Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-10, 19:58   #16
danut82

Stage 4
 
danut82's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 274
Default Re: daihatsu feroza

super tare bestia ! cat ai dat daca nu sunt indiscret sau poate ai scris da n-am vazut yo???
danut82 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 21:32   #17
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by danut82 View Post
super tare bestia ! cat ai dat daca nu sunt indiscret sau poate ai scris da n-am vazut yo???
a fost super oferta pt ca a avut probleme la ambreaj
sunt foarte multumit de ea,nu sa facut de rusine niciunde,acum e gata si merge peste tot pe unde merge toyota,isuzu sau mitsubishi...asa ca...
e drept ca un motor mai puternic,pe motorina,ar fi mai bun pentru ca e alt cuplu si nu il duci din turatie,dar sincer nu se face de rusine si raportul calitate pret e bun
nu critic samuraiul sau vitara,dar este peste ele(parerea mea)
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 21:36   #18
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

din pacate nu am cameraman bun,si filmele sunt tot miscate sau filmat aiurea,dar cand o sa am ceva de calitate sau o editare buna o sa pun....
merita vazut...
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 08:55   #19
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: daihatsu feroza

hai ca replica: "nu critic samuraiul sau vitara,dar este peste ele(parerea mea) " m-a dat pe spate )

hai sa-ti zic cum sta treaba in realitate:

feroza = vitara ... mai putin lamelare vs elicoidale ... in rest e aceeasi marie cu alta palarie.

samuraiul e alta mancare de peste ... e peste vitara si feroza

iar daca tu ai zis ca e feroza peste vitara si samurai eu cel putin astept sa detaliezi acest lucru ... un lucru ce-l are in plus sau ce stie face mai bine ca celelalte doua.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 20:22   #20
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
hai ca replica: "nu critic samuraiul sau vitara,dar este peste ele(parerea mea) " m-a dat pe spate )

hai sa-ti zic cum sta treaba in realitate:

feroza = vitara ... mai putin lamelare vs elicoidale ... in rest e aceeasi marie cu alta palarie.

samuraiul e alta mancare de peste ... e peste vitara si feroza

iar daca tu ai zis ca e feroza peste vitara si samurai eu cel putin astept sa detaliezi acest lucru ... un lucru ce-l are in plus sau ce stie face mai bine ca celelalte doua.
feroza nu este egala cu vitara,mecanica e mult mai buna,e facuta dupa toyota,asa ca....
pe spate daca ii pui si elicoidale se comporta destul de bine in teren
nu vreau sa critic nici un model de masina,eu doar mi-am spus parerea si comnsider ca pentru open e o super masina,pentru extrem,in adevaratul sens al cuvantului poate nu e cea mai potrivita,dar pentru pasionati o recomand cu placere
apropo o puteam schimba pe un pajero,dar nici nu ma gandesc...
budy82 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 20:32   #21
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: daihatsu feroza

singura problema e ca faptul ca ai feroza nu o face cea mai tare din parcare. Ca ai adus openul in discutie oare nu te pune pe ganduri faptul ca la open vezi doar samuraie si nici o vitara sau feroza?

mecanica la feroza nu e peste mecanica de la vitara ... Doar suspensia e mai ok avand lamelarele. Si ... Ca sa stii o treaba ... Vezi ca o gramada mare de piese de la vitara potrivesc la feroza si invers

in schimb samuraiul e o masina spartana si rigida ... Are de toate vreo 8 bucsi si cam atat ... Deci nici ce sa se strice nu ai de aceea sunt net superioare la vitara si feroza.

Iar probleme cu rugina la toate 3 sunt ... Facand concurenta la dacii

Sa nu ma intelegi gresit ... E o masina ok feroza ... Nu ai motive sa o schimbi pe un pajero mai ales cel cu motor de 2.5 care e "stricabil" dar altfel sta problema cand vorbim de nissan y60 toyote si alte acareturi
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 21:08   #22
budy82

Stage 2
 
budy82's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 29
Default Re: daihatsu feroza

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
singura problema e ca faptul ca ai feroza nu o face cea mai tare din parcare. Ca ai adus openul in discutie oare nu te pune pe ganduri faptul ca la open vezi doar samuraie si nici o vitara sau feroza?

mecanica la feroza nu e peste mecanica de la vitara ... Doar suspensia e mai ok avand lamelarele. Si ... Ca sa stii o treaba ... Vezi ca o gramada mare de piese de la vitara potrivesc la feroza si invers

in schimb samuraiul e o masina spartana si rigida ... Are de toate vreo 8 bucsi si cam atat ... Deci nici ce sa se strice nu ai de aceea sunt net superioare la vitara si feroza.

Iar probleme cu rugina la toate 3 sunt ... Facand concurenta la dacii

Sa nu ma intelegi gresit ... E o masina ok feroza ... Nu ai motive sa o schimbi pe un pajero mai ales cel cu motor de 2.5 care e "stricabil" dar altfel sta problema cand vorbim de nissan y60 toyote si alte acareturi
nu sustin ca e cea mai tare din parcare,doar ca pentru cineva pasionat de off road e o masina care isi face treaba bine,fara sa te faca de rusine,ba chiar sa te faca sa fi mandru buburuza ta
am fost cu samuraiul si sincer nu am fost impresionat deloc(avantajul ce il propulseaza in preferintele multora e intretinerea)
nu o compar cu toyota, gr-rl,sau g-ul,dar fi sigur ca nu se face de rusine pe langa ele...
in lini mari ideea e ca e o masina buna de teren,daca o echipezi corespunzator
budy82 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -