Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Scule-Echipamente Service

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-11, 19:59   #1
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Sfat alegere trusa!

De curand am hotarat sa renunt la service-ul unde lucram si sa incep ceva pe cont propriu! Pentru inceput ca trusa de chei ce ma sfatuiti sa imi iau? Vreau ceva complex si de calitate. Am vazut niste truse de 200 si ceva de piese, cu biti, tubulare, chei fixe si bine inteles capetele de tubulare pe clichet si ceva prelungitoare dar nu stiu de ce calitate sunt. Ce imi recomandati cu care sa ma descurc onorabil? Nu ma intereseaza un garaj intreg, decat o trusa de chei cu care sa ma pot descurca!

Mi se pare ceva frumos o trusa ca asta, si la un pret acceptabil dar acum nu stiu daca nu imi cedeaza clichetul dupa 12 zile (Fosta mea trusa luata din vitan). Link este acesta: http://www.sculeauto.com/detaliiproduse.php?id=655

Daca sunt alte pareri le astept!

Last edited by DieselRider; 12-02-11 at 20:07.
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 20:38   #2
syncron

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,508
Default Re: Sfat alegere trusa!

Salut ,
Iti dau eu o trusa profesionala BETA are tubulate mari de la 10 la 32 tubulate mici criketi mari mici torsuri imbusuri etc ,este noua . Costa peste 300 euro ,o dau cu 500 ron .
syncron is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 20:44   #3
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Trusa beta costa 300 de euro? Cam scumpicel pretul pentru o trusa care in Extero cred ca o gasesti la 150 maxim. Nu vreau sa te contrazic deoarece este un model care nu il cunosc si este posibil sa ia dreptate. Poti revenii cu niste poze te rog sau un link?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 15:52   #4
syncron

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,508
Default Re: Sfat alegere trusa!

Se vede ca te pricepi la echipament de service . Astea nu sunt scule din Vitan care se sparg dupa 3 utilizari , eu lucrez de peste 10 ani doar cu echipament Beta si nu am reusit sa le stric pana acum . Daca esti interesat vii le vezi si le cumperi doar daca iti plac ,seamana cu ce ai pus tu in link doar ca sunt scule profesionale ,oricum ce ai gasit tu acolo sunt asa sa zici ca ai scule ,si la 500 ron este chiar pomana credema . Oricum orienteazate spre Beta , Draper sau Ghedore daca vrei sa ai ceva de calitate si sa nu cumperi mereu cate o cheie .

Last edited by syncron; 13-02-11 at 15:56.
syncron is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 19:38   #5
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Ma gandeam al o trusa YATO - YT-3884 pana acum nu am avut probleme cu cea de la fostul loc de munca. Acum nu stiu ce sa spun... nu prea gasesc pe nicaieri BETA si vreau ceva nou, cu garantie cu SH-uri!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:21   #6
syncron

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,508
Default Re: Sfat alegere trusa!

Trusa este noua ,
Dar nu ai ce face cu ea este o trusa profesionala ,probabil ai lucrat doar cu chinezarii . Nici macar nu ai auzit de una dintre cele mai mari firme de echipament profesional bafta
syncron is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:10   #7
spyros

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: Sfat alegere trusa!

Quote:
Originally Posted by syncron View Post
Salut ,
Iti dau eu o trusa profesionala BETA are tubulate mari de la 10 la 32 tubulate mici criketi mari mici torsuri imbusuri etc ,este noua . Costa peste 300 euro ,o dau cu 500 ron .
Pune ceva poze cu trusa Beta ,sunt interesat de ea.

@DieselRider lasa-le naibii de Yatu ,sunt poloneze acceptabile ptr.ceva reparatii din an in pasti ,dar nu tin la utilizare intensa ,eu am rupt o tubulara de 32 cind am incercat sa desfac o piulita la un butuc.
Beta sunt bune si in nici un caz nu gasesti la 150 e ,decit uzate ,eventual cauta in tirg truse IUS Brasov daca mai gasesti , eventual fao din bucati ,poate mai sunt persoane care le-au "inprumutat " de pe la diverse fabrici , oricum sunt de o suta de ori mai bune decit Yatu,Krafter ,etc.
spyros is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:21   #8
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Sfat alegere trusa!

spyros - depinde si ce cheie ai folosit de la YATO...cromata sau bronata ? ....
oricum, la planetrare / butuc se foloseste altceva... nu tubulara de trusa cu antrenare de 1/2....

daca vrei scule IUS, just ask.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 20:11   #9
spyros

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 16
Default Re: Sfat alegere trusa!

Nu stiu la ce spui tu bronata ,era una cu un crom satinat deci nu era tipul acela lucios.
Si cam cu ce se desface acea piulita, bun mai sunt acele chei tip tiganesti cu 2 capuri dar forjata ,nu de tabla cum sunt majoritatea.
Am strins si desfacut sute de piulite de butuc cu capuri IUS , USAG ,UNIOR si nu au fost probleme ,unele capuri le foloseam cu adaptor 1/2 /si patrat interior mai mare de 1/2 (nu stiu cit este 1/1,2/3) cu dinamometrica cu parat mare si capurile nu au avut probleme, doar ca atunci cu Yatu nu am avut acces la trusele mele.
Deci parea mea este ca sunt slabe ,nu mai zic de imbusuri sau torxuri.
spyros is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 20:22   #10
syncron

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,508
Default Re: Sfat alegere trusa!

Quote:
Originally Posted by syncron View Post
Trusa este noua ,
Dar nu ai ce face cu ea este o trusa profesionala ,probabil ai lucrat doar cu chinezarii . Nici macar nu ai auzit de una dintre cele mai mari firme de echipament profesional bafta
O poza facuta acum
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1000542.JPG
Views:	4634
Size:	3.78 MB
ID:	1873916  
syncron is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 21:06   #11
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Ok am inteles. Nu ma pricep la scule si da am lucrat cu ce ne dadea service-ul nu stiu ce erau. Chinezarii bn inteles fiindca oricum erau asigurate si se schimbau si la cea mai mica zgarietura, nu apucam sa le rupem! O trusa BETA dar a ta din cate am aruncat o privire are 98 de piese. As vrea ceva mai complex eventual tot de la BETA. Ma puteti ajuta cu un link?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 12:53   #12
syncron

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,508
Default Re: Sfat alegere trusa!

Salut ,
Nu am de unde sa stiu eu ce lucrezi , tu sti ce scule ai nevoie sau nu prea stii. Nu te arunca sa cumperi ceva cu foarte multe piese mai ales de slaba calitate pentru ca se intampla sa nu le folosesti niciodata .Eu iti recomand trusa asta ca una de tubulare ,iti mai iei un set de chei separat ,un set de surubelnite si ce crezi ca mai folosesti . Nici din trusa asta nu se folosesc frecvent o parte din torsuri sau imbusuri ,dar din alea 200 care spui tu ... gandestete sa cumperi ce ai nevoie nu sa fie multe ca majoritatea suruburilor speciale au torcs de 27 ,30 ,40 45 si mai rar 50 .Imbusuri folosite frecvent 5,6,7 si 8 restu le tii acolo sa ai scule . Daca crezi ca tragi din greu la ranga sa desfaci planetare sau ceva similar cumpara tubulare de impact .
syncron is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 13:24   #13
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Eu momentan ma ocup de ATV-uri si motociclete sub licenta + masini reparate sa mai scot un ban, deci mai ales la un ATV imi trebuie o gama destul de variata de scule. Un Arctic Cat de exemplu are 17 tipuri de piulite diferite, Hummer (ATV chinezesc nu brandul de masini de teren) are la fel in jur de 20 de tipuri de suruburi, deci nu pot face fata cu o trusa de nici 150 de piese! Mai desfaci cu un cleste autoblocant, te mai chinui sa ti contra la piulita si sa desfaci surubul prin capat cu o surubelnita dar este incomod. Vreau ceva mai complex. Am gasit o trusa Mannesmann de 215 piese la - micutu - pe forum, trusa despre care am auzit decat cuvinte de lauda pana acum. Ce parere aveti?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 12:43   #14
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Sfat alegere trusa!

Chiar nu stie nimeni, nimic despre aceasta trusa?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 13:41   #15
Krp.andrei

Stage 3
 
Krp.andrei's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 108
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfat alegere trusa!

si eu sunt interesat de acea trusa....de vazut am vazut ca o foloseste lumea prin service-uri destul de mari...dar...totusi astept si eu pareri de la cei care au sau au avut o astfel de trusa...la ora actuala pare cea mai ok de pe piata..destul de complexa la un pret maricel zic eu...dar daca se dovedeste a fi de calitate ar merita..:d
Krp.andrei is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -