Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-12, 16:35   #1231
run4fun

Stage 5
 
run4fun's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 311
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=u...al&s_id=115379

http://www.adevarul.ro/locale/brasov...731326988.html
run4fun is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 16:42   #1232
kdyalex

Stage 5
 
kdyalex's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 352
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Ma intreb cate accidete mai trebuie sa se intample pana sa gandim de 2 ori inainte de a face un lucru.
kdyalex is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 20:16   #1233
tavi_cc

Stage 3
 
tavi_cc's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 79
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Eu cred ca este alta varianta la toata povestea aceasta.nu vad cum un motociclist acroseaza lateral o duba si ii smulge panoul lateral in asa hal(cam asta este povestea in media).Din cate am auzit se pare ca domnul cu duba a vrut sa intoarca-faca o manevra si din pacate claudiu(cred ca asa il cheama) s-a aflat la locul nepotrivit intr-un moment total nepotrivit.numai martorii stiu clar ce si cum dar nu cred ca la 30 si ceva de ani si cu ceva experienta poti face o asemenea greseala---a te baga intr-e 2 masini din sensuri opuse in incercarea de a depasi pe linie continua---.Nu acuz pe nimeni dar stiu ca fiecare isi plateste greselile intr-un fel sau altul deci...Asteptam dreptatea in orice fel va veni ea
__________________
A dracu domne ce ti-e si cu poluarea asta....deunazi desfac o conserva iar inauntru ce sa vezi...numai ulei si pesti morti !!!
tavi_cc is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 20:24   #1234
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Evident , comunitatea moto incearca , ca intotdeauna , sa o dea pe toate partile sa-l gaseasca vinovat tot pe ala cu duba , ca deh , ce le e sa recunoasca ca merg ca descreieratii , e mai interesant sa cauti sa-l scoti vinovat pe ala cu 4 roti.Exact asa cum s-a intamplat si acum cativa ani cu accidentu de pe valea bogatii....
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 20:25   #1235
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Dreptatea in Romania nu exista :P exista doar relatiile care te scot din cacat.
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 20:47   #1236
run4fun

Stage 5
 
run4fun's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 311
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Va referiti la asta? https://www.youtube.com/watch?v=WuOdJ7HsmfQ
run4fun is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 21:32   #1237
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Eu m-am referit la ala , da.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 01:00   #1238
tavi_cc

Stage 3
 
tavi_cc's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 79
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Evident , comunitatea moto incearca , ca intotdeauna , sa o dea pe toate partile sa-l gaseasca vinovat tot pe ala cu duba , ca deh , ce le e sa recunoasca ca merg ca descreieratii , e mai interesant sa cauti sa-l scoti vinovat pe ala cu 4 roti.Exact asa cum s-a intamplat si acum cativa ani cu accidentu de pe valea bogatii....
Partea cu descreieratul nu imi este pe plac dar daca asta e parerea ta...Gandeste-te daca tu cu masina te acrosezi,freci,hrascani etc de o duba ii faci o mica dauna insa daca te-ai uitat bine la duba(ce are doar panoul spate rupt fara sa fie vre-o urma de frecare pe stop si restul lateralei!!!) si la drumul acela laturalnic plus la darele de sange,benzina ulei etc iti vei face o alta idee.Evident ca suntem niste proscrisi noi astia pe 2 roti...noroc ca avem niste colegi de trafic ce respecta piosi regulile de circulatie...Deh,sa arunce primul piatra...ps:eu nu reprezint comunitatea moto din brasov ci doar imi expun o parere subiectiva la ceva ce este evident d.p.m.d.v. Suma respectelor

Last edited by tavi_cc; 06-07-12 at 01:11.
tavi_cc is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 02:42   #1239
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Lasa ca sunt si motociclist/scuteristi care merg ca nebunii automat nu inseamna ca sunt toti, dar multi sunt extrem de inconstienti si tot cei pe 4 roti sunt de vina ca nu ii feresc.
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 06:35   #1240
kdyalex

Stage 5
 
kdyalex's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 352
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

Fiecare padure are uscaciunile sale dar parca motociclisti intrec orice masura nic cei pe 4 roti nu sunt mai breji dar totusi parca e alceva cand esti intr o conserva.Numai eu cati am vazut on oras fara casca in pantaloni scurti si tricou.Cand am un motociclist in spate oncerc pe cat posibil sa evito oriv@ce manevra si reduc viteza sa scap de acest stres MOTO.... Nici nu sti pe unde te depaseste numao eu in ultimul timp era sa lovesc vreo trei motociclisti din simplu fapt ca depasesc prin dreapta.Ca fapt divers sambata trecuta venisem de la cluj pe drum am dat de un grup de motociclisti din ungaria cam 15 pai cum mergeau aia.......e pericol public curna linie dubla continua pe ei nu ii interesau depaseau fara nici o jena.
kdyalex is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 08:22   #1241
Syc@

Stage 5
 
Syc@'s Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,162
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Exclamation Re: Accidente, tamponari, avarieri

Quote:
Originally Posted by tavi_cc View Post
Partea cu descreieratul nu imi este pe plac dar daca asta e parerea ta...Gandeste-te daca tu cu masina te acrosezi,freci,hrascani etc de o duba ii faci o mica dauna insa daca te-ai uitat bine la duba(ce are doar panoul spate rupt fara sa fie vre-o urma de frecare pe stop si restul lateralei!!!) si la drumul acela laturalnic plus la darele de sange,benzina ulei etc iti vei face o alta idee.Evident ca suntem niste proscrisi noi astia pe 2 roti...noroc ca avem niste colegi de trafic ce respecta piosi regulile de circulatie...Deh,sa arunce primul piatra...ps:eu nu reprezint comunitatea moto din brasov ci doar imi expun o parere subiectiva la ceva ce este evident d.p.m.d.v. Suma respectelor
Pe de o parte imi pare rau, pe partea celalta sa va fie invatatura de minte, sa se mai calmeze ca rup fashu la motoarele alea toata noaptea, de nu mai poate adormi omu linistit, la cat mai multe ca doar va doare in cot de restu voi trebuie sa fiti feriti in trafic ca doar merge motoru cu 200 lejer, daca ati merge si voi cu o viteza decenta nu cred ca ar zice nimeni nimik dar nu se poate adrenalina este maxima.
__________________

Piese Auto NOI & SH
Tel: 0762/63.24.24
Syc@ is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 09:12   #1242
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

@Tavi : n-am zis de tine ca reprezinti comunitatea moto.Faceam referire ca motociclistii ca si comunitate o invart mereu pt toate partile sa-i scoata vinovati pe ceilalti , da nu s-ar uita in ograda lor sa vada elefantu de acolo.

Da , se greseste si pe partea cu 4 roti , e inevitabil.
Da pe 2 roti cand pe un tronson de 3km tu incalci absolut orice regula de circulatie sau bun simt mi se pare ipocrit sa arunci vina pe ala cu duba pt 1 singura greseala.

Acum facand referire iar la accidentu ala de pe valea bogatii , pai uitati-va atent ce scheme scoate de-a lungu clipului.In momentu in care nu ai nici cea mai mica urma de respect pt ceilalti participanti la trafic cum poti veni dupa aia sa plangi in hohote ca aia cu 4 roti nu te respecta in trafic si nu-ti acorda prioritate?

Cat despre accidentu de pe varianta , nu am vazut nici o poza deci nu-mi pot da cu parerea prea mult.Totusi in zona aia nu exista abolut nici o straduta pe care sa poata intra la STANGA(cum se merge spre darste) , in cel mai rau caz poti spune ca a vrut sa intoarca ceea ce nu mi se pare plauzibil daca in perimetru motociclistului pe aceelasi sens mai era vreun autovehicul.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 09:25   #1243
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

O scurta poveste:

Coboram din centru ca baiatu pe 15Noiembrie, la Andos din dreapra vine busu, din stanga de pe Tepes iese altu (eu pe banda din mijloc). Busu cum e ditamai conserva nu incape pe banda, ma uit in stanga era loc suficient sa iau cateva grade de volan ca sa-l ocolesc si sa raman totusi pe banda mea, cu coada ochiului parca vasusem ceva in oglinda si in ultimul moment cand sa iau de volan ma uit din nou in stanga si un dobitoc cu piti pe un maxiscuter trece milimetric printre mine si colegul de pe prima banda si imi sare si in fata masinii. Ma duc dupa el si la Panini la semafor ma opres langa el, dupa care urmeaza:

eu: - Ba tampitule, ma bagai in puscarie, cum **** ti-o trecut prin cap sa faci manevra aia etc
la care el foarte ofuscat de altfel si tafnos: - Te-am deranjat cu ceva?

Pai mai baieti, flacaul ala oare nu merita sa matur umpic cu el pe jos ?

Nu este unicul caz nasol, de asta mi-am adus aminte acum.
E fain pe 2 roti, adrenalina libertate viteza ajungi repede unde vrei sau doar agrement. Am plastic de 2 roti de la 16 ani, mai faceam si eu cate o prostioara, dar nu rahaturi de genul.
Am intalnit si motociclisti care stiu sa ocupe corect o banda, care ies in depasire corespunzator, care nu plafoneaza motoru , pe scurt disciplinati.
Dar cand il vad pe cate unu cu stikeru galben cu Protejati motoristii sau tot felul de mesaje de genul si vezi animalu ca e ca pe skiuri si nu tine cont de semne si marcaje rutiere , pai sa-mi fie cu iertare... Cum naiba sa-l vezi pe unu in oglinda care vine cu 100+ pe oras sau cum sa-si dea seama motoristu ca omu ala vrea sa schimbe o banda cand circula cu viteza sunetului.

Una peste alta, imi pare rau de baitul ce a sfarsit pe centura, nu doresc asa ceva nimanui, mare pacat ca toti suntem datori cu o moarte...

Bonus un mic paint
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	memes.JPG
Views:	78
Size:	18.2 KB
ID:	2487887  
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 09:49   #1244
run4fun

Stage 5
 
run4fun's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 311
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

https://www.youtube.com/watch?v=kaickkYg088
Un exemplu de necomentat. Cu totii gresim si pe 2 si pe 4 si pe 18 roti dar unii chiar exagereaza. Vezi la 2.43

Last edited by run4fun; 06-07-12 at 09:57.
run4fun is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 10:25   #1245
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Accidente, tamponari, avarieri

No, el o deranjat pe cineva? )
M-a distrat maxim, pe langa faptul ca am strans si eu de cateva ori din buci , mai si claxona
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -