Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-10, 15:57   #16
johanna_vonr

Stage 1
 
johanna_vonr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 19
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

http://www.daciaclub.ro/Dacia-DUSTER...181125-s0.html
johanna_vonr is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 13:13   #17
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

SALUTARE....

VA SCRIU IN CALITATE DE PILOT DACIA (MAINE PUN POZE DOVEDITOARE)PENTRU EVENIMENTELE DIN BUCURESTI-MAMAIA-TIMISOARA CARE TOCMAI A FOST IERI SI PENTRU EVENIMEMTELE CE URMEAZA LA CLUJ SI IASI
MASINA ESTE FF REUSITA DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE SI CREDETI-MA AM TESTAT TOATE...REPET TOATE MODELLE DE OFF -ROAD DE PE PIATA ROMANEASCA
VORBIM AICI DESPRE O MASINA CU SUSPENSIE NEREGLABILA PE INAALTIME AL CARUI PRET IN VARIANATA CU TOATE DOTARILE ....ESTE DE 17.500 EURO
CAND AM CONDUS MASINA PE TREASEU 80% DIN CLIENTI .....AVEAU O PARERE DEFAVORABILA BAZATA PE TRECUTUL MARCII.REPET NU SUNT UN FAN AL MARCII...DAR TREBUIE SA FIM CINSTITI CAND O MASINA SE COMPORTA BINE PE UN TRASEU
MASINILE AU FUCTIONAT CATE 10 ORE PE ZI NOM STOP FARA INTRERUPERE LA TEMPERATURI DE 40 GRADE CELSIUS MAI ALES LA MAMAIA SI NU AU NECESITAT DECAT SCHIMB DE ANVELOPE...CARE SE UZEAZA EXCESIV DIN CAUZA TRUNCHIULUI DE CON
FIECARE MASINA A PARCURS TRASEUL 700-900 ORI PANA ACUM....IAR CONCEPTIA ROMANULUI...."CE FACTI APOI LE ARUNCATI?"MASINA ARE UN ISTORIC DEOARECE TOATA SUSPENSIA ESTE DE NISSAN XTRAIL...MOTOR CUTIE DE RENAUL....ETC....MASINI DEJA TESTATE...DECI SE POATE SPUNE CA.....ESTE UN HIBRID...UNUL BUN DAR NICIDECUM O MASINA PROASTA
IN FINE PENTRU CEI CARE MA CUNOSC....SI DE LA ALTE ACTIVITATI...STIU CA NU AM OBICEIUL SA BAT CAMPII AM VRUT DOAR SA LAMURESC ANUMITE ASPECTE...NU VB DE O MASINA SPECIAL PREGATITA DE OFF ROAD...CI DE O MASIANA DE ZI CU ZI CU PROPIETATI DE A SE DESCURCA FFF OK IN MEDIU ACCIDENDAT


UGA
UGA is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 13:15   #18
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Da de ce TIPI cu LITERE MARI cīnd scri ca nu-i nimeni surd ?

PS:

Era sa uit!

Atentie la testele nemtesti ADAC!!!
Testul elan-ului (evitare).

La 6 ani dupa lansarea Logan-ului s-a descoperit o īnselaciune crasa facuta la testul cu loganul pe vremea aceea Nu m-as mira sa se repete.
La Logan s-au pus contragreutati ascunse īntr-o parte si roti de tabla īn loc de aluminiu pe o singura parte ca sa provoace rasturnarea (dezechilibrul).

Pt. īnselaciunea asta, unele firme auto au platit bani grei, crezīnd ca astfel sperie clientii obsedati de siguranta si elimina concurentul DACIA de pe piata.

Magaria a fost facuta publica acum 3 luni īn revista Der Spiegel si la postul TV - RTL. Din pacate nu s-a facut public, cine au fost "magarii" care au platit milioanele. Ce s-a spus, angajatii ADAC de atunci au fost concediati si au momentan un proces de īnselaciune pe cap de toata frumusetea si procuratura continua cercetarile.

Daca vedeti vreun test nemtesc ADAC unde un Sandero / Logan / Duster se rastoarna din senin, sa nu va mire !

Last edited by CyberCSX; 06-09-10 at 13:24.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 13:35   #19
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Da de ce TIPI cu LITERE MARI cīnd scri ca nu-i nimeni surd ?

PS:

Era sa uit!

Atentie la testele nemtesti ADAC!!!
Testul elan-ului (evitare).

La 6 ani dupa lansarea Logan-ului s-a descoperit o īnselaciune crasa facuta la testul cu loganul pe vremea aceea Nu m-as mira sa se repete.
La Logan s-au pus contragreutati ascunse īntr-o parte si roti de tabla īn loc de aluminiu pe o singura parte ca sa provoace rasturnarea (dezechilibrul).

Pt. īnselaciunea asta, unele firme auto au platit bani grei, crezīnd ca astfel sperie clientii obsedati de siguranta si elimina concurentul DACIA de pe piata.

Magaria a fost facuta publica acum 3 luni īn revista Der Spiegel si la postul TV - RTL. Din pacate nu s-a facut public, cine au fost "magarii" care au platit milioanele. Ce s-a spus, angajatii ADAC de atunci au fost concediati si au momentan un proces de īnselaciune pe cap de toata frumusetea si procuratura continua cercetarile.

Daca vedeti vreun test nemtesc ADAC unde un Sandero / Logan / Duster se rastoarna din senin, sa nu va mire !

Nu tip pur si simplu asa am apucat sa scriu...o zi buna


UGA
UGA is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 12:22   #20
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

in afara de spatiu prefer un suzuki jimny. plusurile sunt multe in favoarea jimnyului in fata dusterului.

sa nu uitam ca dusterul asta de care tu esti multumit (UGA) are tamburi pe spate. sa fim seriosi in secolul 21 sa mai pui tamburi pe masini ... mai ales unele cu care te lauzi ca ar avea pretentii de offroader. motoarele la fel de nasoale (a se citi prea mici pentru caroseria respectiva) iar cine zice ca nu sunt mici sa ne zica UGA cat consuma in regim de offroad masinile.

Nu zic ... pentru o plimbare pe la padure merge ... un fel de logan crossover dar cu alt aspect.

Suspensia la fel ... de masina de oras ... etc etc

Ca o concluzie Dusterul e un mix intre crossover si suv nimic mai mult.
In afara de garda mai mare la sol NICI UN AVANTAJ nu are fata de o berlina 4x4.

Cum poti sa zici ca o masina fara reductor sau diferentiale blocabile etc are pretentii de offroader nu imi explic

Intr-o propozitie Dusetrul este: Un logan 4x4 cu caroserie de SUV.

End of story.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 13:12   #21
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
in afara de spatiu prefer un suzuki jimny. plusurile sunt multe in favoarea jimnyului in fata dusterului.

sa nu uitam ca dusterul asta de care tu esti multumit (UGA) are tamburi pe spate. sa fim seriosi in secolul 21 sa mai pui tamburi pe masini ... mai ales unele cu care te lauzi ca ar avea pretentii de offroader. motoarele la fel de nasoale (a se citi prea mici pentru caroseria respectiva) iar cine zice ca nu sunt mici sa ne zica UGA cat consuma in regim de offroad masinile.

Nu zic ... pentru o plimbare pe la padure merge ... un fel de logan crossover dar cu alt aspect.

Suspensia la fel ... de masina de oras ... etc etc

Ca o concluzie Dusterul e un mix intre crossover si suv nimic mai mult.
In afara de garda mai mare la sol NICI UN AVANTAJ nu are fata de o berlina 4x4.

Cum poti sa zici ca o masina fara reductor sau diferentiale blocabile etc are pretentii de offroader nu imi explic

Intr-o propozitie Dusetrul este: Un logan 4x4 cu caroserie de SUV.

End of story.
Cine zice ca e offroader?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 13:57   #22
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
sa nu uitam ca dusterul asta de care tu esti multumit (UGA) are tamburi pe spate. sa fim seriosi in secolul 21 sa mai pui tamburi pe masini ...
S-a mai discutat subiectul asta... Luand in considerare greutatea, dimensiunea motorului si puterea, unele masini nu au nevoie de discuri pe spate. Si Dusterul nu e singura, mai sunt destule masini 1.4 spre exemplu care au tamburi pe spate si cu toate astea, franarea e eficienta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 15:26   #23
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

bulldog astia de la dacia promoveaza aceasta masina ca si cum ar avea valente de offroader. De aici toate filmuletele pe youtube cu dusterul in offroad si traseele facute de uga. Altfel ar fi cautat o strada mai jegoasa din bucuresti si ar fi facut acolo filmulete dar atata timp cat vezi dusterul prin paduri ... "noroaie" ... "catarari" (in poligonul facut de ei) asta reiese. Mai au si declarat ca e potent in offroad la tv.

P.s. Amphetamine 2 lucruri:
1. Zi-le treaba asta cu tamburii si la aia care au testat masina (marea britanie sau germania parca) si era sub orice critica franarea (pe aici pe forum am citit despre acel test de franare la mai multe suvuri).
2. Cum merg prin noroaie si lauda astia atat masina ca ce potenta e nu ti-ar fi totuna sa ramai fara frana ca se uda tamburul sau de ce nu ca se mai blocheaza. Zic si eu ...

Cum iti explici ca baietii care au participat la nu stiu ce competitie cu dusterul prima oara au pus discuri pe spate si apoi au modificat altceva?

Last edited by Laptiucu; 07-09-10 at 15:41.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 09:42   #24
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
bulldog astia de la dacia promoveaza aceasta masina ca si cum ar avea valente de offroader. De aici toate filmuletele pe youtube cu dusterul in offroad si traseele facute de uga. Altfel ar fi cautat o strada mai jegoasa din bucuresti si ar fi facut acolo filmulete dar atata timp cat vezi dusterul prin paduri ... "noroaie" ... "catarari" (in poligonul facut de ei) asta reiese. Mai au si declarat ca e potent in offroad la tv.

P.s. Amphetamine 2 lucruri:
1. Zi-le treaba asta cu tamburii si la aia care au testat masina (marea britanie sau germania parca) si era sub orice critica franarea (pe aici pe forum am citit despre acel test de franare la mai multe suvuri).
2. Cum merg prin noroaie si lauda astia atat masina ca ce potenta e nu ti-ar fi totuna sa ramai fara frana ca se uda tamburul sau de ce nu ca se mai blocheaza. Zic si eu ...

Cum iti explici ca baietii care au participat la nu stiu ce competitie cu dusterul prima oara au pus discuri pe spate si apoi au modificat altceva?


Vino la Cluj week-endul asta de vineri pana Duminica la Mall..intreaba de UGA....sa te plimb in cazul in care nu ai mers cu Dusterul pana acum..nu zic ca e o masina de offroad adevarat...spun ca este o masina care cu niste cauciucuri adecvate face fata la un traseu...mediu .......nu cine stie ce....
UGA is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 10:02   #25
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
P.s. Amphetamine 2 lucruri:
1. Zi-le treaba asta cu tamburii si la aia care au testat masina (marea britanie sau germania parca) si era sub orice critica franarea (pe aici pe forum am citit despre acel test de franare la mai multe suvuri).
2. Cum merg prin noroaie si lauda astia atat masina ca ce potenta e nu ti-ar fi totuna sa ramai fara frana ca se uda tamburul sau de ce nu ca se mai blocheaza. Zic si eu ...

Cum iti explici ca baietii care au participat la nu stiu ce competitie cu dusterul prima oara au pus discuri pe spate si apoi au modificat altceva?
Daca nu ai condus-o, condu-o, pe bune. O sa vezi ca franarea este eficienta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 10:59   #26
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

daca am avea un panda 4x4 am putea face o comparatie (si in afara de garda la sol nu ar avea nici un avantaj dusterul).

franarea este eficienta. in conditii de umezeala excesiva, noroi, etc se intampla cu tamburii ce am zis in postul anterior.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 15:42   #27
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Asa cum am promis poze cu mine...de la Timisoara....
Sper sa vi sa para interesant
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DPP_0013.JPG
Views:	73
Size:	9.03 MB
ID:	1653329   Click image for larger version

Name:	DPP_0014.JPG
Views:	82
Size:	7.08 MB
ID:	1653330   Click image for larger version

Name:	DPP_0027.JPG
Views:	73
Size:	8.71 MB
ID:	1653331  

Click image for larger version

Name:	DPP_0030.JPG
Views:	65
Size:	9.42 MB
ID:	1653332   Click image for larger version

Name:	DPP_0036.JPG
Views:	70
Size:	8.14 MB
ID:	1653336   Click image for larger version

Name:	DPP_0053.JPG
Views:	84
Size:	9.94 MB
ID:	1653337  

UGA is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 16:01   #28
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by UGA View Post
nu zic ca e o masina de offroad adevarat...spun ca este o masina care cu niste cauciucuri adecvate face fata la un traseu...mediu .......nu cine stie ce....
E un SUV si atat!!!Nici nu mai trebuiesc alte discutii care sa cuprinda cuvantul "offroad". Ala nu e test "offroad" daca ai bagat masina intr-o balta.... ala nu e off ca ai trecut de niste obstacole. A fost o echipa cu Duster-uri la TAT in Deva. Aveau trolii si scuturi full. Cand era noroiu mare punea sufa de Patrolake si il tragea ca pe o sanie noroc cu scutuirle alea Aia n-au facut nici 50% din traseu fara ajutor de sufa .

P.S Niciodata sa nu compari Jimny cu Duster. Ce poate face un jimny cu cauciucurile de strada nu face Dusterul nici cu Simexuri.
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 16:21   #29
Julyo

Stage 5
 
Julyo's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,833
Member of:
[2 Roti]
[Colectionar Machete]
Default Re: Dacia Duster Offroad Experience a luat startul in Bucuresti

Am urmarit ce se discuta peaicea. Si eu mai fac off-road, am cativa prieteni, care sunt mai inpatimiti cu asa ceva, au masini modificate si ma duc cu ei pe post de copilot, am fost copilot chiar si in competitie, deci pot sa spun ca am prins ceva si din aceasta ramura auto , chiar si azi ne-am dat putin pe dealuri... ...iar de Duster ce sa zic, am o parere ok, am vazut si echipa care a luat startul la TAT, eu zic ca sau descurcat asa si asa, locul 8 la calsa, e ok! Daca as avea posibilitate financiara, poate mi-as lua un Duster 1.5dci 110CP 4WD, si sa pun platforma dupa el sa il folosesc la tractari... bine inteles ca ias mai face si niste modificari...
Julyo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -