Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-09, 11:22   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Probema Acer TravelMate 2300

Am un Acer TravelMate 2300 de ceva ani, pana acum a mers perfect. I-am schimbat HDD-ul la 80GB si RAM-ul la 512Mb.

De circa o luna incepuse sa faca figuri, si anume: mi se bloca taskbar-ul de la Windows, apoi cand il aprindeam se incarca frumos Windows XP si ramanea tot negru. Asa ca am formatat C-ul lasand intacte partitiile D si E u date-n ele. Am instalat tot Windows XP Pro pe C si aparent mergea bine. Unele date de pe E nu le mai deschide pur si simplu (poze,muzica,texte...). Au numele scris cu verde si imi spune ca nu le poate deschide. El spune ca sunt "encrypted" desi eu n-am criptat nimic.

Problema mare de acum este ca atunci cand il aprind, se incarca Windows-ul, apare scris Welcome (desi sta cam mult timp pe Welcome) si dupa aceea imi apare doar sageata si wallpaper-ul care-l aveam eu pe Desktop. Restul pur si simplu NU apare, nu pot da refresh..NIMIC. Pot in schimb sa dau Ctrl+Alt+Delete si de la "New Task" pot da drumul la programe.

Stiti cumva ce poate fi ?

Aseara dupa un pic de timp, tot folosind un program "Taskbar Repair Plus!" sau ceva de genul, pana la urma aparuse si Taskbar-ul, si icoanele de pe desktop. Acum iar nu apar, ce pot face?

Va multumesc mult !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 23:21   #2
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probema Acer TravelMate 2300

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
. Restul pur si simplu NU apare, nu pot da refresh..NIMIC. Pot in schimb sa dau Ctrl+Alt+Delete si de la "New Task" pot da drumul la programe.

Stiti cumva ce poate fi ?
Scrie la New Task explorer.exe si o sa iti apara normal, dar asta o sa faci la fiecare bootare. Tu ai formatat doar C-ul dar asta nu are niciun efect. Solutii:
Incearca sa instelzi un antivirus bun si scanzeaza-l. Daca nu merge cum vrei dupa scanare :

Daca nu ai nimic foarte important, formateaza tot.

Daca ai ceva foarte foarte important, salveaza-le pe un hdd extern,stick,etc... si formateaza complet, pentru ca virusii nu sunt doar in C, probabil sunt si pe celelalte partitii iar dupa reinstalare, o va lua de la capat. Dupa ce ai formatat tot, instaleaza-ti un antivirus bun. D`abia apoi scaneaza cu antivirusul , mediul pe care ai salvat datele si apoi pune-le pe HDD.

==Ca o precautie, cand formatezi/instalezi Windows-ul, fa-o fara acces la internet(scoate firul)==

Bafta cu pc-ul
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 14:13   #3
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Probema Acer TravelMate 2300

Multumesc.

Am observat si eu chestia asta cu New Task, cand deschid Windows Explorer apare desktop-ul.

Pana ieri aveam instalat AVG-ul care mi-a gasit el un virus ceva dar n-a putut sa-l curete, asa ca am pus NOD32-ul si nu prea am mai avut probleme.

Chestia este ca mi s-a intamplat sa se stearga singure driverele Audio
Le-am reinstalat ieri de vreo 3-4 ori si vad ca acum merg bine.

Stii cumva care este problema anumitor fisiere care nu le pot deschide ? Imi dar error message "Access denied !". Este tot din cauza asta?


Multumesc foarte mult.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 15:05   #4
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probema Acer TravelMate 2300

Fisierele deobicei in windows, daca ai drepturi de administrator, le poti accesa oricum. Unul din motivele pentru care nu ar putea fi accesate(parerea mea) este ca antivirusul tau le-ar fi pus in carantina datorita infectarii. Dar totusi ma gandesc ca in cazul asta le-ar fi pus intr-un folder special.. Nu stiu exact cauza pentru ca am cativa ani buni de cand nu mai lucrez in windows(decat foarte rar)
Driverele nu se sterg singure,deci sigur vorbim despre un virus. Nu ma pricep la antivirusi dar eu tot timpul am mers pe Norton AV si nu am avut probleme.Vezi totusi sa ai av-ul updatat la zi caci altfel nu e foarte util. virusii isi schimba foarte des semnatura(ma rog.. nu ei singuri)
pHlow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -