Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-08, 03:19   #1
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Troubleshooting 4x4 & OFF-ROAD

cer scuze daca intreberea mea suna cumva cam aiurea si ca nu am pus postul asta la sectiunea troubleshot dar cred ca o sa primesc mai mult ajutor aici decat acolo cu urmatoarea problema...

m-am tot jucat pe zapada si cred ca am spart diferentialul fata. suna urat de tot parca se macina ceva acolo si sunetul si vibratia vine chiar la piciorele mele unde e pozitionat difernetialul. oare pot sa il iau jos si sa o las numai cu tractiune spate fara sa-mi cada rotile din fata??? n-am chef sa mai bag bani in ea ca anu asta oricum vreau alta si-deaia recurg la "solutia" asta... daca nu ce altceva as putea sa fac fara costuri prea mari... daca nu merge sa iau jos diferentialu oare o sa mai sune daca iau jos cardanul care vine din cutia de transfer???
__________________
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 04:19   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Troubleshooting 4x4 & OFF-ROAD

Sa..."dai jos diferentialul fata"...e cam deplasat...ai punte rigida pe fata,si chiar si in cazul independentei,tot era aiurea.
Cardanul fata daca il scoti,nu prea vei mai putea folosi masina decat cu centralul BLOCAT(fiind 4x4permanent,are visco central in cutia de transfer)...si oricum zgomotele le vei auzi in continuare daca nu decuplezi hub-urile(planetarele...dar din pacate la permanent nu sunt decuplabile din cate stiu,....va trebui sa desfaci si sa gasesti o solutie),el lucrand in continuare fiind antrenat de roti.
In final vreau sa-ti spun ca exista o sectiune TS si acolo va ajunge si topicul tau maine.Nu ne jucam deschizand troubleshooting pe fiece specific.Exista unul si este de ajuns.
Succes,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -