Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-09, 21:24   #61
danielS777
Accelarate Club Member

Stage 5
 
danielS777's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,582
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Nice


...
4Sale: Prezoane antifurt Racimex, se potrivesc la VW Golf 3


Scuze de off....
danielS777 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 22:44   #62
pjo_dorin

Stage 5
 
pjo_dorin's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 587
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Quote:
Originally Posted by florea 318i e30 View Post
barile asa le avea, dar masina a mai fost vopsita si antifonata de 2 ori, jentile le-am pus eu iar cutia nu s-a potrivit, dar am mutat pinioanele dintr-o carcasa in alta(ca doar sunt mecanic) pt ca diferea doar prinderea la motor. si nici eu nu stiu sigur cum se numeste, poate stie careva mai bine?

Fara suparare da au nicio treaba barile si jantele cu masina asta!
pjo_dorin is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 09:31   #63
danuuuutz
Accelarate Club Member

Stage 3
 
danuuuutz's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

A venit!! A venit!!! sa inceapa distractia!!!!
danuuuutz is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 11:11   #64
Romario2004
Accelarate Club Member

Stage 2
 
Romario2004's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 65
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
cred ca vrea zica de cutia alpina care are 1-a in jos (in locu la a 2-a).cu toate ca nu prea are ce cauta pe 1.8
Am o intrebare... de ce nu are ce cauta pe 1.8 ????
Romario2004 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 13:33   #65
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Accelerate Club Brasov

pai Alpina a pus cutia aia pe B6 3.5S cu un scop anume.la 254 cai si 320 NM au pus o cutie capabila.pe cand 1.8 nu are asemenea performante + ca nu se potriveste.de aia am zis ca nu prea are ce cauta pe el.n-am zis-o cu rautate
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 13:55   #66
Romario2004
Accelarate Club Member

Stage 2
 
Romario2004's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 65
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
pai Alpina a pus cutia aia pe B6 3.5S cu un scop anume.la 254 cai si 320 NM au pus o cutie capabila.pe cand 1.8 nu are asemenea performante + ca nu se potriveste.de aia am zis ca nu prea are ce cauta pe el.n-am zis-o cu rautate
Nu am spus ca ai fi zis-o cu rautate... eram pur si simplu curios sa stiu.
Romario2004 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:02   #67
danuuuutz
Accelarate Club Member

Stage 3
 
danuuuutz's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Ce trebuie sa faci cand te opreste Politistul de Circualtie

· Trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate)

· Trebuie sa-ti spuna motivul opririi

o daca este filtru ai voie sa ceri actele de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele echipajului.



· Actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa opreasca masini si apoi sa caute motive pentru amenda.)

o la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv.



· La amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. Deci, puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda dar sa nu recunoasteti fapta daca stiti ca sunteti nevinovat.

· CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 si sa spuneti ca sunteti abuzat.



Pentru politisti de pe radar:Puteti sa le cereti sa va arate:

· Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar, sa aiba vizele la zi.

· Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modewlul si seria aparatului.

· Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne, sa fie vizata.

· Daca se ajunge la neintelegeri puteti sa le cereti sa va arate "ordinul" ... este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile unde au voie sa-si desfasoare activitatea.



Aceste acte trebuie sa fie intodeauna asupra agentului de radar.

Faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar la un AVERTISMENT.
__________________
www.accelerateclub.ro
danuuuutz is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:27   #68
danuuuutz
Accelarate Club Member

Stage 3
 
danuuuutz's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

citynews.ro va prezinta o metoda cum sa scapati, fara sa incalcati legea, de amenzile date de Politia rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmeria sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale, celebrele amenzi.

De exemplu, un sofer este amendat de catre un agent de circulatie, mult prea zelos, ca a depasit linia continua. Amenda legala prevazuta de legea care reglementeaza circulatia pe drumurile publice este de 225 de lei, echivalentul a 4,5 puncte amenda si 6 puncte de penalizare.

Dupa constarea contraventiei de catre agentul de circulatie, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul citynews.ro este sa spuneti ce anume observatii aveti de facut, cea mai des folosita de foarte multa lume este urmatoarea "constatarea nu corespunde adevarului" care trebuie mentionata de politist.

Urmatorul pas legal care trebuie facut de politist este sa va intrebe daca doriti sau nu sa semnati procesul verbal si sa luati un exemplar.

Putina lume stie ca ordonanta de urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.

Daca soferul depistat ca a incalcat Codul Rutier refuza sa semneze procesul verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de catre conducatorul auto de a semna procesul verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.

In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis la domiciul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta sa ridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile.

In acest caz Politia Rutiera fie retrimite documentul prin Posta fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare prevazuta de acelasi articol 27, "prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor".

Portita legala de scapare care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14. Acest articol stabileste ca "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii" (adica data cand a fost scris / intocmit de politist).

Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda de 225 de lei nu mai poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.

Alte sfaturi pentru a evita amenda pentru camerele radar de pe drumul Cluj - Turda:
- Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala. De mentionat ca fotografiile facute de camerele radar surprind autoturismul doar din spate, deci identificarea soferului dupa fata nu poate fi efectuata. In acest caz, Politia Rutiera NU poate aplica sanctiunea si NU poate face dovada ca persoana decedata trecuta de dvs. in invitatie a condus sau nu autoturismul.
- Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!

citynews.ro
danuuuutz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 09:37   #69
FoX_BvStreetracing

Stage 4
 
FoX_BvStreetracing's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 267
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Merci de info
FoX_BvStreetracing is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 13:28   #70
danuuuutz
Accelarate Club Member

Stage 3
 
danuuuutz's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Ma uitat aici pe net si am gasit un mic reportaj in care zicea ca daca ne aflam(de latu') in parcari gen real, brintex, tekzen, carrefour, metro, selgros etc politia nu ne poate face nimic pentru ca nu ne aflam pe drumuri publice ci ne poate da doar o amenda pentru perturbarea linistii publice .. deci have fun!
danuuuutz is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 17:40   #71
FoX_BvStreetracing

Stage 4
 
FoX_BvStreetracing's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 267
Member of:
[Accelarate Club]
Smile Re: Accelerate Club Brasov

Avand in vedere ca s-a deschis sezonul de Drift, tin sa va anunt ca vineri 18/12/09 organizam o intalnire a clubului ACCELERATE. Intalnirea are loc in Rasnov pe Valea Cetatii la orele 22 in parcarea de langa stadionul FC Rasnov!

Si un mic reminder cu privire la concursul de indemanare ce are loc la Sfantu Gheorghe in acest sfarsit de saptamana, si anume Duminica 20/12/09 incepand cu orele 12:00.


Va asteptam
CCY
__________________
Membru fondator "ACCELERATE PROJECT" car club
FoX_BvStreetracing is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 19:33   #72
florea 318i e30
Accelarate Club Member

Stage 2
 
florea 318i e30's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 55
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

deabia astept vineri sa imi fac de cap, dar imi cer scuze si imi pare rau pt ca duminica nu pot sa vin in sfantu. la urmatorul concurs promit ca nu o sa lipsesc.
florea 318i e30 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 20:17   #73
danielS777
Accelarate Club Member

Stage 5
 
danielS777's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,582
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Din pacate nu pot veni...voi fi plecat dar merg acum sa ma distrez.......
danielS777 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 11:55   #74
db_freak

Stage 5
 
db_freak's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 767
Member of:
[Fiat]
[VW]
Talking Re: Accelerate Club Brasov

alo alo , tinerilor , se pare ca va fofilati ...
oricum eu am parte de zapada de vreo 3 zile am filmat ceva o sa le pun cap la cap dupa ce o sa termin de filmat , de cand a nins nu s-au deranjat astia decat sa dea cu lama ca daca tot a inghetat macar sa fie drept misto filosofie
__________________
Dezmembrez BMW E34
Ce imi Consuma timpul
VW Golf MK1 sau BMW E30
db_freak is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 12:10   #75
danielS777
Accelarate Club Member

Stage 5
 
danielS777's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,582
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Accelarate Club]
Default Re: Accelerate Club Brasov

Fain fain...

Prin aceasta cale doresc sa multumesc primariei Rasnov pt noul sens giratoriu ...vad ca este foarte util pe zapada
danielS777 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -