Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Scule-Echipamente Service

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-11, 15:30   #16
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Decat sa schimb 2 truse pe an, prefer sa tin 10 ani una care costa dublu este adevarat dar tot ies in avantaj. Acum sa asteptam niste pareri!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 16:02   #17
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: Sfat alegere trusa!

Folosesc o trusa Manesman de 4 ani, din gama profesionala, cutie metalica rosie, am gasit-o intamplator la Peny Market fabricata in Germania, adusa in cantitate destul de mica. Pot spune ca nu imi imaginam sa reziste atat, clichetul a vazut prelungitor de teava de 60 cm pe care m-am urcat cu piciorul de cateva ori, merge si azi impecabil. Singura care a cedat a fost tubulara de 19, care a crapat dupa ce a fost fortata, insa nici una nu s-a decalibrat. Mai am si o trusa de biti(mica, pentru surubelnita), si o trusa de surubelnite din cele pentru amatori(plastic albastru/verde), care nu m-au dezamagit pana acum.
Pentru ca nu prea se gasesc pe la noi recomand si trusele yato, insa pentru rezistenta garantata, aveti grija sa luati cr-mo, iar ca locul 2 cr-vd.
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 11:34   #18
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Daca vei citit pe prima pagina si eu am cerut sfaturi in legatura cu trusele YATO - YT-3884 si nu am primit raspunsuri prea incurajatoare!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 19:59   #19
syncron

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,508
Default Re: Sfat alegere trusa!

Echipamentele profesionale ( de calitate ) nu le gasesti la super Market Daca vrei sa tragi cu ranga si sa bati in ele cumpara scule de impact sunt negre nu cromo . Yato Bgs si ce mai zici tu acolo sunt scule pentru amatori si oameni care probabil le folosesc ocazional pentru lucruri simple si usoare . Daca o sa -ti cumperi ceva de calitate probabil te costa dublu dar te tin de cel putin 10 ori mai mult .In locul tau asi opta pentru un set de chei , o trusa de tubulare cat mai simpla un set de surubelnite si o trusa de imbusuri si torsuri . Daca te uiti atent in trusele cu sute de piese o sa constati ca sunt foarte multe capete de surubelnita din care folosesti maxim 4 restu de 35 40 sunt ca numar .Eu am cumparat o trusa pe roti Beta cu 7 sertare si am echipato separat cu 90 % Beta restu Wurth si Draper .Daca ai spatiu poti lua la fel o trusa mare si o echipezi separat e foarte practica ,daca am timp o sa iti atasez o imagine .Bafta.
syncron is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 23:06   #20
frnv40

Stage 5
 
frnv40's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,379
Default Re: Sfat alegere trusa!

da o fuga pe la unior
eu am truse de la ei de peste 4 ani si nici o problema
au truse fara prea multe piese
tubulare separat,imbus separat......
sunt un pic scumpe dar merita toti banii
__________________
piese vw golf 4
0765480675
frnv40 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 17:47   #21
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Am gasit solutia perfecta: Un chinez! Facea orice este din metal la comanda. Lucreaza in Zimnicea (Da unde si-a rupt foamea gatul). Am facut o pana cu masina si m-am dus la acel atelier de strungarie unde mi-a spus cineva ca as gasii un cric. Din vorba in vorba am ajuns la subiectul chei si mi-a spus ca imi poate confectiona la comanda orice vreau si de ce calitate vreau. Sunt tratete si tot in regula. Mi-a facut demonstratia, a dat cu un ciocanel deala mic de ceasornicarie de 10 kg ) in ele prinse in menghina si au rezistat, le-am pus eu pe o autofiletanta hidraulica si au rezistat, sunt super ok. M-a costat 600 de lei toata distractia, nu arata exagerat de bine, adica sunt fiarte cu maner acoperit cu cauciuc deala de 2 lei de la camere, lipit la cald dar sunt ok pentru ce imi trebuie mie si nu au moarte.
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 04:05   #22
micutz

Stage 5
 
micutz's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 633
Default Re: Sfat alegere trusa!

N-am priceput... ce-ai luat de 600 de lei?
micutz is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 19:18   #23
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Am sa revin cu poze ca sa intelegeti mai bine. Am luat niste chei facute manual de cineva!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 22:26   #24
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Sfat alegere trusa!

Manessmann duce cu mult trusele Yato,am lucrat cu manessmann, singurul cusur al acestor scule fiind clichetii(daca ii fugaresti sare piedica fie pe neutru fie pe opus, ca sa nu mai vb de faptul ca au putini dinti, fapt constat si la trusele draper) Incearca Unior, Hazet sau Snap On, sunt peste draper si beta. Am lucrat cu Yato(nu sunt rele, la chestii brute nu la cele de precizie) Draper a inceput sa nu mai fie ce era( a se vedea trusele de scule, clicheti cu putini dinti etc) Beta(multe tubulare sparte) Ks Tools( inelare rupte la jumatate) Facom(tubulare inflorite). La Proxon nu prea gasesti truse sau la Usag, mai poti incerca, Ius, Wurth, Gedore, Stel,Pressol,Halfords,Laser,Rotenberg(clesti, patenti s.a). Ia Manessmann si inlocuiesti clichetul mare cu unul de la Unior( aproape ca lucreaza singur si e ff fidel)
geti is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 16:25   #25
luca21

Stage 1
 
luca21's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: Sfat alegere trusa!

http://www.drapertools.com/b2c/b2cbrowse.pgm trusa draper


Salut, daca aveti nevoie de vreo unealta incepand de la: bituri de surubelnita, patenti, clesti,tubulare,pistoale aer cald, aparate de masura, manuale pana la: aparate de sudura toate marca Draper, Elora, Laser, factura, garantie 1 an.Ma puteti contacta la 0740160757 George

catalog on-line http://www.draper.co.uk/catalogue/index.html
luca21 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 18:15   #26
mihai1

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 218
Default Re: Sfat alegere trusa!

Mai facut curios ...nu pui poze cu sculele minune fabricate manual?
Ca poate mai cumpara lumea....
mihai1 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 14:08   #27
Krp.andrei

Stage 3
 
Krp.andrei's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 108
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfat alegere trusa!

dar de Rothewald a auzit careva ?..sau a lucrat cu asa ceva?..la prima vedere par destul de bune..dar stiti cum e..
Krp.andrei is offline   Reply With Quote
Old 27-10-15, 19:42   #28
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Sfat alegere trusa!

Quote:
Originally Posted by RaduGabriel1986 View Post
Salut ! Eu folosesc trusele si sculele de pe http://trusescule.ro/ si sunt foarte multumit de calitatea lor ! Sper ca si tie sa iti fie de folos! Am incercat si cu alte Truse insa nu au fost rezistente!
Felicitari Radu. Urmatoarea data cand mai pomenesti in zone necomerciale site-ul tau minune zbori in spatiu de pe 4tuning.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-07-17, 10:42   #29
FWD

Stock
 
Join Date: Jun 2017
Posts: 1
Default Re: Sfat alegere trusa!

sunt si eu in cautare de niste scule diverse de-o calitate cat mai buna in limita a 2-300 lei. sculele sunt destinate unui golf 4 din 2000 si nu caut in mod special o trusa de scule, desi neavand exp necesara spre astea m-am axat(tubulare + capuri de surubelnite/torx + altele) ca nu stiu ce si unde sa caut. deci pot sa fie si adunate din mai multe parti, calitatea ocupand totusi un loc de top in criteriile mele de cautare.
am vazut pe dedeman o trusa a carei descriere n-am inteles-o prea bine. zice acolo ca ar avea corpul din zinc turnat sub presiune, suruburi din otel si altele. in fine n-am prins prea bine formularea aia da ce ma intereseaza pe mine aici e calitatea `zincului turnat sub presiune`.
FWD is offline   Reply With Quote
Old 15-07-17, 23:56   #30
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Sfat alegere trusa!

Quote:
Originally Posted by FWD View Post
ce ma intereseaza pe mine aici e calitatea `zincului turnat sub presiune`.
E un procedeu standard, se toarna sub presiune pentru a reduce porzitatea materialului.
uite un exemplu: https://www.bruschispa.it/blog/reduc...nc-die-casting
aleks is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -