Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-11, 20:37   #1
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Unhappy Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Salut tuturor!

Am laptopul de aici, din link: http://www.romagazine.ro/demo/Laptop...8f2e7554e.html


As dori sa imi spuna cineva cu exactitate, care sunt componentele care pot fi puse pe el, pentru un upgrade dus la maxim, deoarece este el mai lent, dar face multe calculatoare momentan...

M-ar interesa sa schimb:

-Rami
-Procesorul(nu stiu exact daca se poate)
-si ce s-ar mai putea, desi cred ca sunt cam astea 2...

Inca o chestie...

In link-ul postat aici, scrie ca are procesorul si ramii mai mari, respectiv 2.0 Ghz si 1 GB DDR2, mie aratandu-mi System-ul doar 1,71 Ghz si 447 MB, de ram... Ce s-a putut intampla cu el, avand in vedere ca il am SH...

Am mai cautat pe net, de asemenea metode de overclock si am instalat pe el si programul CPU-Z, dar nu pot regla nimic, oare de ce, pentru ca are doar 447 MB ram, sau pur si simplu nu se poate OC acest procesor...


Multumesc celor care au citit acest roman si imi pot da raspunsuri concrete...
__________________
P E U G E O T 206 R C
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 17:36   #2
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Nimeni, nimic?

Pe langa niste preturi la ce se poate upgrada la el, ar mai fi si o baterie NOUA... asta de acum tine 40-45 minute laptop-ul...

Deci daca stie cineva un pret la fiecare component in parte...
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 19:25   #3
myaytza

Stage 4
 
myaytza's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 216
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

OC....se face din bios.....da nu cred ca va face mare diferenta...tinand cont ca e Celeron....un Core se merita...CPU-Z doar arata temp...Mhz...etc
Cand vine vorba de rami....se mai baga...depinde acum de ce frecventa sunt si ce tip(DDR, DDR2....)
Oricum nu se compara cu un desktop pt. ca ai placa aceea on-board..pe care din pacate o am si eu...care este jalnica...adica poti sa te joci da....
__________________
....N-ai cu cine domle'...niste tarani!!!
myaytza is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 21:57   #4
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Red face Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Merci, mult ca mi-ai raspuns...

Da tot vreau sa imi caute cineva componentele respective, adica nume,model, firma care le face... un link... pentru ca eu nu stiu sa le selectez...

Pentru ca vreau sa-l duc cat pot la extrem, nu vreau sa il schimb, asa ca inca o data intreb ce e de schimbat, la el? Ce se poate schimba la el, si pana unde?

OC NU POT SA FAC DIN BIOS! Nu am o asemenea optiune... Degeaba... De aceea am mentionat de un program cu care sa-l pot face acel OC "extern", adica nu din BIOS pentru ca nu e asa destept BIOS-ul la Fujitsu, chiar daca am descarcat ultima versiune, respectiv aceea din 2006...

Multumesc si mai astept raspunsuri...
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 20:19   #5
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Pot sa zic... UP ?

Ce e de facut... nu are nimeni nicio idee?
M-am uitat pe site-uri... cati pini sa aiba Rami?

Procesor-ul se poate schimba, sau macar OC cel existent?
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 20:28   #6
myaytza

Stage 4
 
myaytza's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 216
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Deci....din cate se vede vrei sa faci din tantar armasar....
Sfatul meu este....sa-l schimbi cu un desktop....daca e vorba de perf. si jocuri.....
Daca vrei sa faci upgrade....mai greu...tre' sa gasesti un procesor care sa se potriveasca cu socketul de la Celeronul tau....nu cred ca se gasesc ceva Procesoare bune....(vorbesc de CPU' mobile...pt laptop) pentru ce ai tu!
Rami....se gasesc pe site-uri cu piese....mai stie si Google...
La laptopuri nu e indicat sa faci OC...pt. ca nu cred ca sistemul acela minuscul de racire va face fata....las la latitudinea ta!
mai vorbim!!!
myaytza is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 20:35   #7
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Unhappy Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Deci... In primul rand, tin sa iti multumesc ca tot tu mi-ai raspuns...


Rami am gasit, parca la 160 ron 2 bucati(2x 1GB ceea ce nu e scump). Ma intreb acum daca e posibil sa pun mai mult de 2GB... Dar sa i si foloseasca cu succes, nu doar 50-60% din capacitatea lor... Ca de 2GB sunt sigur ca i poate folosi la capacitate maxima...

Cu procesorul actual... daca i pot face OC, i fac pentru ca i-am luat un radiator mai mare si un cooler mult mai puternic... DAR NU GASESC DE UNDE SE FACE BIOS-ul nici nu a auzit de asa ceva... Nici voltaj in plus nu pot sa i dau, si nici sa maresc frecventa... Cu ce se poate face OC totusi? Si daca tot as vrea sa schimb proc la el, dupa ce sa ma iau? Ca il arunc, dal dreq... ca e putin 1,71 Ghz, nici aia 2.0 care i avea, nu i mai are...

Astept si alte raspunsuri la ce am mai scris...
Multumesc!
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 10:49   #8
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Unhappy Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Nimeni, nimic?


Care aveti un link cu piesele compatibile, pt. el?
Rami cu 200 sau 240 pini?
Obisnuiti, sau SODIMM?

Procesorul are vreun tovaras compatibil, pt ca placa de baza rezista pana la un procesor de 2.5 Ghz. Si daca se potriveste l-as schimba cu alt procesor, numai sa intre la locul lui, sa fie la acelasi numar de pini pe placa...

Daca nu se poate totusi schimba... Cu ce i pot face lu asta OC... tot caut si tot nu am gasit...
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 12:15   #9
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

nu fa overclock la laptop pt ca si asa se incalzesc daca ii faci oc o sa se incalzeasca si mai tare. poti sa pui orice procesor care intra in soclu, ar trb sa scrie ce soclu este pe marginea soclului.
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 19:28   #10
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Pai asta caut...

Daca tot nu se poate face OC, atunci caut un procesor care sa se poata instala acolo, stie cineva unul care se poate pune in locul actual pentru un Fujitsu-Siemens V3515... Unde scrie ce soclu are procesor-ul?


Si ce rami sa pun in locul astora? Ca din fabrica laptop-ul avea 1GB si acuma are 512... si vreau sa pun un 2GB, sau mai mult daca se poate...


Mai astept raspunsuri.
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 14:48   #11
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Rami compatibil pt. el nu stie cineva care ar fi?


Procesor cu soclu 450? Care ar fi mai puternic?
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 14:13   #12
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Salut!

Rami am gasit, multumesc la toti care ati raspuns pe thread, PM si messenger...

Alta problema e ca vreau sa schimb si procesorul, si STIU SIGUR, ca se poate schimba... Problema este cu care alt procesor?

Nu stiu ce socket se potriveste la asta, procesor-ul e un Intel Celeron M 1,73 Ghz... Care ar fi un inlocuitor bun pentru asta, de unde stiu care e socket-ul bun pt. mine?

Multumesc din nou la toti care ati raspuns...
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 17:36   #13
myaytza

Stage 4
 
myaytza's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 216
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Un inlocuitor mai bun ar fi....un Celeron mai puternic...pe la 2.20 Ghz....dar pt. ce vrei tu nu cred ca te va satisface....Parerea mea este ca ar trebui un laptop nou....pentru ca de ex. un Core 2 Duo sau un Quad nu are acelasi socket(cred) cu Celeronul....chiar si pe mobile...sper ca te-am ajutat cu ceva
myaytza is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:22   #14
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Inteleg...

Deci m-am interesat la distribuitorul oficial Fujitsu-Siemens in Romania... Placa asta de baza suporta maxim 4GB DDR2 si 2,20Ghz procesor... De schimbat laptop-ul nici nu se pune problema, pentru ca nu's fonduri..., si pe langa asta imi place prea mult de el, si cat dau pe unul nou, pe asta-l duc in ceruri cu un upgrade...

Problema e ca nush ce procesor se potriveste, daca vinde cineva unul... Il iau cu mare placere, numa sa se potriveasca pe soclu'...

Ca am citit pe net multe articole... Si nu am inteles clar, care e soclul la procesorul actual, "soclu M", sau "soclu 450" ???
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 20:54   #15
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Upgrade Fujitsu-Siemens V3515

Revin cu noutati...

Am facut rost de o placuta de 1GB, si acuma de la 449MB, imi arata 1.40GB RAM, iar diferenta e ENORMA!!!Bun asta am rezolvat, in curand primesc rami Kingston, sau ceva de genul asta, 2x2GB.

Procesor nu gasesc... NICIUNDE... Nu stiu dupa ce sa ma iau, cand ma uit la soclu, nu gasesc ce tip de soclu are al meu...

Iar, inca o chestie, mai este... Vreau sa aloc placii video, mai multi rami, ca acuma are de unde... Am vazut pe un forum din Spania, ca unul, cu un laptop, ca al meu... A alocat placii video 256MB din 64MB cat are ea din fabrica. Rezultatul a fost dramatic, mergea GTA4 cu 26fsps. Ceea ce e ar fi un vis la mine...

Problema e ca nu stiu cum sa aloc mai mult RAM la video, din BIOS nu se poate, pentru ca e un BIOS "chel" si idiot, nu are functii, gen OC sau partajare memorie la componente. Ala de pe site zicea ceva de... "flash univesal BIOS"... Ce e aia si cum se face? Ce riscuri prezinta? Alte imbunatatiri, pe langa mai multe setari ce se pot face?


Multumesc anticipat ca m-ati ajutat, si multumesc ca ati avut rabdare sa cititi romanul meu.
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -