Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Editare Foto

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-09, 19:46   #1
level23

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 64
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default TEHNICA - FOTO/AJUTOR

Am si eu o rugaminte , m-am tot uitat pe forum ... pe youtube dar nu am gasit tutoriale despre cum adaugi diferite effecte la o poza , putin dramatism, sa schimbi , sau sa adaugi la puterea culoriilor,cum este cel mai indicat mod sa semnezi o poza pe care ai facut-o , chestii dinacestea !
Daca stiti site-uri unde explica cateva lucruri mai detaliat... va rog postati mai jos !


Multumesc
level23 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 22:05   #2
jB*XSA

Stage 4
 
jB*XSA's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 205
Member of:
[4Rally]
Default Re: TEHNICA - FOTO/AJUTOR

dramatism - dupa parerea mea aici poti lucra la levels, contrast, highlights and shadows

"puterea culorilor" cum spui tu se obtine prin marirea saturatiei, e o metoda oarecum depasita, sau cu adjustment layers

intr-o fotografie nu trebuie sa uiti un lucru esential, tu ca si autor, exprimi ceva prin ceea ce faci ( sau cel putin asa ar trebui), prin urmare semnatura nu are un rol asa important, riscul de a o face prea mare raportat la detaliile din fotografie e sa dai in kitch, o semnatura cu propriul tau nume, undeva in extremitatile fotografiei ar trebui sa fie ok.

Tot ceea ce ti-am scris mai sus e valabil pentru adobe photoshop, iar referitor la semnatura este pur si simplu o parere personala sper ca ti-am fost de ajutor
__________________
Inferno Design Team - Photo & Film

RS |Photography|
Inferno Motorsport Member

jB*XSA is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 14:01   #3
level23

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 64
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: TEHNICA - FOTO/AJUTOR

Multumesc pt sfaturi..cu semnatura ai dreptate nu trebuie neaparat semnate..

Astept mai multe reply-uri
level23 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 18:57   #4
jB*XSA

Stage 4
 
jB*XSA's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 205
Member of:
[4Rally]
Default Re: TEHNICA - FOTO/AJUTOR

n-am spus ca nu trebuie semnate..e dreptul tau..de autor, dar nu e obligatoriu ca semnatura sa fie foarte mare, sa iasa in evidenta, semnatura are si ea rostul ei...dar folosita cum si unde trebuie
jB*XSA is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 11:37   #5
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Post Re: TEHNICA - FOTO/AJUTOR

Quote:
Originally Posted by level23 View Post
Am si eu o rugaminte , m-am tot uitat pe forum ... pe youtube dar nu am gasit tutoriale despre cum adaugi diferite effecte la o poza , putin dramatism, sa schimbi , sau sa adaugi la puterea culoriilor,cum este cel mai indicat mod sa semnezi o poza pe care ai facut-o , chestii dinacestea !
Daca stiti site-uri unde explica cateva lucruri mai detaliat... va rog postati mai jos !


Multumesc
Anumite efecte poti face cu photoshopul, dar cel mai mult conteaza cum ai fotografiat. Ca daca ai pozat subiectul prost, te poti chinui zile si nopti in photoshop. Cei prost de la inceput, tot prost ramane. Sincer, nu am inteles ce ai vrut sa spui cu dramatism, poate explici putin mai pe larg. Dramatism ii poti oferi si prin unghiul de fotografiere, prin efect de alb-nergu sau sepia, etc.
Totul e sa stii ce vrei. Sa stii ce cauti.
Wish u the best !
__________________
Citroen Xsara 1.6 16v 110 CP
ballack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -