Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Alte Anunturi Piese

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-13, 12:41   #1
Navarro

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 8
Default Piese imprimate 3d

Pot imprima 3d aproape orice model, de dimensiunile 30x20x20. Modelele sau obiectele mai mari trebuiesc feliate, insa nici ele nu sunt o mare problema. Materialul folosit este PLA (acid poliactic), adica plasticul folosit la paharele de unica folosinta; este foarte dur si flexibil si rezista cu bine. Am facut niste piese care sunt supuse unor forte considerabile si se comporta mai mult decat bine.
Imprimanta folosita este un Reprappro Prusa Mono Mendel, cu rezolutia de 0.5 mm. In general e o rezolutie ok pentru piese tehnice, chestii gen sculpturi sau figurine mai dau in nas, insa, in principiu se gaseste o solutie si pentru ele. Costul este mic, de exemplu suportul de telefon este 15 lei. Sunt din Bucuresti.

Cateva exemple, vor mai urma.
Suport de bicicleta pentru o lanterna tactica. Cele din comert sunt destul de fragile si eu cam obisnuiesc sa fac hardcoreli.


Un planor printat. Chiar zboara daca il arunci cu putere.

Un inel care intr-un final a ajuns sa tina niste conducte. O sa incerc sa pun poze si cu piesa "in action".

O incercare de imprimare cat mai fina.

Piese pentru un suport de telefon auto.

Un suport de telefon pentru birou, cand sta langa laptop la incarcat. Cu telefonul faceam poze, deci a trebuit sa pozez cartela masinii in sezlong.


Cred ca toti avem problema eterna: unde punem telefonul (smartphone) intr-o masina de acum x ani, neprevazuta cu suport pentru asa ceva?
Nedorind sa stric liniile interne ale legumei mele, nici sa dau gauri, sau alte artificii (as fi facut-o daca aveam unde, insa bordul de laguna e foarte strict in ceea ce priveste optiunile, am incropit solutia de mai jos. Eu ii spun simplu "obiectul 11b" si costa 25 de lei.




Toata jucaria stransa in locul gol din mijloc (nefolosit de mine):


Inca niste exemple:











Navarro is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 09:43   #2
Navarro

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 8
Default Re: Piese imprimate 3d

Valabil.
Navarro is offline   Reply With Quote
Old 07-07-13, 12:10   #3
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: Piese imprimate 3d

daca am nevoie de o piesa, trebuie sa-ti trimit modelare in 3d?
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 10:41   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Piese imprimate 3d

Salut, foarte interesanta treaba... in ce format iti trebuie "obiectul" ca sa-l poti printa 3d? Eu as vrea sa fac 3d o poza cu un craniu, cam 15x15cm. Am atasat "poza", ceva asemanator as vrea, sa-l pot lipi pe partea superioara a unui rezervor moto. Ideea principala e sa para ca este in interiorul rezervorului si "vrea" sa iasa... facand cute in timp ce impinge din spatele tablei. Culoarea plasticului nu conteaza.
M-ar mai interesa si alte 2 cranii, mai simple, dar pt alea o sa fac niste masuratori pe moto.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10_6247 Breakthrough Skull T-Shirt.jpg
Views:	31
Size:	78.4 KB
ID:	2818901  
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 21:13   #5
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: Piese imprimate 3d

vrei ceva asemanator?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	72613_559531160774039_1766631550_n.jpg
Views:	37
Size:	129.2 KB
ID:	2821022  
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 12:27   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Piese imprimate 3d

Quote:
Originally Posted by szoke_sz View Post
vrei ceva asemanator?
Oarecum... vreau sa para ca este in spatele tablei/vopselei, nu sa iasa clar din ea. Si pe partea superioara, nu pe lateral.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-07-13, 14:12   #7
Cartinescu
2 Roti

 
Cartinescu's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 158
Member of:
[PEUGEOT]
[4Tuning International]
[KIA]
[2 Roti]
[Suzuki]
Default Re: Piese imprimate 3d

Salut. Lasa un numar de telefon, vreau sa te contactez pentru vreo doua chestii.
Cartinescu is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -