Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-11, 11:57   #1
sRn-

Stage 4
 
sRn-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 255
Default Sfaturi cumparare laptop.

As dori sa cumpar si eu un laptop , cam pana in pretu de 15 mil , am vazut la un prieten un Asus la vreo 13 mil , unii zic ca e bun , altii nu , vreau niste sfaturi de branduri care ar fi mia bun , mai durabil ,mai "sanatos" , help , niste linkuri daca aveti ar fi perfect ,multumesc.
sRn- is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 10:16   #2
Mindofitsown

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Depinde pt ce il vrei laptopul. Daca ai intentia sa te joci pe el ,atunci 1500 ron va fi o suma insuficienta.
Asus face in general laptopuri ok, dar eu unul ti-as recomanda sami stangi niste bani si sa-ti iei un laptop cu procesor I3 (toshiba, asus, dell , etc.).
Mindofitsown is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 10:55   #3
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Quote:
Originally Posted by sRn- View Post
As dori sa cumpar si eu un laptop , cam pana in pretu de 15 mil , am vazut la un prieten un Asus la vreo 13 mil , unii zic ca e bun , altii nu , vreau niste sfaturi de branduri care ar fi mia bun , mai durabil ,mai "sanatos" , help , niste linkuri daca aveti ar fi perfect ,multumesc.
evita hp . eu ti-as recomanda toshiba(umpic mai scumpe, dar merita) . nu stiu in ce masura te incadrezi dar eu am 1 toshiba de 6 ani si merge ca nou.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 18:19   #4
sRn-

Stage 4
 
sRn-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 255
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Eu am auzit de Dell ca sunt naspa , eu vreau calculatorul pentru navigatie , gen sa suporte multe pagini deschide , multe aplicatii , programe , dar nu pentru jocuri. Sa mearga netu "ca uns" , fara probleme de astea ...cum s-ar spune cat mai fiabil.
sRn- is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 21:29   #5
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
evita hp . eu ti-as recomanda toshiba(umpic mai scumpe, dar merita) . nu stiu in ce masura te incadrezi dar eu am 1 toshiba de 6 ani si merge ca nou.
Argumenteaza te rog !

Eu am hp 6820s de 3 ani, merge zi de zi, minim 12 ore/zi, am avut zile in care a mers si 18 ore si nu am avut nici macar o problema !

Lucrez in domeniu si iti spun ca nu poti justifica raspunsul tau !

In ziua de astazi totul tine de modul cum a fost facut, este posibil sa ai noroc sa te tina mult si bine.

Daca va dati cu parerea ar fi bine sa si justificati !

@ sRn- pentru a merge net-ul ca "uns" ai nevoie de banda de internet buna + laptop cu procesor decent si mult ram. Te poti orienta de la core2duo, i3 cu minim 4 Gb ram, placa video integrata. Ma gandesc ca vrei display de 15.4", cele pe 17" sunt mult mai scumpe.

O sa iti trimit dimineata cateva link-uri cu configuratii decente pana in banii mentionati de tine.
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 03:41   #6
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Argumenteaza te rog !

Eu am hp 6820s de 3 ani, merge zi de zi, minim 12 ore/zi, am avut zile in care a mers si 18 ore si nu am avut nici macar o problema !

Lucrez in domeniu si iti spun ca nu poti justifica raspunsul tau !

In ziua de astazi totul tine de modul cum a fost facut, este posibil sa ai noroc sa te tina mult si bine.

Daca va dati cu parerea ar fi bine sa si justificati !

@ sRn- pentru a merge net-ul ca "uns" ai nevoie de banda de internet buna + laptop cu procesor decent si mult ram. Te poti orienta de la core2duo, i3 cu minim 4 Gb ram, placa video integrata. Ma gandesc ca vrei display de 15.4", cele pe 17" sunt mult mai scumpe.

O sa iti trimit dimineata cateva link-uri cu configuratii decente pana in banii mentionati de tine.


la hp ,foarte multe laptopuri s-au ars din cauza supraincalzirii (daca vrei iti arat cel putin 20 de posesori. una este un incident izolat si alta este o problema intalnita de mai multi.singura solutie pe termen lung sunt coolerele externe care nu sunt tocmai placute. (sunt si eu din domeniu, asa ca nu e stres)
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 08:39   #7
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Intradevar, e greu sa-l cureti mai des pentru a evita "supraincalzirile".

Fiind in domeniu sunt convins ca iti sfatuiesti apropiatii sa le duca la curatat datorita acumularii de praf.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 09:37   #8
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Intradevar, e greu sa-l cureti mai des pentru a evita "supraincalzirile".

Fiind in domeniu sunt convins ca iti sfatuiesti apropiatii sa le duca la curatat datorita acumularii de praf.
al meu nu l-am curatat 5 ani si merge fara probleme( toshiba) la altii s-au ars dupa 2 luni dupa ce l-au cumparat(hp). sunt convins ca tu iti sfatuiesti apropiatii sa desfaca laptopul si sa-l curete in fiecare seara,preventiv. acum sa lasam omul sa mai asculte si parerile altora ca ii stricam degeaba topicul
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 19:29   #9
sRn-

Stage 4
 
sRn-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 255
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Nu imi stricati topicul stati calmi , din toate discutiile imi fac o parere ) , o parere despre acest laptop ?

http://www.marketonline.ro/laptop/la...0-320gb-2048mb
Astept de la SyntheLaz niste linkuri si de la Danny daca vreti , mersi baieti.

Last edited by sRn-; 10-12-11 at 19:31.
sRn- is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 21:41   #10
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Ca al dracu greu o fi sa cumperi un stand cu 2 coolere sa nu mai faca pic poc. Eu am Asus si momentan sunt multumit de el.
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 18:44   #11
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

cine ma poate lamuri daca pot conecta un sistem 5.1 genius,la urmatoru laptop -> http://www.cel.ro/laptop-notebook/la...-gf610m-2gb-l/
(acum am sistemu conectat la pc prin 3 mufe)

si inca o intrebare ar fi daca exista un adaptor hdmi-scart,..............sau cum as putea sa conectez laptopu de mai sus la TV(nu am mufa hdmi la TV)

sper sa intelegeti ce vreau
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 15:50   #12
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
cine ma poate lamuri daca pot conecta un sistem 5.1 genius,la urmatoru laptop -> http://www.cel.ro/laptop-notebook/la...-gf610m-2gb-l/
(acum am sistemu conectat la pc prin 3 mufe)

si inca o intrebare ar fi daca exista un adaptor hdmi-scart,..............sau cum as putea sa conectez laptopu de mai sus la TV(nu am mufa hdmi la TV)

sper sa intelegeti ce vreau
nimeni?
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 10:17   #13
flypr0ject

Stage 5
 
flypr0ject's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 946
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

vad ca deja exita un topic cu sfaturi cumparare laptop...as dori sa imi cumpar si eu un laptop bun si accesibil...pana in 2400 lei...vreau un laptop bun si pentru jocuri,filme etc..(neaparat sa fie HD),astept sfaturi!
flypr0ject is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 21:16   #14
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

Quote:
Originally Posted by flypr0ject View Post
vad ca deja exita un topic cu sfaturi cumparare laptop...as dori sa imi cumpar si eu un laptop bun si accesibil...pana in 2400 lei...vreau un laptop bun si pentru jocuri,filme etc..(neaparat sa fie HD),astept sfaturi!
Daca vrei un multimedia, mai pune ceva bani.

la 2400 nu iti iei mare lucru daca vrei cu display mai mare de 15", daca vrei cu display de 15" gasim ceva in banii aia.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 21:29   #15
flypr0ject

Stage 5
 
flypr0ject's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 946
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Sfaturi cumparare laptop.

ai pm.!
flypr0ject is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -