Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-08, 15:07   #1
CaTalin_BN

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 36
Default intrebari suzuki samurai

Salut in primul rand. Am vorbit cu cineva sa aduca un suzuki samurai din Germania, pentru vanatoare, off road..alea alea. As dori si eu un kit pt inaltarea masinii, gasesc asa ceva pe undeva pe aici pe la noi..bineinteles, luand in vedere pretul masini, kit-ul as prefera sa nu fie exagerat de scump.
Sper sa ma poata ajuta cineva. Masina sper sa nu mai aiba nevoie de nici o reparatie, persoana respectiva..un prieten fff bun, mi-a spus ca este tzipla masina. Acuma astept sa o aduca
CaTalin_BN is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 17:50   #2
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: intrebari suzuki samurai

Din fabrica axele erau legate de arcuri din sus.
Daca pui axele in jos o sa fie cu 10cm mai inalt, asta la orice mecanic se poate face.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 21:19   #3
CaTalin_BN

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 36
Default Re: intrebari suzuki samurai

si pentru toata treaba asta nu trebuie nici o modificare in plus ?
vreau sa zic ca totul o sa se potriveasca sau trebuiesc unele adaptari..?
CaTalin_BN is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 01:37   #4
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: intrebari suzuki samurai

ma gandesc ca condunctele de frane o sa fie un pic mai scurte...in rest ... trebue incercat, asta e cea mai usoara cale.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 15-08-08, 13:54   #5
suzuker

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 18
Default Re: intrebari suzuki samurai

nu e chiar asa de simpla treaba cu arcurile peste punte. Pentru modificarea asta exista kituri speciale, care cuprind printre altele si alte foi. Pe calmini.com gasesti cam tot ce te intereseaza. Nu iti recomand sa folosesti principiul "merge si asa", samuraiul este o masina care se rastoarna destul de repede....
suzuker is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 00:03   #6
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: intrebari suzuki samurai

Sunt si eu interesat de aceasi chestie, daca optez pentru kitul urmator : http://www.puresuzuki.com/super_5.htm in afara de gume pe 31 (sau chiar mai mari) de ce mai am nevoie ?

O alta intrebare, exista vreun distribuitor in Europa ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 00:21   #7
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: intrebari suzuki samurai

am uitat ceva : kit-ul merge si pe samurai fabricatie dupa 2000 ? si daca acestea sunt cumva euro 3 ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-08-08, 21:35   #8
suzuker

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 18
Default Re: intrebari suzuki samurai

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Sunt si eu interesat de aceasi chestie, daca optez pentru kitul urmator : http://www.puresuzuki.com/super_5.htm in afara de gume pe 31 (sau chiar mai mari) de ce mai am nevoie ?

O alta intrebare, exista vreun distribuitor in Europa ?
ce mai ai nevoie... e destul de relativa treaba asta. In functie de cea anume vrei sa faci cu masina (concurs/plimbarici/extrem, etc) iti faci setarea de care ai nevoie. Sunt o groaza de lucruri pt Samy, unele care iti pot fi utile, altele care nu... Un troliu si o bara Heavy duty, un kit de inaltare si niste gume. Daca le ai pe astea, restul sint mai putin importante. Exista chiar in ro oameni care mai aduc, fireste la un pret mai mare (numai transportul costa o groaza, in general sint fieratanii f grele). Pe club4x4.ro gasesti mai multi pasionati care te pot indruma. Referitor la ultima intrebare: Da, merge si pe cel fab dupa 2000, daca este tot pe foi, altfel va trebui sa cauti la alti producatori kit de inaltare pt Samy pe elicoidale. Succes
suzuker is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 02:46   #9
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: intrebari suzuki samurai

http://suzukidojo.blogspot.com/

Arunca un ochi aici si iti garantez ca nu o sa te mai dezlipesti cateva ore bune din fata monitorului cheers
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 14:58   #10
valipimp

Stage 2
 
valipimp's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 29
Default Re: intrebari suzuki samurai

am eu kit de vanzare
valipimp is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 10:37   #11
01_DOX

Stage 5
 
01_DOX's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 384
Default Re: intrebari suzuki samurai

as avea nevoie despre o informatie pe aceasta tema. Suzuki Samurai se poate inmatricula pe primarie, ca masina agricola? nu imi sariti in cap! asa am auzit eu de la cineva! care sunt conditiile? astept niste vesti! sarbatori fericite tuturor!
01_DOX is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 11:16   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: intrebari suzuki samurai

principala conditie este ca primarul sa-si dea acordul desi e riscant pentru el. si nici nu vei putea circula pe multe drumuri stii nu?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 22:38   #13
01_DOX

Stage 5
 
01_DOX's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 384
Default Re: intrebari suzuki samurai

maxim 500metri ar trebui sa circul pe asfalt si asta o data sau de doua ori pe saptamana trebuie sa ma interesez pe la primarie.
01_DOX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -