Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > ATV

ATV ATV-ul meu, Tuning pe ATV-uri, Vanzari-Cumparari ATV, Sfaturi utile

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-12, 23:29   #1
mihai.nt

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 1
Question Proiect buggy multifunctional !

Salutare,


Sunt nou atat pe forum cat si in zona de masini / constructii / motoare etc tot ce tine de ramura aceasta.
Din generala am vrut sa urmez drumul acesta sa devin un mecanic, dar viata cate o data nu este deloc dreapta si pana la urma am terminat ca tehnician in telecomunicatii, ulterior sa ajung designer / provider de servicii pe internet.
Momentan detin o firma online in care ofer servicii hosting si design.

Dar partea asta a fost ca si o introducere, nu am uitat de vechea mea pasiune.


Vreau sa imi construiesc un buggy, ceea ce este adevarat nu mil pot permite sa il incep anul acesta sau anul care vine, dar anumite idee, sugestii, pareri ar fi binevenite.

Am citit de cateva zile pe forumuri sunte destui in Romania noastra care si-au construit asemenea masini.

Inca nu am gasit nimic concret, bineinteles nici nu am facut sapaturi mai adanci dar nimeni nu a reusit sa inmatriculeze un buggy ?
Care ar fi cerintele celor de la rar pentru a putea inmatricula asemenea jucarie ?



Cum si din titlu se observa, nu il vreau sa il concep neaparat pentru distractii si plimbari pe camp / munti / paduri de nebun. Momentan sunt intr-o zona rurala, iar cu masina aceasta as mai vrea sa imi mai rezolv din treburi ca totul omul precum : un carat de nisip / balast / lemne / diverse lucruri cu ajutorul unei remorci atasate.

Ce motor ar trebui sa montez pe el ?
Bineinteles nici consumul sa nu fie imens ....

Ca model dupa ce am vazut pe internet mi-a placut proiectul :
https://www.youtube.com/watch?v=VOoRmVr-u5w


Jucaria vreau sa fie cu 2 locuri, pentru ca as fi nesimtit si nedrept fata de o persoana care nu stie sa conduca si sa nu poate merge cu el

Daca m-ati lamuri cu aceste 2 intrebari as mai mult decat recunoscator si v-as intreba si restul

Multumesc astept parerile voastre.

Mihai
mihai.nt is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 06:30   #2
AlexMxH

Stage 3
 
AlexMxH's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 118
Default Re: Proiect buggy multifunctional !

Buggy`ul se inmatriculeaza , cine ti-a zis ca nu ? Am vazut multeeeeee buggy inmatriculate .
AlexMxH is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 17:58   #3
pinnochio

Stage 3
 
pinnochio's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 134
Default Re: Proiect buggy multifunctional !

salut! daca vrei sa tragi cu el remorca de balast,nisip,vrei si consum redus,vrei si putere,demaraj etc eu cred ca ar fi potrivit un motor 1,9 TDI.de la wolksvagen.daca nu vrei sa tragi remorca,poti sa pui un motor de motocicleta ca in videoclip.
pinnochio is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 16:34   #4
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Proiect buggy multifunctional !

Quote:
Originally Posted by pinnochio View Post
salut! daca vrei sa tragi cu el remorca de balast,nisip,vrei si consum redus,vrei si putere,demaraj etc eu cred ca ar fi potrivit un motor 1,9 TDI.de la wolksvagen.daca nu vrei sa tragi remorca,poti sa pui un motor de motocicleta ca in videoclip.
Este scump. Un 1.3 diesel de pe golf 2, ar merge perfect. Nu cred ca o sa mearga cu mai mult de 60 la ora cu remorca.. In plus, piesele se gasesc foarte usor.
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 18:11   #5
pinnochio

Stage 3
 
pinnochio's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 134
Default Re: Proiect buggy multifunctional !

Quote:
Originally Posted by Mht'u View Post
Este scump. Un 1.3 diesel de pe golf 2, ar merge perfect. Nu cred ca o sa mearga cu mai mult de 60 la ora cu remorca.. In plus, piesele se gasesc foarte usor.
din ce stiu golf 2 nu s-a fabricat cu 1,3 diesel.
pinnochio is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 22:13   #6
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Proiect buggy multifunctional !

Quote:
Originally Posted by pinnochio View Post
din ce stiu golf 2 nu s-a fabricat cu 1,3 diesel.
Golf 1. Ma rog... Generatia aia
Mht'u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -