Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS - Action & Sound @ TIBCO 2008 - 20-22 iunie 2008 Romexpo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-08, 03:02   #1
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

In premiera, EMMA Romania va organiza o etapa oficiala in cadrul unui eveniment marca "4TuningDAYS".
Evenimentul se doreste a fi un debut in cadrul unui parteneriat 4Tuning si EMMA Romania.

Acest parteneriat doreste sa ofere participantilor la competitiile de sunet evenimente de calitate, la un nivel pe care il merita miscarea car-audio din Romania.

Dorim sa rasplatim astfel eforturile participantilor, fara de care conceptul de "competitie de car-audio" isi pierde sensul.

Va promitem o buna organizare, o buna mediatizare, si tot sprijinul necesar.
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 04:03   #2
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Va prezentam un program preliminar, convenit de principiu intre EMMA, 4tuning si Romexpo pentru competitiile de sunet.

In urmatoarele 48 de ore, este posibil ca programul sa mai suporte mici modificari pentru o sincronizare cat mai "fericita" cu restul concursurilor si demonstratiilor din cadrul intregii manifestari.


In 24 ore vom da detalii in legatura cu perioada si modalitatile de intrare a masinilor competitorilor.

Vineri - 20 iunie:

10:00 - 12:00 - Inscrierea masinilor in competitii
12:00-14:00
- jurizare din punct de vedere al instalarii componentelor
- prezentare Demo-Car-uri
- prezentarea modului in care se va desfasura "concursul de forta"...
Vizitatorii vor completa un formular, trebuind sa raspunda corect la un set de intrebari referitoare la domeniul Car-Audio. Se va selecta un concurent prin tragere la sorti.
Concursul va consta in sustinerea unui subwoofer de catre concurent pe o anumita perioada de timp, la nivelul umerilor. Subwoofer-ele vor fi oferite de catre sponsori. Numarul de runde va fi egal cu numarul de produse oferite de sponsori.

- prezentarea vizitatoriilor a celor mai bine lucrate sisteme ale competitorilor
- prezentarea si promovarea brandurilor partenerilor oficiali si sponsorilor
14:00 - 18:30 competitia ESPL

Sambata, 21 iunie:

10.00 - 18:00 arbitrarea concomitent a masinilor SQ, atat din punct de vedere al Instalarii sistemului audio cat si din punct de vedere al auditiei...
- prezentare Demo-Car-uri
- prezentarea vizitatoriilor a celor mai bine lucrate sisteme ale competitorilor

Duminica, 22 iunie:

11:00 - 13:00 ESPL - Event Loudest Car - competitie SPL
Sistemele vor trebui sa mearga in putere o perioada de 2 minute, calculandu-se media decibelilor...
13:00 - 14:00 Jurizarea pentru "Premiul 4Tuning" la care se va premia cel mai reusit exterior al unei masini participante la aceasta etapa EMMA. Jurizarea se va face dupa regulile competitiilor de tuning consacrate la 4TuningDAYS, conform fiselor de jurizare pe care le vom anexa pentru cei nefamiliarizati.
Masina castigatoare va primi o prezentare completa in paginile revistei 4TuningRO, si pe prima pagina a sitului 4tuning.

15.30 - 16.00 Festivitatea de premiere, acordarea diplomelor, cupelor…
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 13:04   #3
yo_tibitzu

Stage 5
 
yo_tibitzu's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 750
Member of:
[Hyundai]
[2 Roti]
[Oltcit]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Buna ziua...Regulamentul cand o sa apara???...Multumesc...
yo_tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 13:27   #4
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Sunt convins ca o sa iasa iar super ok...
Abia asteptam...
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 15:44   #5
dorin_st

Stage 2
 
dorin_st's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 61
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Competitia EMMA Romania este structurata momentan pe 2 categorii: SQ ( Sound Quality ) si ESPL ( EMMA Sound Preasure League ).

La ESPL, in prima faza clasificarea se face in functie numarul si dimensiunea subwooferelor, astfel:

Nr Subwoofere.......................Grupa Clasificare
1 subwoofer de 25 cm ( 10 inch ) = 1 woofer
1 subwoofer de 30 cm ( 12 inch ) = 2 woofers
3 subwoofere de 20 cm ( 8 inch ) = 2 woofers
1 subwoofer de 38 cm ( 15 inch ) = 3 woofers
1 subwoofer de 46 cm ( 18 inch ) = 4 woofers

Aceasta este impartirea de baza, in functie de dimensiunea subwooferului. In cazul in care in masina sunt instalate mai multe subwoofere, se face multiplu de grupa clasificare (Ex: o masina are 2 subwoofere de 30 cm, 2 x 2 Woofers = 4 Woofers - Grupa in care va fi incadrat concurentul)

Apoi, mai sunt alte 6 grupe dupa care se incadreaza concurentii:

ESPL ENTRY - destinat pentru concurentii care participa prima oara in aceasta competitie si vor sa afle detalii despre potentialul sistemelor pe care le detin.


ESPL EXPERIENCED
In aceasta categorie este permisa inscrierea tuturor competitorilor cu notiuni medii in ceea ce priveste competitia ESPL si al caror sistem are o sansa reala de a concura. Incepand cu aceasta categorie se organizeaza o finala nationala, iar castigarea finalei nationale permite competitorului participarea in cadrul Finalei Europene EMMA.

Conditii ce trebuiesc indeplinite de competitor pentru a fi inclus in categoria ESPL EXPERIENCED:
• Sistemul audio poate fi instalat de un instalator profesionist.
• Nu sunt permise echipamente modificate.
• Subwooferele nu au voie sa fie instalate in afara compartimentului portbagajului.
• Habitaclul autoturismului trebuie sa ramana aproximativ ca originalul.
• Maxim 2 canale de amplificare sunt permise pe un subwoofer instalat (doua canale in punte sunt clasificate drept un canal)


ESPL ADVANCED
Urmatoarea categorie dupa ESPL Experienced, destinata competitorilor cu sisteme mai complexe si cu o mai mare parte modificata a autoturismului.
Conditii ce trebuiesc indeplinite de competitor pentru a fi inclus in categoria ESPL ADVANCED:
• Sistemul audio poate fi instalat de un instalator profesionist.
• Sunt permise echipamente modificate.
• Subwooferele trebuiesc instalate in spatele stalpului central al masinii.
• Autoturismul trebuie sa ramana aproximativ cu originalul de la stalpul usii spate spre fata. Instalarea echipamentelor nu trebuie sa depaseasca nivelul banchetei spate
• Maxim 2 canale de amplificare sunt permise pe un subwoofer instalat (doua canale in punte sunt clasificate drept un canal)


ESPL ADVANCED PLUS
Urmatoarea categorie dupa ESPL Advanced, se analizeaza si designul si aspectul sistemului.
Conditii ce trebuiesc indeplinite de competitor pentru a fi inclus in categoria ESPL ADVANCED PLUS:
• Sistemul audio poate fi instalat de un instalator profesionist.
• Sunt permise echipamente modificate.
• Subwooferele trebuiesc instalate in spatele stalpului central al masinii.
• Autoturismul trebuie sa ramana aproximativ cu originalul de la stalpul usii spate spre fata. Instalarea echipamentelor nu trebuie sa depaseasca nivelul banchetei spate
• Maxim 2 canale de amplificare sunt permise pe un subwoofer instalat (doua canale in punte sunt clasificate drept un canal)


ESPL MASTER
In aceasta categorie se vor incadra sistemele de top prezente in competitie, masini de referinta pe plan national si international.
Conditii ce trebuiesc indeplinite de competitor pentru a fi inclus in categoria ESPL MASTER:
• Masina poate fi modificata in totalitate, insa trebuie sa poata fi condusa si pusa in miscare de motorul propriu
• Cel putin scaunul soferului trebuie sa ramana instalat
• Sistemul audio poate fi instalat de un instalator profesionist.
• Sunt permise echipamente modificate.
• Nu exista limita asupra voltajului bateriilor (poate fi mai mult de 14,4V)


ESPL EXPERT
Urmatoarea categorie dupa ESPL Master, se analizeaza si designul si aspectul sistemului.
Conditii ce trebuiesc indeplinite de competitor pentru a fi inclus in categoria ESPL EXPERT:
• Masina poate fi modificata in totalitate, insa trebuie sa poata fi condusa si pusa in miscare de motorul propriu
• Cel putin scaunul soferului trebuie sa ramana instalat
• Sistemul audio poate fi instalat de un instalator profesionist.
• Sunt permise echipamente modificate.
• Nu exista limita asupra voltajului bateriilor (poate fi mai mult de 14,4V)
dorin_st is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 16:28   #6
DJ_Primaru

Stage 4
 
DJ_Primaru's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 170
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

chiar asa...cum poate sati placa scoala...si eu am examen pe 20 si pe 24(ce nervi am...dar la sper ca la urmatorul eveniment legat de tuning auto s fiu prezent:P
__________________
Nu ma poti vedea,decat in fata ta!!!
DJ_Primaru is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 22:49   #7
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Sa inteleg ca daca nu putem sa ne prezentam vineri nu putem nici sa participam la competitie? Eu as vrea sa ma inscriu la ESPL ENTRY.

Este MARE pacat. Nu stiu ceilalti cum isi castiga existenta insa eu sunt salariat si vineri este zi lucratoare. Jobul nu imi permite sa imi iau liber cand vreau eu asa, din scurt. Nu se poate face ceva ca sa ne putem inscrie si altcumva? Oricum problema nu este doar de inscriere ci faptul ca trebuie sa fim prezenti fizic cu tot cu masina vineri dimineata. Eventual sa fie 2 sesiuni, si sambata sau duminica dimineata una. Ar fi o sansa in plus pentru cei in situatia mea sau cei din provincie. Asta daca se vrea competitie care sa nu defavorizeze pe nimeni...
__________________
Enjoying: EOS 7D Mark II & 16-32 F4 IS (L).
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 23:02   #8
yo_tibitzu

Stage 5
 
yo_tibitzu's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 750
Member of:
[Hyundai]
[2 Roti]
[Oltcit]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Da ai drepate cu ziua de vineri...majoritatea sunt la munca in ziua respectiva...Asteptam regulamentul de inscriere...Si mai vreau sa stiu un lucru ....pe toata durata eventului se tine masina akolo??? sau cum...
Am vazut ca sambata este sq...deci masinile spl nu prea mai au ce cauta pe akolo...cum facem..ne spune cineva ceva???
Se arbitreaza cu cd emma al organizatorilor sau cu cd-urile personale???

Last edited by yo_tibitzu; 09-06-08 at 23:06.
yo_tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 23:12   #9
sabyutza

Stage 3
 
sabyutza's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 78
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Dragii mei am participat si la spl cluj daca va mai amintiti cu un tico alb.am luat locul
1 la maxi 5000.Pot sa particip si la bucuresti?Vad ca regulamentul s-a modificat.daca da cand trebuie sa fiu acolo si cum ma inscriu???Precizez ca sunt din Vrancea si nu pot sa vin sa stau de vineri pana duminik.deci ori vineri ori duminik.Spor la treaba.

Last edited by sabyutza; 09-06-08 at 23:16.
sabyutza is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 02:41   #10
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

o sa incerc sa gasesc o solutie pentru problema intrarii masinilor...
toata lumea face eforturi...
asa ca voi face si eu, sa rezolv...
nu stiu inca cum, dar .... pregatiti masinile
multa bafta....
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 12:54   #11
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Competitiile EMMA (European Mobile Media Asociation) in Romania nu mai sunt un element surpriza pentru cativa dintre noi, intrucat notorietatea, profesionalismul, regulamentul bine definit si calitatea jurizarilor, reusesc sa stranga in multe cazuri sute de pasionati/concurenti cu masinile lor, pentru aceleasi scopuri :

-Masina carui concurent suna cel mai natural sau tare (in functie de instalatia masinii SQ sau SPL)

-Primirea unei pareri avizate a unui arbitru EMMA, in ceea ce priveste ce are de facut fiecare concurent pentru a-si imbunataii calitatile sistemul (fie el SPL sau SQ)

-Creerea unor grupuri/echipe, unde concurentii isi fac noi prieteni, impartasesc din experienta lor in domeniu Car - Audio si nu in ultimul rand se simt bine.


Competitia este dechisa tuturor persoanelor fizice sau juridice, existand mai multe categorii (vezi fisierul atasat Categorii.pdf), ceea ce inseamna ca oricare dintre voi are sanse de reusita.

Evenimentele care au avut loc pana acum, au fost structurate pe doua zile (Sambata - Duminica), iar ca program, concurentii trebuie sa fie prezenti inainte de ""ora 10"" dimineata, competitia urmand sa isi mentina activitatea pana in jurul orei 18-19.

O sa fac upload la regulamentul international EMMA si la Track-urile tehnice pentru competia de Sound Quality, dupa care se va efectua jurizarea foarte strict. Sfatul meu este ca fiecare competitor/pasionat sau viitor competitor, sa cuprinda cu atentie macar o data toate campurile regulamentului, iar pentru alte neintelegeri sau intrebari, suntem aici si vom raspunde cat mai promt.

Intr-un viitor apropiat va aparea si varianta tradusa in Romana a Regulamentului EMMA, insa deocamdata pentru cei care nu stiu engleza sau nu inteleg bine, orice intrebare este binevenita, si cu siguranta va primi si raspuns.

Va asteptam la TIBCO.
Attached Files
File Type: pdf Categorii EMMA.pdf (52.3 KB, 32 views)
File Type: pdf Matrice Categorii si punctaj EMMA.pdf (18.0 KB, 28 views)
File Type: pdf Regulament EMMA ESPL.pdf (35.9 KB, 25 views)
File Type: pdf Regulament EMMA Instalatie.pdf (213.5 KB, 33 views)
File Type: pdf Regulament EMMA Sound Qualityt.pdf (105.2 KB, 24 views)
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 12:56   #12
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Si track-urile folosite la jurizarea SQ
Attached Files
File Type: mp3 01.Intro.mp3 (483.8 KB, 126 views)
File Type: mp3 02.Levelling.mp3 (402.6 KB, 113 views)
File Type: mp3 03.Technical track for staging and imaging.mp3 (3.03 MB, 132 views)
File Type: mp3 04.Valse espagnole.mp3 (1.37 MB, 121 views)
File Type: mp3 05.Fly me to the moon.mp3 (1.58 MB, 127 views)
File Type: mp3 06.Rocketry.mp3 (1.42 MB, 98 views)
File Type: mp3 07.Twined.mp3 (763.0 KB, 96 views)
File Type: mp3 08.Your love ain΄t so easy low.mp3 (1.85 MB, 113 views)
File Type: mp3 09.Your love ain΄t so easy high.mp3 (1.54 MB, 92 views)
File Type: mp3 10.Calibration.mp3 (530.3 KB, 106 views)
File Type: mp3 11.5 Pianos.mp3 (723.0 KB, 94 views)
File Type: mp3 12.Pink noise.mp3 (741.8 KB, 105 views)
File Type: mp3 13.Sweep 20khz to 20hz.mp3 (640.1 KB, 103 views)
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 22:48   #13
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Quote:
Originally Posted by Gratzian View Post
o sa incerc sa gasesc o solutie pentru problema intrarii masinilor...
toata lumea face eforturi...
asa ca voi face si eu, sa rezolv...
nu stiu inca cum, dar .... pregatiti masinile
multa bafta....
Multumiri multe, apreciem efortul si speram sa se gaseasca solutii. Banuiesc ca vineri in general se face acea inspectare pt a se face incadrarea pe categorii si alocarea unui numar de concurs. Daca s-ar putea face 2 ture pe SQ si 2 pt ESPL al fi excelent. Una vineri si 1 sambata dim devreme (pt SQ, devreme ca sa nu fie suprapuneri sau penalizari...vb de un 8-9AM) si duminica (pentru ESPL, aceeasi idee).

Tot respectul pt organizatori, stim ca e mult de lucru, apreciez incercarea de a se gasi solutii. De aceea am facut propunerea de mai sus, incerc sa gasesc solutii sa fie bine pt toata lumea, voi decideti cum o sa fie pana la urma, nu vreau sa se inteleaga ca fac eu planuri ci doar propuneri.


Marinu> multumiri pt goodies. Chiar dadc ma bag la ESPL regulamentul tot trebuie citit si trakurile de SQ sunt bune ca sa testez si acest aspect la masina, chiar daca nu intr-un regim competitional.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 01:26   #14
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Cred ca pot spune ca voi veni si eu ...
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 11:54   #15
sabyutza

Stage 3
 
sabyutza's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 78
Default Re: EMMA Romania - Etapa oficiala - competitii de sunet

Nu ar fi bine sa se faca vineri ptr cei incepatori sa-si verifice masinile si duminica sa vine cei care au cunostinta de cauza in ESPL si tot atunci sa fie si incadrarea pe etape?Vor fi cativa care nu vor putea veni si sambata si duminica.Spre exemplu eu vin din vrancea special ptr ESPL.
sabyutza is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -