Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Console

Console Playstation: PS2, PS3, PSP - Nitnendo: WII, DS, etc - Xbox: Xbox, Xbox 360

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-08, 15:27   #106
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
gasisem intr-un timp la Media Galaxy un pachet supertare.. dar pretul este mult prea mare pentru ce isi pot permite multi dintre noi.. din pacate..
http://www.mediagalaxy.ro/promotions...playstation3/#
stie cineva daca mai sunt astfel de oferte? vreau sa`mi iau cat mai curand un PS3 si daca tot il iau ash vrea si un LCD din asta full hd cu diagonala peste 100. si daca pot sa economisesc niste bani asa de ce nu? poate include si un home cinema
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:31   #107
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Nu mai sunt oferte asa pe pachet...
Ce o sa iasa in curand:
Ps3 40gb - Gta4 Pack. Un pachet care contine ps3'ul normal si jocul gta4. Pretul va fi probabil ca la pachetul cu Gt5. La tv'uri nu sunt anuntate oferte
__________________
Retro? Yes plx.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:40   #108
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
Nu mai sunt oferte asa pe pachet...
Ce o sa iasa in curand:
Ps3 40gb - Gta4 Pack. Un pachet care contine ps3'ul normal si jocul gta4. Pretul va fi probabil ca la pachetul cu Gt5. La tv'uri nu sunt anuntate oferte
dar de exemplu la PS3 sunt anumite configuratii? sau e doar un pachet? am cum sa`l iau direct cu joystickuri wirless si mouse si tastatura trebuie speciala? mai sunt si alte accesorii pt el? adica cam care ar fi cea mai buna configuratzie la ora actuala pt un PS3? ms de raspuns
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:51   #109
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Momentan, pe piata romanesca se vinde doar cel de 40. Cel de 40gb nu suporta jocuri de ps2, nu are card reader si 2 porturi usb. Vine in pachet cu: consola completa, cabluri aferente (nu cablu hdmi, cablu simplu) si un joystick wireless.

Prin cora sau carrefour sau real, etc etc, se (mai) gaseste un pachet "value pack", daca ai noroc, cu consola de 40gb, 2 joystickuri wireless si 2 jocuri. Pretul la asta este ceva gen 1700 ron.

Accesorii poti lua: joystick suplimentar (sixaxis nu are vibratii, dualshock3 are vibratii dar nu este inca lansat in eu. este un user pe forum care aduce la comanda la un pret destul de ok) cu pret intre 150 ron si 200 ron; tastatura: orice tastatura usb, preturi de la 70 ron in sus; mouse, orice mouse usb; headset pe usb sau prin bluetooth; ventilatoare suplimentare nu sunt necesare la nici un model, dar poti gasi in comert; jocuri jocuri jocuri, filme pe bluray si un hdd mai mare (de 2.5, de laptop). Cam atat, in mare. Mai poti cumpara telecomanda pentru bluray, cabluri hdmi, etc.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 18:11   #110
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
Momentan, pe piata romanesca se vinde doar cel de 40. Cel de 40gb nu suporta jocuri de ps2, nu are card reader si 2 porturi usb. Vine in pachet cu: consola completa, cabluri aferente (nu cablu hdmi, cablu simplu) si un joystick wireless.

Prin cora sau carrefour sau real, etc etc, se (mai) gaseste un pachet "value pack", daca ai noroc, cu consola de 40gb, 2 joystickuri wireless si 2 jocuri. Pretul la asta este ceva gen 1700 ron.

Accesorii poti lua: joystick suplimentar (sixaxis nu are vibratii, dualshock3 are vibratii dar nu este inca lansat in eu. este un user pe forum care aduce la comanda la un pret destul de ok) cu pret intre 150 ron si 200 ron; tastatura: orice tastatura usb, preturi de la 70 ron in sus; mouse, orice mouse usb; headset pe usb sau prin bluetooth; ventilatoare suplimentare nu sunt necesare la nici un model, dar poti gasi in comert; jocuri jocuri jocuri, filme pe bluray si un hdd mai mare (de 2.5, de laptop). Cam atat, in mare. Mai poti cumpara telecomanda pentru bluray, cabluri hdmi, etc.

am inteles. din cate am mai citit pe aici am vazut ca PS3 are si internet wirless? adica eu am un rooter in casa pt laptopuri pot sa conectez si PS3 la el? potzi naviga pe internet, pe mess etc? ce este bluray ceva gen DVD dar mai evoluat? de ce nu se vand si la noi PS3 de 60 GB? o sa apara mai tarziu sa il astept pe asta?. ce e un cablu hdmi? scuze da sunt chiar afon. singura consola care am avut`o pana acu a fost un terminator care tzine minte ) ) ) si vreau sa ma documentez bine
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 20:20   #111
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

1. Ps3 are wifi de toate clasele (b sau g parca se numesc) deci poti naviga pe internet cu browserul lui propriu sau poti juca jocurile online. Pentru mess ar trebui sa instalezi linux intai.

2. Bluray este un dvd de 25gb/layer. Pe bluray sunt stocate jocurile pentru PS3 si filmele HD (.mkv daca sunt rip'uite pe pc). Sunt (momentan) de 25gb sau 50gb dar se va lansa in curand si unul cu 6 layere.

3. PS3 de 60gb nu se mai fabrica. A fost inlocuit de cel de 80 (in zonele ntsc) dar exact nu stiu cand (sau daca) va intra si in zona pal. Se mai gaseste la s/h varianta de 60gb. Pe okazii sau alte site'uri in genul mai poti gasi varianta de 60gb noua dar la un pret mai mare, fiind cerere, cei care inca mai au cateva bucati sigilate le vand mai scump.

4. Cablu hdmi este cablul necesar daca vrei sa conectezi la un tv full hd. Este asemanator unui mini-usb, mai lunga mufa. exemplu aici. Cablul hdmi permite rezolutiile de la 720i in sus.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:02   #112
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
1. Ps3 are wifi de toate clasele (b sau g parca se numesc) deci poti naviga pe internet cu browserul lui propriu sau poti juca jocurile online. Pentru mess ar trebui sa instalezi linux intai.

2. Bluray este un dvd de 25gb/layer. Pe bluray sunt stocate jocurile pentru PS3 si filmele HD (.mkv daca sunt rip'uite pe pc). Sunt (momentan) de 25gb sau 50gb dar se va lansa in curand si unul cu 6 layere.

3. PS3 de 60gb nu se mai fabrica. A fost inlocuit de cel de 80 (in zonele ntsc) dar exact nu stiu cand (sau daca) va intra si in zona pal. Se mai gaseste la s/h varianta de 60gb. Pe okazii sau alte site'uri in genul mai poti gasi varianta de 60gb noua dar la un pret mai mare, fiind cerere, cei care inca mai au cateva bucati sigilate le vand mai scump.

4. Cablu hdmi este cablul necesar daca vrei sa conectezi la un tv full hd. Este asemanator unui mini-usb, mai lunga mufa. exemplu aici. Cablul hdmi permite rezolutiile de la 720i in sus.
ciudat daca s`a vandut asa de bine ala de 60 nu inteleg de ce au incetat sa`l mai fabrice. in europa se gaseste de 80 sau doar de 40gb? si inca o intrebare mufa din aia imi trebuie si pt un tv hd ready? nu e full hd al meu.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 18:14   #113
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

nu mai conteaza asa mult hdd, hdd e doar un SATA obisnuit..poti sa iti pui si de 1 terra lol
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 09:37   #114
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
ciudat daca s`a vandut asa de bine ala de 60 nu inteleg de ce au incetat sa`l mai fabrice. in europa se gaseste de 80 sau doar de 40gb? si inca o intrebare mufa din aia imi trebuie si pt un tv hd ready? nu e full hd al meu.
Din cate stiu eu era vorba si de procesorul versiunii de 60gb. Eu stiu ca a fost inlocuit cu unul care consuma mai putina energie. Corectati-ma daca gresesc.
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 04:05   #115
fabius

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 39
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Depinde pt ce iti trebuie.
Daca trebuie sa te joci cred ca o consola e binevenit, desi toate jocurile de pe console sunt si pt PC dar nu si invers.
Xbox-ul am auzit ca stie sa faca multe. Nu am avut niciodata ocazia de a ma juca pe Xbox.
Eu mai joc din cand in cand fotbal, si il joc pe PS2 la un LCD de 37 :P
Este clar ca e mult mai fun decat daca l-as juca pe PC.
In schimbul cu PC-ul poti face multe alte lucruri in afara jocurilor.
Depinde si ce joc joci, eu un shooter nu as putea sa il joc pe joystick, imi trebuie tastatura.
fabius is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 17:55   #116
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by fabius View Post
Depinde pt ce iti trebuie.
Daca trebuie sa te joci cred ca o consola e binevenit, desi toate jocurile de pe console sunt si pt PC dar nu si invers.
Ai vazut tu Forza Motorsport/GTA: LCS/GTA: VCS/GranTurismo pentru PC? Eu nu am vazut
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 18:15   #117
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

intereseaza pe cineva un xbox?
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:11   #118
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

Quote:
Originally Posted by fabius View Post
Depinde pt ce iti trebuie.
Daca trebuie sa te joci cred ca o consola e binevenit, desi toate jocurile de pe console sunt si pt PC dar nu si invers.
Xbox-ul am auzit ca stie sa faca multe. Nu am avut niciodata ocazia de a ma juca pe Xbox.
Eu mai joc din cand in cand fotbal, si il joc pe PS2 la un LCD de 37 :P
Este clar ca e mult mai fun decat daca l-as juca pe PC.
In schimbul cu PC-ul poti face multe alte lucruri in afara jocurilor.
Depinde si ce joc joci, eu un shooter nu as putea sa il joc pe joystick, imi trebuie tastatura.
La ps3 poti sa conectezi mouse si tastatura wireless si ai rezolvat toate problemele de control. Ai net wireless (merge si cu fir), iar ca sa te joci online e suficient sa bagi cd-ul si sa intri pe multiplayer. Nu mai ai probleme cu pirateria cd-key-uri etc.
Iar treaba cu jocurile nu e chiar asa.De exemplu multe jocuri de pe console nu le vei vedea pe calculator si daca apar sunt portate si au control prost etc. Iar unele de pe calculator nu au aparut pentru ca nu sunt cautate (multe RTS-uri). Mai pui si sutele de erori pe care le da un calculator,nenumaratele upgrade-uri hardware si software ca sa mearga un joc si asa mai departe. Am jucat gta4 pe un sistem cat de cat high si tot facea frame-uri.Asta in conditiile in care numai placa video 9800 gtx a fost 500 ron. E adevarat ca e totusi o investitie si o consola next gen dar daca ai HD merita toti banii. Binenteles daca joci si jocuri bune nu d-alea de copii. Pentru alea iti iei wii si nu te doare capu.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:27   #119
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

poti sa conectezi mouse si tastatura dar nu cred ca si poti juca jocuri cu ele. din cate stiu eu doar unreal turnament vede mouse`ul si tastatura.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 20:16   #120
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consola vs. PC vs. Consola...

depinde cu ce te descurci cel mai bine..am consola psp si pc...misto la consola ca nu trebuie sa le faci upgraduri si ai HD(nu la psp ) ... dar tot nu se compara un pc cu o consola ... pc-ul are multe facilitati peste consola
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -