Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > ATV

ATV ATV-ul meu, Tuning pe ATV-uri, Vanzari-Cumparari ATV, Sfaturi utile

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-08, 22:05   #1
ExpertFoto

Stage 2
 
ExpertFoto's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 34
Member of:
[Moderators]
Default Cum alegem o casca pentru ATV

Casca recomandata pentru ATV este cea de motocross, impreuna cu ochelari de protectie.
Desigur, se poate folosi si o casca integrala, este buna iarna cand e foarte frig afara, dar are o mare problema: fiind conceputa pentru viteze mari, se abureste. Pe ATV viteza de cele mai multe ori nu este destul de mare pentru a-i asigura ventilatia.
Castile "open face" sunt total contraindicare, asa cum spune si numele, nu asigura nici o protectie pentru fata.
Casca de motocross pe de alta parte poate fi folosita si iarna, impreuna cu o cagula mai groasa.

Cum alegem o casca:
- sa aiba interiorul detasabil - sa poata fi spalat.
- sa aiba orificii de ventilatie - daca acestea pot fi obturate ar fi ideal, pentru vreme rece.
- sa nu "fluiere" la viteza - mai greu de aflat, trebuie ca dealerul sa va lase sa o probati pe ATV. "Zgomotul" castii este foarte obositor la drumuri mai lungi.
- sa nu va jeneze in vreun fel.
- sa fie cat mai usoara. O casca de calitate are sub 1.500 de grame.
- materialul din care e facuta sa fie cat mai rezistent. Carbonul este ideal, dar si foarte scump. Feriti-va de cele din fibra de sticla.

Cum se probeaza o casca:
- cu casca pe cap, trageti de aceasta in sus si in jos. Casca nu trebuie sa alunece deloc.
- cu casca pe cap, trageti de ea in lateral, stanga-dreapta. Nu trebuie sa alunece deloc, trebuie sa se miste doar odata cu pielea voastra. Cu alte cuvinte trebuie sa fie fixa pe cap.
- cu casca pe cap, incercati sa introduceti sub casca un deget, la frunte, la ceafa si in lateral. Nu ar trebui sa reusiti.
- daca a trecut primele 3 probe, si nu va jeneaza in nici un fel, chiar daca este putin (foarte putin) stransa, atunci ati gasit si modelul de casca ideal pentru voi, si masura potrivita.
La magazin casca trebuie sa fie fixa, aveti in vedere ca ea se va "aseza" si va lua forma capului vostru.

Foarte important: fiind atat de diferiti anatomic, NU imprumutati casca altcuiva. Ea s-a devormat dupa forma capului vostru, si chiar daca altcuiva i se potriveste, ii va deforma interiorul.
ExpertFoto is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 11:05   #2
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Cum alegem o casca pentru ATV

Eu mi-am luat un Airoh mathisse rs. Am preferat integrala pt ca merg destul de des cu viteza si m-ar fii deranjat una de cross.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	AirohCascoMathisseDoublenbMTRS35.jpg
Views:	295
Size:	32.0 KB
ID:	425689  
ERY is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 19:37   #3
fabius

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 39
Default Re: Cum alegem o casca pentru ATV

Sunt si casti tip motocross cu viziera, care nu necesita ochelari.
Sunt foarte bune si alea.
fabius is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 22:12   #4
ztunoi

Stock
 
ztunoi's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1
Wink cu o casca de enduro

sta bn pe atv cu o casca enduro
ztunoi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -