Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Console

Console Playstation: PS2, PS3, PSP - Nitnendo: WII, DS, etc - Xbox: Xbox, Xbox 360

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-07, 19:33   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Exclamation GRAN TURISMO 5 Prologue !

GRAN TURISMO 5 Prologue !

trailer:https://www.youtube.com/watch?v=hQU3g...n%2Djoc%2Ehtml
Cel ce concurează cu Need for Speed pentru cel mai îndrăgit simulator auto este, fără nicio îndoială, Gran Turismo. Din păcate pentru mulţi dintre noi, seria Gran Turismo a fost oferită exclusiv pe console şi mai exact, doar pe familia PlayStation a Sony. Nu are aceeaşi vechime ca NFS, dar oferă exact ceea ce caută un jucător înrăit, acţiune (gameplay).

În curând se va lansa Gran Turismo 5, versiune dedicată exclusiv consolei PlayStation 3. Nu spun că merită să cumperi o consolă doar pentru un joc (deşi...), dar o sumă de 200 lei nu este prea exagerată. Marea investiţie o reprezintă consola a cărei valoare se învârte în jurul a 2.000 lei.

GT 5 Prologue

Seria finală GT 5 va fi lansată în 2008, terenul va fi pregătit însă de o variantă redusă a sa, Prologue. Redusă nu înseamnă demo, Prologue oferind peste 40 de maşini cu care se poate concura pe cinci circuite reale, cum ar fi Suzuka.
GT 5 Prologue va fi primul joc on-line al seriei GT, aceasta fiind principala îmbunătăţire a sa dacă facem abstracţie de la grafică. Cursele on-line oferă posibilitatea ca 16 persoane aflate în diferiţe colţuri ale lumii să se întreacă în aceeaşi cursă. Capacităţile on-line nu se rezumă doar la concurarea cu alţi 15 jucători, ci sunt oferite şi alte servicii. Gran Turismo TV va fi un sistem de televiziune on-line care va permite vizualizarea de emisiuni şi curse auto reale, nu din joc. Un alt serviciu on-line interesant este My Garage, adică o pagină personală unde sunt prezentate maşinile deţinute, recordurile obţinute pe circuite şi lista cu prieteni cu care se poate conversa.

În ceea ce priveşte grafica, cele 200.000 de poligoane din care este formată fiecare maşină spun totul. Aceasta a fost posibliă datorită puterii de procesare a lui PS3, PS2 fiind capabil de randarea maşinilor la aproximativ 4.000 de poligoane. GT 5 Prologue va include între 40 şi 50 de maşini, turisme evident, nu maşini de serie. Dintre mărcile reprezentative enumerăm: Ferrari, Nissan sau Mitsubishi. Nu se ştie dacă în Prologue vor exista, dar în varianta finala GT 5 cu siguranţă că vom avea modele de maşini foarte noi şi chiar nelansate în momentul de faţă. Cum ar fi Mitsubishi Lancer Evo X şi Audi R8.

Din Prologue nu va lipsi tunning-ul, ce permite modificarea motorului, a suspensiilor, alegerea tipului de anvelopă etc. Nu va fi la fel de avansat ca tunning-ul prezent în ultimele versiuni ale NFS, dar va influenţa serios comportamentul maşinii pe circuit. Spun pe circuit deoarece acţiunea din Prologue se va desfăşura exclusiv pe circuit şi nu pe trasee stradale. În GT5 situaţia se va schimba însă.

De realism se va ocupa şi noul sistemul de avariere al maşinii, dar şi un nou mod profesionist de condus, foarte apropiat de cel din realitate. Acestea au fost dezvoltate la cererea jucătorilor care doresc de la GT mai multă dificultate.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 19:38   #2
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

am ramas
pacat ca nu apare pe pc.. R33, GT-R Proto.. damn!
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 19:49   #3
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

eu m-am jucat gran turismo 4 si am ramas la fel ca tine ...dar cand l-am vazut pe 5 p youtube....am ramas tablou..nu imi venea sa cred !!.grafica e spectaculara!!!
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 20:07   #4
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

trebuie neaparat sa-mi iau consola
totusi e naspa ca asta nu o sa fie si pentru xbox 360, deci ar trebuie luat in considerare si PS3 cu toate ca pretul mi se pare exorbitant
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 20:44   #5
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

stiu ca exista programe pt PC care iti permit sa joci jocuri de PS ..cel putin de PS2 si PS1 ...pentru PS3 nu stiu daca exista...., dar ar fi super
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 21:04   #6
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

Un PS2 e 400 ron... ma bate gandul :P
wlady is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 21:06   #7
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

hehe....mai bine astepti si iei un PS3 ...asa savurezi din plin jocu
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 21:20   #8
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

am impresia ca GT5 va iesi doar pe PS3..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 21:31   #9
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

nush sigur...stiu ca va iesii pe piata alt Xbox ..e xbox 360 si nu mai stiu cum...oricum...cik e mai bun decat ps3-ul
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 22:17   #10
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

Quote:
Originally Posted by PhUbEe View Post
nush sigur...stiu ca va iesii pe piata alt Xbox ..e xbox 360 si nu mai stiu cum...oricum...cik e mai bun decat ps3-ul
probabil ca vorbesti despre XBOX 360 Elite..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 22:23   #11
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

hmmmm....da....!! ...chiar e mai bun decat ps3-ul?
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 22:23   #12
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

eu sunt sigur ca Gran Turismo are exclusivitate pe PlayStation.. n-o sa-l vedem pe XBox, orice alta consola sau PC.. never, ever!
si tinand cont ca un PlayStation3 costa 2000 de lei, nu o sa joc niciodata GT5.. never, ever!
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 23:28   #13
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

never say never..poate peste 10 ani
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 09-10-07, 13:09   #14
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

Quote:
Originally Posted by PhUbEe View Post
stiu ca exista programe pt PC care iti permit sa joci jocuri de PS ..cel putin de PS2 si PS1 ...pentru PS3 nu stiu daca exista...., dar ar fi super
ce jocuri de ps2 poti sa joci tu pe pc?
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 09-10-07, 15:10   #15
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: GRAN TURISMO 5 Prologue !

aku 2 ani avea instalat un prieten pe pc un program !!..baga "cd-ul" in pc si juca!!..tot acelasi programu facea conversiunea de la comenzile dupa joystick pe tastatura! ..stiu ca juca Blade parca ..infine...asta e topic pt GT5 Prologue..!! ..gata q OT
EaGle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -