Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-10, 21:22   #16
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: cineva care ma poate ajuta

lasa tu timbrul. sunt 2 holograme (unu pentru fata si unul pentru spate) care sunt lipite pe interior si nu sunt vizibile decat daca te uiti dupa ele. cam tarziu vi sa spui ca sti de la cineva de la rar. si tu habar nu ai cu ce se mananca cred, eu macar sunt in cunostinta de cauza, avand folie de mai bine de 2 ani. asta e al doilea rand pentru ca prima data am pus la cineva in spatele blocului, si desi aveam certificat de omologare si timbre nu era 'legala'. daca te referi la aia nu te contrazic. si mergem amandoi frumos la glass tuning si sa vezi ce-ti zice omu de acolo, ca a avut inspectie de la rar-u' mare de la bucuresti in ziua in care eu am avut masina la schimbat folia, ca mi-a tinut-o 5 ore in loc de 2. si i-au zis clar ca pe fata sa nu puna omologata decat cea mai transparenta.

xenoanele sunt xenoane, bine face ca nu le omologheaza, pentru ca isi pune cate un cretin de 6000 sau 8000 si cand iti vine din fata zici ca vine trenu...

si daca tot ne legam de orice, vezi ca nici ledurile de la numar nu sunt omologate :P

Last edited by B 83 RMJ; 28-07-10 at 21:25.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 22:28   #17
realmitza
Opel Driver

Stage 5
 
realmitza's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 539
Member of:
[Opel]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by B 83 RMJ View Post
lasa tu timbrul. sunt 2 holograme (unu pentru fata si unul pentru spate) care sunt lipite pe interior si nu sunt vizibile decat daca te uiti dupa ele. cam tarziu vi sa spui ca sti de la cineva de la rar. si tu habar nu ai cu ce se mananca cred, eu macar sunt in cunostinta de cauza, avand folie de mai bine de 2 ani. asta e al doilea rand pentru ca prima data am pus la cineva in spatele blocului, si desi aveam certificat de omologare si timbre nu era 'legala'. daca te referi la aia nu te contrazic. si mergem amandoi frumos la glass tuning si sa vezi ce-ti zice omu de acolo, ca a avut inspectie de la rar-u' mare de la bucuresti in ziua in care eu am avut masina la schimbat folia, ca mi-a tinut-o 5 ore in loc de 2. si i-au zis clar ca pe fata sa nu puna omologata decat cea mai transparenta.

xenoanele sunt xenoane, bine face ca nu le omologheaza, pentru ca isi pune cate un cretin de 6000 sau 8000 si cand iti vine din fata zici ca vine trenu...

si daca tot ne legam de orice, vezi ca nici ledurile de la numar nu sunt omologate :P
realmitza is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 22:54   #18
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Stai linistit ca stiu ca nu sunt omologate tocmai ce ziceam, in romania orice e posibil chiar daca e ilegal
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 23:09   #19
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by B 83 RMJ View Post
lasa tu timbrul. sunt 2 holograme (unu pentru fata si unul pentru spate) care sunt lipite pe interior si nu sunt vizibile decat daca te uiti dupa ele. cam tarziu vi sa spui ca sti de la cineva de la rar. si tu habar nu ai cu ce se mananca cred, eu macar sunt in cunostinta de cauza, avand folie de mai bine de 2 ani. asta e al doilea rand pentru ca prima data am pus la cineva in spatele blocului, si desi aveam certificat de omologare si timbre nu era 'legala'. daca te referi la aia nu te contrazic. si mergem amandoi frumos la glass tuning si sa vezi ce-ti zice omu de acolo, ca a avut inspectie de la rar-u' mare de la bucuresti in ziua in care eu am avut masina la schimbat folia, ca mi-a tinut-o 5 ore in loc de 2. si i-au zis clar ca pe fata sa nu puna omologata decat cea mai transparenta.

xenoanele sunt xenoane, bine face ca nu le omologheaza, pentru ca isi pune cate un cretin de 6000 sau 8000 si cand iti vine din fata zici ca vine trenu...

si daca tot ne legam de orice, vezi ca nici ledurile de la numar nu sunt omologate :P
daca vrei maine ne intalnim si iti aduc un pumn intreg de timbre dalea
rar-ul acum il trece orice caruta, cu geamurile facute cu spray negru, cu stopuri tuning, cu spoilere tuning, cu roti mai mari cu pleoape, cu badboy si lista poate continua.
1. pleoape/badboy ilegal
2. xenoane ilegal (decat cele cu lupa si spalator de far sunt legale)
3. folie fata mai inchisa la culoare decat cea aproape transparenta (cred ca 95%) ilegal
4. eu am xenon pe scurta lunga si proiectoare si in curand si in stopuri din motive doar de mine cunoscute, + multi alti useri, NE FACI CRETINI?!?
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 29-07-10 at 23:13.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 23:25   #20
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Ideea este ca orice modificare care nu vine din fabrica pe masina este ilegala

p.s. xenoane pe stopuri ?
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 08:30   #21
kiry
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 573
Member of:
[Opel]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

xenoane pe stopuri ) si eu m-am gandit sa pun pe ceata =)) cand se mai trezeste un "destept" cu faza lunga sau faruri care bat aiurea, il faci sa mearga cu lumina stinsa

p.s: sunt against, dar e funny si as vrea sa-i vad fata unuia care iti da blitz dupaia sa te bagi pe banda cu gropi doar ca are c**oaie mai mari
kiry is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 09:27   #22
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
3. folie fata mai inchisa la culoare decat cea aproape transparenta (cred ca 95%) ilegal
si eu ce am zis? ca exista folie omologata pe fata. si nu e 95%. e 70%, conform si cu legislatia.

@cipri: citeste putin regulamentul de circulatie si ai sa vezi ca se interzice montarea oricaror 'afise' si ce mai zice acolo, care restrang sau estompeaza vizibilitatea bla bla, cu exceptia celor omologate si certificate. si atunci ai sa vezi.

cretini ii fac doar pe aia care pun xenoane puternice si cand imi vin din fata cu faza scurta nu mai vad nimic. aia care pun cu bun simt, n-am treaba cu ei, e chiar placut sa-ti bata unu` d'ala in ochi.


LE:
Art. 148
11. sa aiba aplicate folii sau tratamente chimice pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale care restrang sau estompeaza vizibilitatea, atat din interior, cat si din exterior, cu exceptia celor omologate si certificate, prin marcaj corespunzator, de catre autoritatea competenta. in speta RAR-ul.

Folii de protectie geamuri
Conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice.


• marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale. (adica exact folia omologata pentru geamurile fata - 70% transparenta, nu 95%. vezi bine ca nici nu exista).

• foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate.

• geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.

• modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al RAR, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

Lista de ateliere autorizate o gasiti la sediile sau pe site-ul RAR.



cipri daca vrei mergem amandoi la rar ca sa termini cu aburerile tale, sa te convingi singur. ti-am facut pe plac si am cautat sa-ti dau mura in gura.

Quote:
Originally Posted by Cipri10 View Post
Ideea este ca orice modificare care nu vine din fabrica pe masina este ilegala
ma abtin ca nu vreau sa jignesc, desi e parerea mea persoanala.

Last edited by B 83 RMJ; 30-07-10 at 09:52.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 10:08   #23
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Si era greu sa pui acolo legile sa imi dovedesti ca nu am dreptate eu ziceam ce mi-a zis un prieten care lucreaza la RAR , da o sa ma mai interesez oricum
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 10:52   #24
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: cineva care ma poate ajuta

era pentru ca nu mai stiam articolul, si a trebuit sa revizuiesc aproape tot regulamentul. ceea ce iti recomand si tie cu caldura, ca se pare ca habar nu ai. daca aveai folie pe masina puteai sa te bagi in seama pe topic. asa l-am indus amandoi pana acum in eroare pe initiator. acum are legea in fata, lege care iti permite sa pui folie pe masina.

subiect incheiat. nu mai facem tam tam, sunt articolele mai sus, nu ai cum sa spui ca nu e asa decat cu ceva la mana de la rar. ceva ce nu o sa ai, pentru ca nu ai cum. eu o sa am ceva la mana cum ca masina mea e in regula cu folie fata+spate si atunci am sa postez aici. pana atunci nimic, ca ce ai auzit tu de la prietenul tau sunt vorbe, si nu tot ce zboara se mananca.

Last edited by B 83 RMJ; 30-07-10 at 10:55.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 12:17   #25
kiry
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 573
Member of:
[Opel]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

ma bag si eu ca soarecele... aveti grija cu foliile "omologate" cumparate de pe piata, in lipsa stampilei de la un service autorizat e cam riscanta treaba, din cate am inteles de la un patron al unei firme care se ocupa cu asa ceva, au cam ridicat taloane pe motiv ca nu erau montate in service autorizat, drept urmare nu au cum sa dovedeasca ca foliile montate sunt in conformitate cu certificatul de omologare.
kiry is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 13:38   #26
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: cineva care ma poate ajuta

exact. cel mai bine dai bani la o firma autorizata si pun ei folie de calitate nu cu 10 lei sulul.

foliile omologate sunt acelea care au certifiat de conformitate si stampila unui service autorizat. daca tu ai luat folie cu certificat si timbre de la piese auto (se gaseste de la alfa rom trans) si o pui singur acasa nu e legala. eu am incercat sa o montez pe aia la un service autorizat si mi-a zis ca el nu pune stampila lui pe acea folie. si am vandut-o si am pus de la ei. calitate mult mai buna, si stau linistit, nu mai am morcovu in fund. nici macar nu ma oftic ca am platit folia de 2 ori ca sa o am o singura data pe masina.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 01-08-10, 09:08   #27
albatros

Stage 5
 
albatros's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 559
Member of:
[VW]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by Cipri10 View Post
Hai ca n-are rost, si eu stiu de la o persoana de la rar ca nu se poate omologa folia pe masina ( nu tibru si acte care omologeaza folia ), la fel cum nu se pot omologa nici xenoanele pe masina, dar in fine, e romania unde orice e posibil chiar daca e ilegal.
tea informat gresit . eu am folie fata spat cu acte in regula , leam aratat la cei de la R.A.R si miau spus ca sunt 100% in regula .acuma depinde si la cine pui folia , sunt care dau niste harti ne siglate alea nu-s valabile.eu am un prieten pune folie in service autorizat da acte 100% ok!!.....
__________________
////-BMW-power
BMW-E30.2,4D...
BMW-E34.2,5TDS...
NOU-BMW-E39..2,5TDS



https://forum.4tuning.ro/644-masina-m...39-2-5tds.html

Service / ITP (auto&moto) /Diagnoza auto
albatros is offline   Reply With Quote
Old 01-08-10, 09:14   #28
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Asta e, mai greseste omul, n-am avut nici o intetie sa induc in eroare, am zis doar ce stiam eu.

Daca e sa imi pun folie o sa pun la piratu o gramada de prieteni l-au recomendat si merg pe mana lui daca o sa apara folia in plan.
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 20:27   #29
George RHD

Stage 5
 
George RHD's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 628
Member of:
[4Rally]
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: cineva care ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by ady33 View Post
caut sa pun folie pe fata autorizata putin mai inchisa decat cea normala pe geamurile din fata dati o sugestie mersi
mergii si iei din comert folie si iti pui si pe fata si pe spate cu tot cu luneta da trebe sa stiii si te costa 10 lei umblu de anii bunii cu folie pe fata si nu am acte ...potera? dk te intreaba vezii tu cum te descurciii
__________________
BV 02 RHD
George RHD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -