Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

View Poll Results: Cutie automata sau cutie manuala pentru off-road?
Automata 48 39.34%
Manuala 74 60.66%
Voters: 122. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-07, 12:34   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Question Cutie automata vs. cutie manuala

In domeniul off-road, cutia de viteze este o mare dezbatere.

Fiecare este cu avantajele si dezavantajele sale.

Tu ce parere ai? Ce cutie se potriveste pe un 4x4 in teren?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 22:08   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Prefer manuala.Motivul este ca automata are nevoie de turatie pentru a cupla/schimba,turatia venind impreuna cu putere ce la un moment dat rupe aderenta si asa precara de cele mai multe ori in offroad si nu numai.Chiar si cu blocant pe spate(cel putin) ,tot va fi nevoie sa abuzezi de low-gear...asta...DACA-L ai !
Pot da si exemple daca nu s-a inteles cumva
Sa-i mai auzim si pe altii...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 09:54   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Eu as alege oricand automata. Cand esti pe coclauri, sa zicem undeva abrupt si nu vrei sa pierzi aderenta oprindu-te, daca dai de un obstacol trebuie sa bagi a 1-a, calci ambreiajul, te opresti, pierzi viteza. La automata nu te opresti. Si sa fim seriosi, orice automata are 1 si 2 pe care daca stii cum sa le folosesti, e mai buna ca automata. Eu as alege automata. Si imi aduc aminte ca a fost un film din seria RIDES pe Discovery despre off-road extrem, iar pe acolo, doar automate aveau baietii. Evident, modificate.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-12-07, 00:19   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

votez cu automata, mai ales daca e de generatie mai noua, cam din motivele date de hondaru, stai in panta totul cuplat masina sta pe loc, mai inaintezi putin mai faci o manevra iar opresti..... nu stai sa freci ambreiajul, care sa fim sincer la manula si 4x4 si teren accidentat il cam soliciti.....
200SX is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 11:37   #5
Teo_aveo

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 17
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
votez cu automata, mai ales daca e de generatie mai noua, cam din motivele date de hondaru, stai in panta totul cuplat masina sta pe loc, mai inaintezi putin mai faci o manevra iar opresti..... nu stai sa freci ambreiajul, care sa fim sincer la manula si 4x4 si teren accidentat il cam soliciti.....
Asa este din cate stiu ambreiaju la un 4x4 este foarte solicitat...atat pe teren off road ca si pe sosea...de ex la demaraj cu o cutie manuala nu poti sa scoti toti cai pe care ii detiiautomata schimba si contiuna sa se accelereze spre deosebire de manuala care tre` sa calci ambreiaj pierzi timp pana schimi pana debreiezi deci VOTE 4 cutie automata
Teo_aveo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 01:07   #6
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Am Votat Pentru Automata
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 01:26   #7
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

am ramas blocat in zapada acum cateva zile si am iesit foarte bine cu "tehnica" urmatoare. Ceea ce poti face usor cu automata e ca poti pune masina in balans. Tii aceleratia si muti schimbatorul din R in D tot timpul pana intra masina in balans si in final o sa pleci ori in spate ori in fata. E adevarat ca nu e un tratament foarte bun la cutie ambreaj diferentiale si cutie de transfer dar iesi din necaz. Despre "tehnica" asta am citit si in cartea masinii si zicea sa nu fie aplcata mai mult de 5min dupa care 15 min pauza.

am votat pt automata pentru ca presupun ca e maigreu sa pui in balans o masina manuala

Last edited by ///V8///; 04-01-08 at 01:28.
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 08:44   #8
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Quote:
Originally Posted by ///V8/// View Post
am ramas blocat in zapada acum cateva zile si am iesit foarte bine cu "tehnica" urmatoare. Ceea ce poti face usor cu automata e ca poti pune masina in balans. Tii aceleratia si muti schimbatorul din R in D tot timpul pana intra masina in balans si in final o sa pleci ori in spate ori in fata. E adevarat ca nu e un tratament foarte bun la cutie ambreaj diferentiale si cutie de transfer dar iesi din necaz. Despre "tehnica" asta am citit si in cartea masinii si zicea sa nu fie aplcata mai mult de 5min dupa care 15 min pauza.

am votat pt automata pentru ca presupun ca e maigreu sa pui in balans o masina manuala
am vazut mai devreme un hyundai santa fe / tucson (mereu le incurc) , cum era tractat de o dubita ca sa iasa din zapada.. s-a rupt shufa .. dar a iesit pana la urma.. si am vazut si aseara la tv un ML (ultimul - regret k nu stiu seria sasiu..nu am mai avut timp sa ma documentez ca inainte) cum ii patinau rotile selectiv(deh . .esp /tc si alea alea) incercand sa plece din zapada
ce urat k se blocheaza pana si cei cu suv-uri .. aiurea ..
daca nu si-au echipat masinile cu cauciucuri corespunzatoare .. daca era un nissan patrol / mercedes G-klasse din ~1990 ..stiti voi la ce ma refer cu niste cauciucuri de teren , nu de sosea all season cum o arde toata lumea cu suv acuma.. plecau fara ajutor si mai scoteau si ei cativa de acolo
cat despre cutie automata/manuala pe 4x4.. balansul acela se poarte realiza si pe manuala , doar ca se face cu un moment de pauza intre R si 1, pentru a evita belele aferente cu ambreiajul si placa de presiune, si zic eu ca ar fi mai usoara plecarea cu cutie manuala deoarece poti sa o manevrezi mai "fin" ca sa zic asa.. ex plecare din a 2-a pe gheata , patinat ambreiajul cu rabdare in a 1-a pe zapada.. nu trecut in D si R si da-i pana iti vine rau
...corectati-ma daca gresesc
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 21:57   #9
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

[QUOTE=
cat despre cutie automata/manuala pe 4x4.. balansul acela se poarte realiza si pe manuala , doar ca se face cu un moment de pauza intre R si 1, pentru a evita belele aferente cu ambreiajul si placa de presiune, si zic eu ca ar fi mai usoara plecarea cu cutie manuala deoarece poti sa o manevrezi mai "fin" ca sa zic asa.. ex plecare din a 2-a pe gheata , patinat ambreiajul cu rabdare in a 1-a pe zapada.. nu trecut in D si R si da-i pana iti vine rau
...corectati-ma daca gresesc[/QUOTE]


am iesit cam in 30 de secunde de acolo si masina era blocata in zapada de la mijloc ( am intrat in viteza pe zapada mare si am adunat zapada sub masina iar cand vroiam sa plec toate 4 rotile se invarteau aproape in gol ) Daca ar fi fost manuala ca sa o pun in balans ar fi insemnat o serie de powershifturi din R in 1 si cum ai zis tu ar fi aparut si momentul de pauza
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 22:33   #10
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Eu ma uit la atv...cand plec cu can-amu ..automat...mi-e mult mai lejer la pante...cand plec cu quadu....mi-e cam peste mana cu ambreiajul..sa il tin constant...sa ii mai dau putin gaz...nu stiu...oricum...clar mai simplu cu automata.
__________________
ERY is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 20:12   #11
tiby120

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 445
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

da merge automata....parerea mea daca nu ejti sofer experimentat. eu as prefera manuala daia am ales-o. ma simt mai sigur cu ea nu stiu de ce.
tiby120 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 12:30   #12
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Automata 4 ever.... nu are ambreiaj care sa se arda, schimba treptele fara sa intreruoa forta de tractiune, nici sincroane care sa te lase de izbeliste. Un ATF bun si racit corespunzator si dureaza o viata (mai ales daca e un 5Gtronic de Gklasse sau un THM 400 de H1).
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 13:28   #13
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Poate n-ar strica sa ne subliniem fiecare optiunea si cu detalii/amanunte de genul: "eu am avut pana acum X masini automate, am iesit in teren accidentat cu Y masini automate " ...Incep eu: Am avut pana acum doar 4 masini automate, niciuna SUV/offroader, dintre cele patru ,doar cu una am mers iarna pe drumuri oarecum greu accesibile unui turism(iarna pe munte-drum forestier) si am condus SUV automatic(tuareg-drum lung/ range rover-pe o portiune scurta) pe drum forestier de munte dar nu chiar offroad adevarat. 4x4 manual conduc acum si am mai avut acum cativa ani alte doua(unul era doar alura de 4x4,trectiunea fiind 4x2...americanii astia)
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 13:43   #14
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

Ok, atunci: eu in facultate am avut de proiectat o transmisie in 5 trepte automata pentru un 4x4.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 15:54   #15
the_fury

Stage 3
 
the_fury's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 153
Member of:
[VW]
Default Re: Cutie automata vs. cutie manuala

automata, poti sa si franezi usor in timp ce accelerezi pentru a trece peste obstacole si pentru a nu accelera brusc... depinde de situatie, + ca la cutiile automate noi, masina are si un consum mai mic

off-topic: einstein1984, imi poti lasa si mie in PM un ID de mess pls
the_fury is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -