Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Fotografiile mele

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-11, 13:25   #901
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by Puya123123 View Post
E prea complex pt tine sa faci si cu faruri? =)))) hahaha
Asta e din vina ta nu a mea aşa că taci !!!!



Subaru WRX & BMW seria3
The " little monster vs black diamond "

Din păcate plănuisem să ieşim când încă era soare etc ...erau curate dar ne-a prins zăpada asta de care văd că nu mai scăpăm Or să mai urmeze poze când o să fie vremea mai frumoasă
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0027.JPG
Views:	101
Size:	223.6 KB
ID:	1902202   Click image for larger version

Name:	DSC_0035.JPG
Views:	135
Size:	193.5 KB
ID:	1902203   Click image for larger version

Name:	DSC_0046.JPG
Views:	81
Size:	210.6 KB
ID:	1902204  

Click image for larger version

Name:	DSC_0097.JPG
Views:	79
Size:	222.9 KB
ID:	1902205   Click image for larger version

Name:	DSC_0103.JPG
Views:	105
Size:	246.8 KB
ID:	1902206   Click image for larger version

Name:	DSC_0129.JPG
Views:	67
Size:	196.1 KB
ID:	1902207  

Click image for larger version

Name:	DSC_0136.JPG
Views:	81
Size:	227.4 KB
ID:	1902208   Click image for larger version

Name:	DSC_0134.JPG
Views:	106
Size:	230.6 KB
ID:	1902209   Click image for larger version

Name:	DSC_0127.JPG
Views:	101
Size:	233.6 KB
ID:	1902210  

__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO

Last edited by DTH; 04-03-11 at 13:29.
DTH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 13:36   #902
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Din pacate se cam pierd in peisaj masinile. Mai ales BMW-ul, se vad doar reflexiile pe ele ... nu e ok. Fotografia asta pe ce face focus ? Pe masina sigur nu face sau in cel mai rau caz e miscata...

My advice, cauta sa le pui la lumina daca n-ai un blitz cat de cat profi, altfel se vad mai bine peretii decat masinile
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 13:42   #903
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Din pacate se cam pierd in peisaj masinile. Mai ales BMW-ul, se vad doar reflexiile pe ele ... nu e ok. Fotografia asta pe ce face focus ? Pe masina sigur nu face sau in cel mai rau caz e miscata...

My advice, cauta sa le pui la lumina daca n-ai un blitz cat de cat profi, altfel se vad mai bine peretii decat masinile

Off , here we go again ...

Bun , deci să încep prin a spune că ...pozele au fost trase cu 18-55-ul stock-ul D40-ului , blitz am stai liniştit ...l-am pus de două ori chiar dar din păcate de la vânt a căzut şi mi s-a rupt o mufă de la kit-ul wireless ...aşa că blitz-ul îl scoatem din discuţie ....

Mai am un obiectiv care în paginile anterioare am spus că l-am stricat , când am căzut cu motorul l-am lovit şi i-am rupt o siguranţă pe interior şi nu mai pot face focus sau să dau zoom ( mă refer la 17-70 Sigma ) ....aşa că nici pe ăsta nu-l pot folosi

Pozele astea au fost trase fără blitz cu obiectivul 18-55 şi 70-300VR ...m-am descurcat cum am putut ...şi ţin să precizez că şi trepiedul este rupt deci ...când pun un teleobiectiv cu greutatea lui pe un trepied cu , capul rup ...normal că ies mişcate mai ales că eram în frig şi îmi îngheţase şi sufletul + că nu vedeam prea bine pozele ...cred că se observă cum ningea şi tot aparatul era ud de la zăpadă


Când o să achiziţionez tot ce am pe listă şi îmi re-fac aparatura nu or să mai fie probleme dar asta nu înseamnă că nu mai fac poze până atunci
DTH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 14:51   #904
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Off , here we go again ...

Bun , deci să încep prin a spune că ...pozele au fost trase cu 18-55-ul stock-ul D40-ului , blitz am stai liniştit ...l-am pus de două ori chiar dar din păcate de la vânt a căzut şi mi s-a rupt o mufă de la kit-ul wireless ...aşa că blitz-ul îl scoatem din discuţie ....

Mai am un obiectiv care în paginile anterioare am spus că l-am stricat , când am căzut cu motorul l-am lovit şi i-am rupt o siguranţă pe interior şi nu mai pot face focus sau să dau zoom ( mă refer la 17-70 Sigma ) ....aşa că nici pe ăsta nu-l pot folosi

Pozele astea au fost trase fără blitz cu obiectivul 18-55 şi 70-300VR ...m-am descurcat cum am putut ...şi ţin să precizez că şi trepiedul este rupt deci ...când pun un teleobiectiv cu greutatea lui pe un trepied cu , capul rup ...normal că ies mişcate mai ales că eram în frig şi îmi îngheţase şi sufletul + că nu vedeam prea bine pozele ...cred că se observă cum ningea şi tot aparatul era ud de la zăpadă


Când o să achiziţionez tot ce am pe listă şi îmi re-fac aparatura nu or să mai fie probleme dar asta nu înseamnă că nu mai fac poze până atunci
Am inteles dificultatile tehnice prin care treci, dar, pe langa ce a spus Dub as mai adauga ca majoritatea sunt subexpuse. Ca sa scapi de ce am zis mai sus, mai ales daca tragi jpeg, compenseaza cu jumatate de stop in sus sau schimba modul de masurare al luminii (ev. pe spot sau center). Cel mai simplu e in modul manual
__________________
Points of view
rommel is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 14:56   #905
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

din punctul de vedere al unui amator ( eu ) arata foarte bine pozele
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 14:56   #906
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
Am inteles dificultatile tehnice prin care treci, dar, pe langa ce a spus Dub as mai adauga ca majoritatea sunt subexpuse. Ca sa scapi de ce am zis mai sus, mai ales daca tragi jpeg, compenseaza cu jumatate de stop in sus sau schimba modul de masurare al luminii (ev. pe spot sau center). Cel mai simplu e in modul manual
Trag RAW dar le salvez JPEG
DTH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 15:19   #907
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Trag RAW dar le salvez JPEG
Pai mai trage putin de expunere in sus, un +0.5 acolo si un fill light intre 5 si 10
rommel is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 15:23   #908
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by plictisit View Post
din punctul de vedere al unui amator ( eu ) arata foarte bine pozele
Eu nu pot spune că arată foarte bine dar sinceră să fiu câteva îmi plac mult merci dl.plictisit

Quote:
Originally Posted by rommel View Post
Pai mai trage putin de expunere in sus, un +0.5 acolo si un fill light intre 5 si 10
Am înţeles , o să mă apuc de învăţat mai mult ...dar vreau să achiziţionez tot ce am nevoie ..şi atunci o să pap tutoriale pe pâine

Last edited by DTH; 04-03-11 at 15:28.
DTH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 18:44   #909
DJ35DDK

Stage 5
 
DJ35DDK's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Mie imi plac pozele tale, nimeni nu e perfect!
La mai multe cadre!
DJ35DDK is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:18   #910
f0cs

Stage 5
 
f0cs's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,033
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Hai sa eliminam din discutie, aparatura existenta, stricata, inexistenta etc etc...

Hai sa ne oprim doar la procesare, ca aici este marea problema. Nu uita ca toti am inceput de jos, si eu tot cu d40 am inceput si pana l`am dat numai in 18-55 am stat, totusi asta nu m`a impiedicat sa incerc sa trag mai mult de procesare ca sa acopar alte goluri. Cum ar fi la tine subexpunerea. Daca tot spui ca tragi raw, fa si tu aceeasi poza in 2 expuneri, apoi suprapunele si incepi sa scoti de la fiecare ce iti trebuie si ce nu, si vei ramane cu 1 poza, cu o expunere oarecum mai buna, asta este o varianta, nu foarte ok, dar in anumite conditii foarte eficienta. O alta ideea ar fii, cand faci raw`ul, la inceput la Black`s sa te duci cat mai mult spre 0, ca sa para imaginea plata, sa nu ai asa de multe zone negre negre in care se pierd foarte multe detalii, si apoi din procesare poti sa mai luminezi usor anumite zone, si sa mai adaugi contraste prin anumite locuri ca sa ajungi unde vrei tu. Faptul ca ti s`a rupt aia si s`a stricat aia, nu este nici vina noastra, si nici o scuze plauzibila nu este, nu este nimeni vinovat de aceste chestii inafara ta. Asa cum am spus si intr`un post anterior, este sectiunea de fotografie, atat timp cat tu postezi aici pozele, noi avem orice drept sa le comentam si sa ne dam o parere pro sau contra.

Si daca ai iar ceva de comentat la adresa mea, te invit sa`ti iei bagajelul si sa te intorci cand o sa ai rucsacul plin asa cum spui tu
__________________
"C:\Users\f0cs\Desktop\37parotechzk4.png"
f0cs is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:20   #911
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by DJ35DDK View Post
Mie imi plac pozele tale, nimeni nu e perfect!
La mai multe cadre!
Mersi


Quote:
Originally Posted by f0cs View Post
Hai sa eliminam din discutie, aparatura existenta, stricata, inexistenta etc etc...

Hai sa ne oprim doar la procesare, ca aici este marea problema. Nu uita ca toti am inceput de jos, si eu tot cu d40 am inceput si pana l`am dat numai in 18-55 am stat, totusi asta nu m`a impiedicat sa incerc sa trag mai mult de procesare ca sa acopar alte goluri. Cum ar fi la tine subexpunerea. Daca tot spui ca tragi raw, fa si tu aceeasi poza in 2 expuneri, apoi suprapunele si incepi sa scoti de la fiecare ce iti trebuie si ce nu, si vei ramane cu 1 poza, cu o expunere oarecum mai buna, asta este o varianta, nu foarte ok, dar in anumite conditii foarte eficienta. O alta ideea ar fii, cand faci raw`ul, la inceput la Black`s sa te duci cat mai mult spre 0, ca sa para imaginea plata, sa nu ai asa de multe zone negre negre in care se pierd foarte multe detalii, si apoi din procesare poti sa mai luminezi usor anumite zone, si sa mai adaugi contraste prin anumite locuri ca sa ajungi unde vrei tu. Faptul ca ti s`a rupt aia si s`a stricat aia, nu este nici vina noastra, si nici o scuze plauzibila nu este, nu este nimeni vinovat de aceste chestii inafara ta. Asa cum am spus si intr`un post anterior, este sectiunea de fotografie, atat timp cat tu postezi aici pozele, noi avem orice drept sa le comentam si sa ne dam o parere pro sau contra.

Si daca ai iar ceva de comentat la adresa mea, te invit sa`ti iei bagajelul si sa te intorci cand o sa ai rucsacul plin asa cum spui tu

Bagă gaz !
DTH is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:42   #912
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Daca la fotografiile din parcare ai fi aprins luminile de interiorul limuzinelor ? S-ar crea un contrast intre interior cald - viu - si un exterior sumbru - rece ?
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 20:12   #913
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by rpopescu View Post
Daca la fotografiile din parcare ai fi aprins luminile de interiorul limuzinelor ? S-ar crea un contrast intre interior cald - viu - si un exterior sumbru - rece ?
Degeaba ...erau şi murdare ...şi parbrizul reflecta dâre şi urme....când se face frumos tragem iar poze , defapt oricând , mai facem o poză mai învăţ mai văd la ce am greşit şi tot aşa
DTH is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 08:18   #914
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Claudy , ti-am vazut fotografiile de pe blog.
Sunt excelente. Si aici nu ma refer la tehnica photo la care eu sunt binenteles un novice.
Dealtfel pe mine ma intereseaza intr-o foarte mica masura cu ce aparat sunt facute sau ce setari sau bla bla bla sunt facute pozele.
Pentru mine conteaza in primul rand starea pe care ti-o transmite o anume fotografie. Deci huh !!! Felicitari si eu zic sa-ti faci un cont pe Deviant (asta desigur daca inca nu ai unul).
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 12:48   #915
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - MillionDollarBaby

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Claudy , ti-am vazut fotografiile de pe blog.
Sunt excelente. Si aici nu ma refer la tehnica photo la care eu sunt binenteles un novice.
Dealtfel pe mine ma intereseaza intr-o foarte mica masura cu ce aparat sunt facute sau ce setari sau bla bla bla sunt facute pozele.
Pentru mine conteaza in primul rand starea pe care ti-o transmite o anume fotografie. Deci huh !!! Felicitari si eu zic sa-ti faci un cont pe Deviant (asta desigur daca inca nu ai unul).

Păi tot ce e pe blog e şi aici Mă bucur oricum că îţi plac pozele , să stai pe aproape că mai bag câteva azi Nu îmi mai fac cont pe nimic ....urmează să termin un site Mulţumesc pentru aprecieri
DTH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -