Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-09, 15:15   #1
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Volane cu sau fara Force Feedback

As vrea sa cumpar un volan. Am observat ca sunt care raman in pozitia la care o invarti (cand volanul nu este conectat), si sunt cei care revin la pozitia normala. Apoi, am vazut ca sunt unele cu "Force Feedback", si celelalte cu "dual vibration feedback". As dori sa ma ajutati cei care aveti experienta cu volane, care dintre acesti volane se trag ori spre dreapta ori spre stanga cand pierzi controlul, de exemplu. Dupa cum inteleg, unele tipuri numai vibreaza...

Apropo, m-am uitat la Apollo RW 1007:
http://merlin.pl/Kierownica-Apollo-R...007PC-GREY.jpg

E ieftin si mi se pare destul de acceptabil la ceea-ce priveste calitatea. N-am avut ocazia s-o incerc.
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:50   #2
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

Volanele cu Feedback, is mai ieftine dar nu prea reale, adica nu vibreaza asa fain, plus ca mi se par cam fragile asa cum se misca.

Eu am Logitech Momo Racing si e o nebunie de volan.
Nu numa ca vibreaza cu tot cu birou, cand am ciocnesc cu ceva, da suporta si eventuale socuri.E un volan super sport, si materialu din care este facut e foarte placut la atingere.
E adevarat ca e cam scump, dar isi merita pe deplin pretul.
Ti-l recomand!
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 20:51   #3
lucky.2k5

Stage 4
 
lucky.2k5's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 218
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

singurul volan care se merita e Logitech G25(dupa parerea mea) care costa nitel cam mult dar ofera o sezatie foarte misto! O alta varianta este Fanatec Porsche 911 Turbo Wheel! Nu se merita sa iti iei chestii gen apollo ala(zic din propria experienta, am avut un Trust FF380 Force Feedback iar cand am trecut pe g25 mi s-a parut diferenta intre cer si pamant)

Concluzie: nu iti luat "chinezarii" , mai strange nitei bani si cumparati un volan bun
__________________
lucky.2k5 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 18:10   #4
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

Logitech Momo Racing e singurul volan cu care am avut experienta. Din pacate un astfel de volan e cam scump pentru mine, si nu sunt un mare gamer. Ceea-ce am vrut sa va intreb: vibratiile cand lovesti ceva cu masina, nu ma intereseaza. Ma intereseaza numai cum volanul raspunde cand pierzi controlul... adica volanul se trage spre stanga-dreapta si tu trebuie s-o tii drept. Volanele gen Momo (care raman in pozitia unde o lasi daca este deconectata, si cand il invarti, simti ca functioneaza cu motor) fac asa. As vrea sa stiu daca si volanele din cealalta categorie fac asa (cele care revin in pozitia normala char si cand sunt deconectate... si cand le invarti, simti ca functioneaza cu arcuri).
di48lo is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 10:20   #5
tudysvv
4Rally

Stage 4
 
tudysvv's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 236
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

Quote:
Originally Posted by lucky.2k5 View Post
singurul volan care se merita e Logitech G25(dupa parerea mea) care costa nitel cam mult dar ofera o sezatie foarte misto! O alta varianta este Fanatec Porsche 911 Turbo Wheel! Nu se merita sa iti iei chestii gen apollo ala(zic din propria experienta, am avut un Trust FF380 Force Feedback iar cand am trecut pe g25 mi s-a parut diferenta intre cer si pamant)

Concluzie: nu iti luat "chinezarii" , mai strange nitei bani si cumparati un volan bun
Sunt de acord cu tine Logitech-ul este un volan extraordinar are tot ce vrei si nu vrei sa faca un volan da pretul e cam maricel ,da asta e .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	g25_a.jpg
Views:	152
Size:	91.2 KB
ID:	1056689  
tudysvv is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 08:22   #6
LeganzaMoonwalker

Stage 2
 
LeganzaMoonwalker's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 28
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

Quote:
Originally Posted by di48lo View Post
Logitech Momo Racing e singurul volan cu care am avut experienta. Din pacate un astfel de volan e cam scump pentru mine, si nu sunt un mare gamer. Ceea-ce am vrut sa va intreb: vibratiile cand lovesti ceva cu masina, nu ma intereseaza. Ma intereseaza numai cum volanul raspunde cand pierzi controlul... adica volanul se trage spre stanga-dreapta si tu trebuie s-o tii drept. Volanele gen Momo (care raman in pozitia unde o lasi daca este deconectata, si cand il invarti, simti ca functioneaza cu motor) fac asa. As vrea sa stiu daca si volanele din cealalta categorie fac asa (cele care revin in pozitia normala char si cand sunt deconectate... si cand le invarti, simti ca functioneaza cu arcuri).
Alea Sunt Cele Mai Ieftine Si Proaste .
Genius Speed Wheel 3MT . Pe ala l-am avut eu , si ala are ce vrei tu .

CREDEMA , ORICE ITI IEI , IA SH . 3MT SH - 60 Ron

Deci Daca Vrei Sa Te Bucuri De Ce Ti-ai Luat , Ia Second Hand , Dar Scump

Cel Mai Bun Volan
Calitate - Pret
Este
Logitech G25

Intra Pe **********
Si Le Gasesti La 500 Ron Fara Probleme .

La O Treime De Pret Fata De Cum Era Nou Aku 2 Ani .

FANATEC Face Cele Mai Bune Volane Din Lume , Dar Daca Ti Le Iei Noi Te Costa 400Euro <1700 Ron> .. Si Nu Prea Exista SH ..

Dak Vrei Sa Dai Bani Poti Sa Iti Iei Si Scaun
LeganzaMoonwalker is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 09:30   #7
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

De curand, mi-am luat Logitech G27. O placere sa te joci orice joc cu masini. Ce senzatii placute iti ofera acest volan, nu iti ofera niciunul. Fie vorba aici chiar si de Fanatec...Trustmaster sau orice doriti voi. Dupa parerea mea, nu poate concura absolut niciunul cu Logitech G27 (varianta clar imbunatatita fata de G25). Pentru mine, cutia manuala la acest model este excelenta. Chiar simti ca bagi in viteza, retrogradezi...etc. In schimb, la Fanatec, este un schimbator penibil, avand in vefere ca scoate niste sunete, gen clickuri, la schimbarea vitezelor, cu toate ca este cutie manuala 6+1 ca si Logitech. Inca un atu la G27 este volanul. Multe review-uri am urmarit pe net inainte de achizitionare, pentru a-mi face o parere. Chestia e ca nu am fost dezamagit, deloc. Sa nu ma inteleaga nimeni gresit. Am trei masini la scara 1/1. Am ce conduce , dar daca iti plac jocurile, intradevar simti ca te joci. Pretul volanului este unpic cam mare, aia e clar. Dar ce lucru de calitate e si ieftin in ziua de azi daca il cumperi de nou?
Dupa cateva zile de jucat....mi-am dat seama ca nu poti juca doar cu el simplu, asa ca mi-am achizitionat si un scaun sport fix. Playseat-urile special facute pentru modele astea de volane sunt destul de scumpe, cei drept. Dar cine isi permite, merita sa faca investitia. Eu nu mi-am luat decat unul simplu, dar un Playseat homemade se poate face si nu costa atat. Vorba aia....pentru un Ferrari nu am bani...dar pentru o usa tot fac rost Cam mult am scris si mult ar mai fi. In concluzie:
Un calculator BUN
Un Full HD de 81
Un Logitech G27
Si un Playseat BUN.....combinatia perfecta daca pentru a te juca orice joc cu masini. Nu mai zic de un LFS....ca daca te apuci de un drift, uiti si de mancare.

Last edited by larry; 07-10-11 at 09:33.
larry is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 21:26   #8
LeganzaMoonwalker

Stage 2
 
LeganzaMoonwalker's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 28
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

hehehe mda..

totusi , nu compara !

uitete la orice comparare dintre G27 si... Turbo S . Nu Se Compara .. Volanul Este Moolt Mai Realist , Mai Mare , Si...Pe El Scrie Porsche . La Schimbator Ai Dreptate , Nici Mie Nu Prea Imi Place . Pedalele... La Fanatec Arata Mai Bine , Si Sunt Cam La Fel Cu G27.. Pot Fi Imbunatatite .

Acum , Uitete La Cate Cabluri Are G27 Si Cate Are Fanatecu . Turbo S Are Doar 2 ..

ai jucat vreodata pe fanatec ?
LeganzaMoonwalker is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 20:48   #9
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

Ca sa nu mai fac alt topic, vreau sa stiu cum se comporta un volan care vireaza 180 de grade, in sensul in care eu virez 180, in joc volanul va fi rotit la 360 de grade?
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 12:25   #10
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Volane cu sau fara Force Feedback

Quote:
Originally Posted by LeganzaMoonwalker View Post
hehehe mda..

totusi , nu compara !

uitete la orice comparare dintre G27 si... Turbo S . Nu Se Compara .. Volanul Este Moolt Mai Realist , Mai Mare , Si...Pe El Scrie Porsche . La Schimbator Ai Dreptate , Nici Mie Nu Prea Imi Place . Pedalele... La Fanatec Arata Mai Bine , Si Sunt Cam La Fel Cu G27.. Pot Fi Imbunatatite .

Acum , Uitete La Cate Cabluri Are G27 Si Cate Are Fanatecu . Turbo S Are Doar 2 ..

ai jucat vreodata pe fanatec ?


De-abia acum am vazut ca ai scris. Nu am jucat cu Fanatec si nici nu o sa vreau vreodata. Ca aspect il urasc si e de-ajuns. Daca are volan de porsche e ceva mai special? Mult mai frumos Logitech g25/g27 cu volan racing si schimbator manual cu un design cat mai apropiat de realitate. Daca mi-ar fi placut Fanatec-ul...mi-as fi comandat cu siguranta....dar am ales Logitech-ul binenteles.
larry is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -