Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > ATV

ATV ATV-ul meu, Tuning pe ATV-uri, Vanzari-Cumparari ATV, Sfaturi utile

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-09, 20:33   #1
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

salutare,

am luat de curand un atv de 110 cmc neimatriculabil. ce acte am nevoie pentru a-l inregistra pe primarie si cat ma costa ? trebuie sa am resedinta in satul respectiv, sau ma pot duce la orice primarie ? cum este cu raza aia de 30 km? este adevarat sau e o mare poveste scornita de cineva ?

multam,
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 21:05   #2
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

Ca acte, îţi trebuie o factură pe numele tău. Cu ATV-ul / scuterul înscris la primărie, nu ai voie să ieşi din judeţ (numărul vine sub forma de "DOLJ Craiova 01234").
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 17:18   #3
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Ca acte, îţi trebuie o factură pe numele tău. Cu ATV-ul / scuterul înscris la primărie, nu ai voie să ieşi din judeţ (numărul vine sub forma de "DOLJ Craiova 01234").
pot sa il inregistrez si la primarie la galati, sau trebuie neaparat sa ma duc la o comuna? trebuie sa am resedinta in comuna respectiva ?


multumesc,
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 19:28   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

Trebuie să ai domiciliul în localitatea unde vrei să înmatriculezi "utilajul". Cineva spunea "eu pe al meu l-am înregistrat la primărie ca utilaj autopurtat folosit în construcţii, lucrări agricole şi exploatări forestiere. Are numere galbene şi RCA, iar în acte scrie capacitatea reală".
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 16:05   #5
YoGentelman

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

aM SI eu o intrebare mi-am pierdut actele de la atv atv'u e de 110cm3 Hummer il pot inscrie pe primarie ce imi trb sa il inscriu ast raspunsuri dati un mail sau datimi add pe mess YoGentelman e id ms
YoGentelman is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 22:38   #6
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

Buna, am achizitionat de o vreme un atv h-sun 150cc super moto care are manualul de utilizare(cu garantie), cartea lui si factura cum o cumparat fostu propietar atv`ul.Atv`ul o fost trimit prin curier si nu am facut contract de vanzare cumpapare si eu vreau sa il inmatriculz, cine imi explica si mie cum sta treaba cu inmatriculatul, unde merg si ce acte am nevoie.Astept un rsp
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 22:52   #7
cristiano_07_gl14

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 17
Exclamation Re: Inmatriculare/inregistrare ATV primarie

Quote:
Originally Posted by TZN 85 BUB View Post
salutare,

am luat de curand un atv de 110 cmc neimatriculabil. ce acte am nevoie pentru a-l inregistra pe primarie si cat ma costa ? trebuie sa am resedinta in satul respectiv, sau ma pot duce la orice primarie ? cum este cu raza aia de 30 km? este adevarat sau e o mare poveste scornita de cineva ?

multam,
Salut !

Pentru a inregistra un atv de 110cmc iti trebuie talonul si contract de vanzare/cumparare,
Te costa in jur de 100 lei numai numarul galben si talonul,dar ca sa le obti trebuie te duci la R.A.R,sa faci rarul la atv,la cec sa platest o taxa,etc,
Cel mai simplu este sa il inregistrezi este undeva la tara la un prieten,ruda care vrea sa te ajute,care iti trebuie doar contractul de vanzare/cumpare si vro 70 lei pentru numar si talon dupa care iti faci tu asigurare,
Ca sa il inregistrezi undeva la tara pe numele tau trebuie sa aparti de acel sat/comuna.....
Despre raza de 30km este adevarat nu trebuie sa o depasesti,dar politia romana nu prea se leaga de treaba asta.

Daca mai aveti intrebari datimi add la id:cristiano_07_gl14
cristiano_07_gl14 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -