Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-08, 22:22   #1
tzooshky

Stage 4
 
tzooshky's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Default MAC-ul placii de retea la un laptop

Salut .. o amica tocmai si-a luat un notebook si are nevoie de mac-ul de la placa de retea .. cum se poate afla acesta ? Merci.

Last edited by tzooshky; 18-11-08 at 08:51.
tzooshky is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 08:51   #2
tzooshky

Stage 4
 
tzooshky's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Default Re: Mac notebook

nimeni nimic ?
tzooshky is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 20:23   #3
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Mac notebook

Varianta Macintosh:
Intra in Utilities si cauta "terminal". Odata deschis teminalul(o consola) scrie ifconfig en0 si apoi cauta ether sau ceva de genul prin textul ala :P Ala e macul. de obicei e scris sub forma xx: xx-xx-xx-xx-xx-xx sau ":" in loc de "-"

Macul asta e al placii de retea , dar daca ai nevoie de cel al placii wi-fi scrii ifconfig en1
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.

Last edited by pHlow; 24-11-08 at 16:43.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 13:44   #4
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default Re: Mac notebook

in dreapta jos,langa ceas ai acele 2 calculatoare care iti arata ca esti conectat la retea.Dai dublu click pe ele,ti se deschide o fereastra, iar sus ai sa gasesti General si Support.Te duci la Support si apoi dai Details,si prima chestie care iti apare,adica Physical Address este Mac-ul calculatorului.
Bafta!

Last edited by Spot; 24-11-08 at 13:46.
Spot is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 15:55   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mac notebook

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
esti sigur ca este asa la mac book? stii macar ce e ala? ce ai zis tu este valabil pt windows.. si, si asa, cand nu esti conectat dar totusi vrei sa aflii ce mac ai cum faci?
pai cred ca omul chiar are un notebook cu windows.... deci not macintosh numai ca in titlu nu s-a exprimat corect!

omul vrea sa stie MAC-ul placii de retea de la notebook care are uindouz pe el

pentru a-l afla... dai la START .. SETTINGS ... NETWORK CONNECTIONS..alegi placa ta de retea.. si dai click dreapta pe ea si te duci frumos la STATUS..apoi iti arata o fereastra..unde te duci la support si apoi dai la DETAILS..... o sa vezi niste cifre.. unde scrie PHYSICAL ADRESS: ..acela este MAC-ul placii ... asta e solutia mai logica si mai simpla
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 16:39   #6
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Mac notebook

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai cred ca omul chiar are un notebook cu windows.... deci not macintosh numai ca in titlu nu s-a exprimat corect!

omul vrea sa stie MAC-ul placii de retea de la notebook care are uindouz pe el

pentru a-l afla... dai la START .. SETTINGS ... NETWORK CONNECTIONS..alegi placa ta de retea.. si dai click dreapta pe ea si te duci frumos la STATUS..apoi iti arata o fereastra..unde te duci la support si apoi dai la DETAILS..... o sa vezi niste cifre.. unde scrie PHYSICAL ADRESS: ..acela este MAC-ul placii ... asta e solutia mai logica si mai simpla

ups.... scuzele de rigoare atunci...

Anyway... varianta ta dolb merge doar atunci cand ai bagat firul in calculator. Dar atunci cand placa e deconectata, nu merge: asa ca varianta universal valabila este : START-RUN- scrii cmd . Iti apare o consola in care scrii "ipconfig -all" si o sa vezi undeva Phisical address

P.S: vezi ca nu sunt numai cifre,pot fi si litere pana la F (adresa fiind scrisa in hexazecimal)

Last edited by pHlow; 24-11-08 at 16:47.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 17:21   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mac notebook

mda..sort of

PS: tocmai am terminat de curatat praful din coolerul de procesor.. si sursa + coolerul ei se simte si recomand tuturor! eu de cativa ani buni curat toate coolerele sau piesele cu prea mult praf.... LUNAR ...asta ca sa nu va mai plangeti ca nu va merge PC-u bine! si in plus.. intotdeauna va fi mai bun un XP SP2 normal si curat decat porcariile de pe net
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -