Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-06, 17:58   #1
alex_S

Stage 5
 
alex_S's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 419
Post Masini europene vs. restul lumii

Catalyn,Yackone,Bigu......all of you , am deschis acest thread pt a vedea dak masinile europene sunt mai bune decat masinile de "peste hotare". Astept pareri, poze, comparati
alex_S is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 18:19   #2
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

Fii sigur ca sunt mai bune masinile europene...de exemplu dacia,care este renumita peste tot!:P
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 18:22   #3
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

Si acum sa o luam serios avem si noi masini bune...BMW,Mercedes...etc
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 18:33   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

masinile europene pun mai mult accent pe detaliul interioarelor, materiale folosite, design interior.
masinile americane pun accentul pe dimensiune, la ei conteaza sa fie mare! de aici rezulta motoare imense v8 s.a.m.d., eu consider aceasta problema ca un complex.
japonezele , din pct meu de vedere, pt adolescenti, raceri , sunt cele mai bune masini. usor de modificat la interior, motor cat si exterior, sunt masini ffff fiabile. (ma refer strict honda, toyota, mitsubishi, subaru) dar bineinteles ca au si ei oi negre cum ar fii daewoo si kia
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 18:46   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Wink Re: Masini europene vs. restul lumii

lista de plusuri si minusuri poate continua la nesfarsit cu exeple foarte clare concrete si la obiect. exista sustinatori a-i americanilor, niponilor ,europenilor si fiecare vine cu parerea proprie despre masina preferata, european fiind, iubesc nemtzoaicele, detest frantzuzele, si mi-as "trage-o"(scz de expresie) cu italiencele.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 21:19   #6
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

o diferenata mare intre ele este tinuta de drum...cele americane sunt facute in general pentru autostrada...iar cele europene pentru drumuri in care mai exista si curbe ...de ex. o masina sport americana nu va bate niciodata o masina sport europeana pe drumul de poiana...cele americane nu stiu mai mult de 400 de metrii maxim o mila de linie dreapta...bine exista exceptii in ambele cazuri...dar sunt destul de rare...iar pe final cele japoneze...sunt neste chestii din cutiile cu cereale...n-au nici un design spectaculos...performatele sunt destul de ok...sunt un compromis pt a satisface si europenii si americanii...
__________________
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 14:25   #7
Lukian_XXX
Virtual Tuner

Stage 5
 
Lukian_XXX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 733
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

dupa parerea mea cred ca masini europene sunt cu mult mai bune decat cele americane din anumite puncte de vedere!.....dar si cele europe sunt mai bune din alte puncte de vedere!!
deci fiecare masina are atuurile ei!
de ex nu poti compara un Alfa 8C cu un Ford GT (ba poti dar din punctul meu de vedere Alfa e net superioara)
apropo de masinile asiatice intradevar ar fi cele mai adecvate tineretului!
__________________
FARA
Lukian_XXX is offline   Reply With Quote
Old 05-11-06, 20:11   #8
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Exclamation Re: Masini europene vs. restul lumii

mai problema sta in urmatorul fel....
orice masina...americana europeana asiata si etc...are plusurile si minusurile ei...ca nu vei compara nicodata o HONDA CIVIC TYPE-R cu un MERCEDES S600 BITURBO...deci nu are rost...fiecare masina e pentru o anumita clasa de oameni ...sau pentru o anumita cerinta a cumparatorului...daca vrei masini care sa se modifice usor...iti iei japoneze...daca vrei o masina care sa-ti ofere confort si un plus de siguranta de gandesti la clasa de limuzine europene...mercedes vw si etc...deci unele masini sunt fiabile unele nu....
si inca o chestie AMERICAN MUSCLE e o traditie la americani si eu ii apreciez...ca au unde sa le dea sa le rupa...

la noi in tara sincer cea mai fiabila masina este LOGANU...ca eu ma uit si la a mea....ca sa stau cu ea la 50km la ora...trebe sa stau in a 2-a ...ca sa nu fie motoru nici subturat dar nici turat...motoarele la masini la noi in tara sunt obosite fff tare(nu ma refer la al meu...al meu necesita un concediu umpic )...ba prea turate ba prea subturate...deci concluzia este fiecare masina are ajunsurile si neajunsurile ei...depinde de fiecare ce vrea de la o masina....
__________________

Apasa pedala de acceleratie cu grija...viteza ucide

Range Rover Sport HSE---> 3.6HSE ---> 272CP+
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Old 05-11-06, 21:38   #9
alex_S

Stage 5
 
alex_S's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 419
Post Re: Masini europene vs. restul lumii

da.............interesante pareri , pana acuma .... le multumesc tuturor care au postat aici si si-au zis parerea . Mai astept si alte pareri de la alti pasionati de masini . (ca si mine )
__________________
Get low...no matter howe
My car:Audi A3 8L 1.8i 20v
alex_S is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 10:13   #10
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

Alafa Romeo Brera tocmai a fost desemnata drept "Cea mai buna masina din import" in JAPONIA
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 22:40   #11
bv24alex

Stock
 
bv24alex's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: Masini europene vs. restul lumii

mah eu stiu un lucru...japonezii sunt daia cu ochii lungi,deci au masini cu istorie,europenii mai mult nemtii au masinisi nervoase si puturoase si pentru saraci dar si pentru becali,asa k la americani nici nu ma mai duc au si ei masini superbe...mai ales cele gen mafiosa!!toate masinile sunt frumoase...dar nu pot inlocui femeile...asa ca va zic...imi plac masinileeeee(sa ma feresc de femeie akm k poate imi umfla ochii)
bv24alex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -