Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > ATV

ATV ATV-ul meu, Tuning pe ATV-uri, Vanzari-Cumparari ATV, Sfaturi utile

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-08, 22:15   #1
ExpertFoto

Stage 2
 
ExpertFoto's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 34
Member of:
[Moderators]
Default Echipament necesar pentru iesiri off road

Am sa incerc sa prezint aici echipamentul necesar pentru iesirile in teren accidentat. Din experienta am constatat cat de necesare sunt urmatoarele:

CASCA - nu cred ca e cazul sa mai comentam de ce
GEACA SI PANTALONI - in perioada rece sunt absolut necesare deoarece sunt special gandite pentru conditii dure. Marea
majoritate au si protectii incluse la coate, genunchi si ceva la coloana, dar nu suficient. Gecile sunt concepute cu
interior detasabil si pot fi spalate separat sau date jos in perioadele mai caldute (primavara, toamna).
MANUSI - in sezonul rece sunt indispensabile datorida temperaturilor scazute, dar si vara le recomand cu caldura. Oricand
poti cadea sau rasturna cu atv, iar impactul cu solul poate provoca rani destul de urate.
CIZME - in sezonul rece, chiar si toamna sunt recomandate datorita modului in care sunt construite pentru a te apara de
frig si umezeala. In plus mi s-a intamplat sa fiu la Cheia, pe munte si sa raman blocat intr-un sant facut de apa
care se varsa de pe versant. M-am dat jos de pe el si am accelerat pentru a ajuta atv sa treaca de sant si mi-a
venit roata peste glezna. Nu vreti sa stiti ce arsura mi-a provocat(eram in adidasi si pantaloni scurti)
GHETE - sunt bune vara si sunt usoare ca niste adidasi gheata
OCHELARI - eu ii port vara la casca de cross (iarna prefer integrala), iar cand e foarte cald si soare puternic am niste
ochelari de soare sport. Multi o sa-mi zica ca nu e bine cu ochelari de soare, dar eu ma simt bine cu ei.
PROTECTII COLOANA SI PIEPT - sunt variante de vara din plasa cu protectii si care pot fi purtate si pe sub geaca.
Platose, genunchere si cotiere
ExpertFoto is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 11:13   #2
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Echipament necesar pentru iesiri off road

Am geaca si pantaloni de la ixon, cizme de la probiker, casca airoh, manusi ixon.Foarte folositoare..toate...fara nici o exceptie....

In poza eram intr-o pauza....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo_0080.jpg
Views:	211
Size:	445.0 KB
ID:	425690  
ERY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -