Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-05, 20:41   #16
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Lucian\"
de cand e masina conserva ? Eu ii respect pe cei pasionati de motoare dar se pare ca respectul nu e reciproc . Ne vedem la iarna !
de ce nu acum?la iarna oricum te ard cu sti-ul meu,asa ca oricum o dai tot nu ai ce sa faci.
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-05, 20:45   #17
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default

Daca iti trebuie un STI sa arzi o Nova ... esti baiat ! Eu glumeam. Nu inteleg rivalitatea asta. Sunt 2 pasiuni destul de diferite...
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 13-04-05, 21:37   #18
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Quote:
Ce te face sa spui asta? Adica ce, \"masinistii\" sunt toti profesionisti? Esti sigur k multi dintre ei nu se simt Schumacher k abia si-au tras si ei o masina smechera? Asa cum a zis si Nkz, cred k le e frica \"masinistilor profesionisti\" sa nu le ia fata \"baietasii cu motoare\" - ceea ce oricum s-ar intampla...
Din pacate, cred ca nu ai inteles ceea ce am vrut eu sa spun, iar felul in care raspunzi pare a fi menit sa creeze o disputa \"soferi auto vs moto\" care aici nu exista.

Si pentru a clarifica, sa-mi explic un pic postul intr-un mod cat mai direct: o masina este mult mai usor de controlat la o liniuta, nu trebuie sa fii expert (stai comod in scaun, dai din pedale si amesteci la benzina ).... insa un motor, prin acceleratia pe care o are si viteza la care ajunge pe acei 400 de metrii necesita talent din partea celui care il conduce, talent pe care nu cred ca un incepator al motoarelor il are.

Hai totusi sa purtam discutia constructiv fara ironii si fara a cauta divergente.

La ce viteza ajunge un motor performant la sfarsitul celor 400 de metri? Si la acea viteza ce distanta este necesara pentru a observa trecerea finish-ului, a reactiona in vederea franarii si a opri in siguranta?
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 14-04-05, 01:12   #19
sabin

Stock
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"RoSonic\"


Asta asa ca o \"aducere-aminte\" de la una din cursele organizate de Legal Racing pe Vitan, unde-au fost motoare din abundenta (si parca a fost si grupa speciala pentru moto)

Mai ai si alte poze? Daca da...te rog frumos sa mi le dai si mie...sabin_f4@yahoo.com

Merci!
sabin is offline   Reply With Quote
Old 14-04-05, 21:40   #20
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Sabin, din pacate nu am... aia am luat-o de aici https://www.4tuning.ro/legal%20racing_I.htm unde mai e inca una... dar tot asemanatoare.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 15:53   #21
sssst

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 6
Default

adik am observat eu ca cienva vrea sa zica aici ca de exemplu o masina cu tractiune spate se controleaza usor...
Domnu! fa un pas in fata si adu-ti aminte de accident de M3 pe Kiselef!
Cum zici tu de altfel...pe linie dreapta
sssst is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 16:12   #22
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Irelevant intr-o discutie despre curse organizate in cadrul legal un accident de pe sosea.

ps: ssst, incearca totusi sa lasi deoparte tonul ironic in posturile tale!
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 15-04-05, 16:17   #23
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default

ssst ... uiti ceva detalii importante : asfalt inghetat , viteza f f mare (din cate stiu cam 200) si mai uiti un lucru - soferul a bruscat volanul si de aceea a derapat. So ... nu ai nimerit-o . As avea si eu ceva exemple de motoare scapate de sub control. Nu vreau sa le aduc in discutie pt ca au avut urmari tragice.
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 16-04-05, 19:44   #24
sssst

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 6
Default

deci recapitulam:
cum s-a intamplat acel accident pe linie dreapta...si aici nu ma intereseaza cauzele asa se poate intampla si la curse..pericol exista oriunde si asta stit.
cat despre gradul pericolului este un lucru discutabil

@lucian: accidentele de care spui tu in proportie de 80% se petrec din cauza soferilor de masini si lipsa culturii motocicletelor si aici pot sa aduc 1000 de exemple

eu speram intr-o colaborare si sa iasa ceva frumos.
sssst is offline   Reply With Quote
Old 16-04-05, 23:42   #25
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default

Sper ca nu am fost inteles gresit. Si eu vreau sa vad motoare la legale .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 18-04-05, 15:07   #26
Rudolph

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 10
Default

RoSonic, imi pare rau daca tu crezi k vreau sa bag vrajba. Nicidecum! Mi s-a parut doar k iti exprimi o parere proasta in legatura cu incepatorii moto, in favoarea celor de masini. Mie imi plac ambele, asa k nu e vb de nici o rautate sau ironie. Eu daca am ceva de spus, spun deschis si rostul acestui topic nu este sa bagam vrajba intre masini si moto, ci sa organizam ceva frumos.

Cat despre incepatorii moto, vreau sa iti spun k sunt mult mai atenti si mai profesionisti decat incepatorii auto - tocmai pt k, asa cum ai spus si tu, sportul asta necesita mai multa concentrare. Deci, unde e pericolul??
Rudolph is offline   Reply With Quote
Old 19-04-05, 09:37   #27
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

O intrebare am .. cred ca .. aceasta intrebare spune TOTUL


CINE NU VREA SA VADA MOTOARE LA LEGALE ?!


nu cred ca e vreunu care sa nu vrea sa vada motoare la legale...
sincer...
asa ca.. vedeti ce faceti ca .. la urmatoarea cursa sa va aiba alaturi baietii ce detin monstruletii pe 4 roti
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 23-04-05, 04:50   #28
Benny

Stage 2
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 34
Default

toata lumea ar vrea sa vada motoare la legale
chiar , e cineva care nu ar vrea ? sa zica aici ..
si sa argumenteze..

topicul si-a atins scopul
acum ...
ca la sprite...
\"Saaa veedeeeeem efeeeectuuuuuuul...........\"
efectul ar fi aparitia motoarelor la urmatoarea legala
asteptam
Benny is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 11:58   #29
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default

Timisoara ar fi un exemplu bun.Showl pe care l-au facut motociclisti a fost bestial.
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 11:28   #30
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"MC Mate\"
Timisoara ar fi un exemplu bun.Showl pe care l-au facut motociclisti a fost bestial.

Benny asta ar fi bine de luat in ..., scos afara.
Sunt atatea masini care vor sa se dea incat nu cred ca ar fi necesar sa lasam si motoarele.
Poate daca facem o etapa de libere vom ataca si zona moto, ina asta nu va fi o regula.
Nu inteleg atceva, vad multi oameni destepti, potenti si plini de idei asa ca ii rog sa organizeze si ei macar o etapa moto si poate vin cu motorul sa ma dau, nu sunt Valentino Rossi nici pe departe dar sigur pot face multe \"victime\".
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -