Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Console

Console Playstation: PS2, PS3, PSP - Nitnendo: WII, DS, etc - Xbox: Xbox, Xbox 360

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-07, 20:34   #1
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Consola vs. PC vs. Consola...

Playstation vs. PC vs. Xbox vs. Wii and so on...
in ce merita sa investesti? intr-un sistem de calcul performant? sau intr-o consola?
am creat acest topic si pentru a nu mai incarca alte threaduri cu posturi care devin offtopic in mod inevitabil
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 20:40   #2
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

chiar era necesar un asa topic..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 20:46   #3
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

am o curiozitate.. duminică am fost prin oraş şi am văzut un PS3 la vreo 2.600 lei. ce are ăsta īn plus faţă de cel de 1.900-2.000 lei pe care l-am văzut īn aceeaşi zonă, dar la alt magazin? şi mai mult.. de ce ar da careva atāţia bani pe o consolă?
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 20:51   #4
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
de ce ar da careva atāţia bani pe o consolă?
pentru ca-i are.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 20:58   #5
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

gasisem intr-un timp la Media Galaxy un pachet supertare.. dar pretul este mult prea mare pentru ce isi pot permite multi dintre noi.. din pacate..
http://www.mediagalaxy.ro/promotions...playstation3/#
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 20:58   #6
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

hello.
@adinx: in primul rand: preturile difera de la magazin la magazin. unii au o manie sa adauge taxe peste taxe..dar este versiunea cu 60gb mai mult decat sigur
de ce ar da cineva atatia bani pe o consola? sa zic de ce as da eu...in primul rand, sa nu fac upgrade in fiecare am ca sa joc un joc. cumpar consola azi si voi juca sigur si jocul care o sa apara ultimul pt ps3, fara sa mai bag un ban in el. pentru a imi aduce pc'ul la un level de performanta apropiat, m'ar costa mult mai mult decat un ps3, de ex. pentru ca ma pot juca de pe canapea sau chiar din pat (ca am plasma agatata deasupra patului).

intrebare: acest topic este numai despre console next gen sau si despre console portabile gen psp sau nds...
__________________
Retro? Yes plx.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 21:04   #7
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

eu zic sa ramanem la consolele next gen pentru ca ele sunt principalele rivale ale traditionalului PC..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 21:20   #8
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

de ce nu si alea portabile? ai jucat pe psp? iti zic sincer, daca esti pe drum spre iasi de ex si nu ai, sa zicem, un laptop la tine sau un pc chiar o sa adori asa ceva. daca vrei sa cauti putin pe net un film pe youtube cu gta vice city stories vei vedea ca este mai ok decat pe pc...

revenind la next gen: ce sa imi iau xbox 360 halo 3 edition sau ps3 de 40gb?
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 21:24   #9
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
de ce nu si alea portabile? ai jucat pe psp? iti zic sincer, daca esti pe drum spre iasi de ex si nu ai, sa zicem, un laptop la tine sau un pc chiar o sa adori asa ceva. daca vrei sa cauti putin pe net un film pe youtube cu gta vice city stories vei vedea ca este mai ok decat pe pc...

revenind la next gen: ce sa imi iau xbox 360 halo 3 edition sau ps3 de 40gb?
da am jucat.. dar daca intra PC in comparatie nu prea vad ce ar cauta PSP.. si mai ales nu este si next gen.. in fine.

legat de intrebarea ta, parerea mea este sa iti iei un xbox 360 elite are hard de 120 gb si cica ar avea procesor pe 65 nm.. (posibil ca si Halo3 edition sa aiba)
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 21:27   #10
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

consolele next gen sunt de fapt consolele generaţiei acesteia.. we are in the ***ure (precis nu scrie bine cuvāntul ăsta )
unul din lucrurile pe care le-am īnvăţat uitāndu-mă la TopGear este că ţi se poate īntāmpla să dai bani mulţi pe un lucru care īn prezent este de foarte bună calitate, best on the market, doar ca să afli ca peste un an sau doi apare ceva mai mult mai bun, ce-i drept cu un preţ mai ridicat.
oricum, tot sunt de părere că nu voi achiziţiona o consolă īn viitorul apropiat.. i'm too cheap
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 22:20   #11
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Eu zic k consolele sunt mai rentabile. VB lui Trickz... Dak vrei sa iti ti calculatorul la un pas cu "moda", iti iei cateva PS3 de acesti bani, pt k trebuie imbunatatit aproape in fiecare sapt, dak vrei cel mai bu comp. Consolele se aseamana tot mai mult cu calculatoarele. Poti intra pe internet, asculta muzica, poti sa te uiti la filme si multe altele. La grafica PS3, momentan e mult mai bun decat un calculator. La console grafica devine mai buna creand jocuri cu grafica buna, si nu investesti in consola. Eu zic k viitorul jocurilor sunt consolele, exemplu bun este Wii cu telecomenzile ei,dar si inainte ofereau un pic de realitate manetele cu vibratii. Poate se inventeaza in curand o casca, prin care sa ne jucam cu o vedere total diferita.
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 23:11   #12
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by AdiNX View Post
ţi se poate īntāmpla să dai bani mulţi pe un lucru care īn prezent este de foarte bună calitate, best on the market, doar ca să afli ca peste un an sau doi apare ceva mai mult mai bun, ce-i drept cu un preţ mai ridicat.
si asta nu o vedem cu pc;ul:P apar placi video noi odata la cat...2-3 luni?
legat de elite: are procu tot pe 90 din cate imi amintesc. cele despe care stiu sigur ca au pe 65 sunt halo 3 edition, premium cel cu hdmi si versiunea noua, arcade, care ar trebui sa rivalizeze versiunea de 40gb a ps3..deci ieftiniri la console baieti iar)
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 00:13   #13
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Deci...fiind un novice in domeniul asta ce imi recomandati Xbox sau ps3 de 40 de Gb ?
ERY is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 10:20   #14
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Ca sa spun totul intr-o singura propozitie mi-e prea greu; am sa incep insa cu o realitate dura pentru mine : procesorul de la pcul meu , conroe la 1.86 , in martie anul curent era 650-700 lei , depinzand de comerciant , in prezent ajungand la uimitorul pret de 250 lei (sursa www.emag.ro ) . Cred ca este destul de relevanta precizarea . La momentul de fata am alte planuri gen scoala de soferi , echipament , ore suplimentare la Bucuresti si motor. Insa , daca maine , de ziua mea mi-ar da Don Corleone 3000 lei , mi-as lua si o consola , as face si scoala si mi-ar ramane bani de jocuri ( ca un baiat bun ce sunt , cumpar jocurile in original ).
Nu stiu daca la PS3 se poate juca si cu volan , insa stiu ca la X Box 360 se poate . Pentru mine prezenta volanului intr-un pachet optional ar fi esentiala , fiind un impatimit al jocurilor cu masini . Desigur , ar fi perfect daca un volan de genu G25 s-ar putea adapta la vreo consola, avand si pedalier complet si schimbator de viteze
Pana una,alta , aveti grija de voi si nu dati banii pe prostii , luati-va Pi Es Tri
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 11:09   #15
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

ery:amandoua sunt cam la fel... xbox 360 are mai multe titluri, posibilitate de modare si grafica un pic mai buna la momentul actual. ps3 poate rula linux si are jocul online gratis. la xbox costa dar este mai bine organizat ca la ps3...fiecare are plus si minus
edit: la xbox, cel mai mare minus este ca se supraincalzeste si se dezlipeste procu video de pe placa...la versiunile mai noi (cu hdmi incorporat) s'a rezolvat problema cat de cat din cate imi amintesc
mehigh: g25 mere sigur la ps3, la xbox nu sunt sigur. din cate imi amintesc, orice volan merge pe ps3. la xbox, acel volan toata smecheria era ca este wireless...din pacate se arde repede...
uu..si daca vrei ps3, nu merge modat inca, deci tzeapa...baiat bun, baiat rau, tot dai banii pe joace

Last edited by Trickz; 06-11-07 at 11:12.
Trickz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -