars sold in the USA. Later this was also used in the 1983 Alfetta 2.0 Quadrifoglio Oro models as well as other cars. The system was engineered by Ing Giampaolo Garcea in the 1970s.[2]
Honda's REV motorcycle engine employed on the Japanese market-only Honda CBR400F in 1983 provided a technology base for VTEC.
Germanii abia tarziu se trezesc, cu sistemul vanos la bmw, in 92
In 1992 BMW introduced the VANOS system. Like the Nissan NVCS system it could provide timing variation for the intake cam in steps (or phases), the VANOS system differed in that it could provide one additional step for a total of three. Then in 1996 the Double Vanos system was introduced which significantly enhances emission management, increases output and torque, and offers better idling quality and fuel economy. Double Vanos was the first system which could provide electronically controlled, continuous timing variation for both the intake and exhaust valves. In 2001 BMW introduced the Valvetronic system. The Valvetronic system is unique in that it can continuously vary intake valve lift, in addition to timing for both the intake and exhaust valves. The precise control the system has over the intake valves allows for the intake charge to be controlled entirely by the intake valves, eliminating the need for a throttle valve and greatly reducing pumping loss. The reduction of pumping loss accounts for more than a 10% increase in power output and fuel economy.

Last edited by aleks; 14-01-09 at 19:34.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 19:48   #90
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Motoarele germane versus motoarele italiene

putin offtopic, dar pana la urma care e diferenta intre cvvt de bmw si cvvt de hyundai-kia?
Lecca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -