Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-10, 10:35   #151
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ARO

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
@Cyber nu am zis-o cu rautate - eu si Nelutzu ne stim si am zis-o in gluma! Chiar ma bucura ca face treaba buna si nu face prostii sau lucruri nelalocu lor!
Stiu !

Pai.... TU Resitean, EL Resitean, EU tot Resitean.
Ce naiba. Doar sīntem toti trei pe aceasi lungime de unda

PS:

Am si eu o sportiva īn Resita īntr-un garaj de un an de zile ce vreau s-o aduc aici s-o restaurez si nu apuc. Sper sa nu putrezeasca de tot pīna o fi sa vin s-o iau. Anul asta nu reusesc sub nici o forma. Īmi pun speranta īn anul viitor si atunci stam la o bere. Daca ARO-ul lui merge OK, poate-l rog sa si-l testeze 1570 km pīna īn Duisburg sa-mi aduca sportiva pe remorca.
Bineīnteles nu pe gratis

Last edited by CyberCSX; 12-08-10 at 10:41.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 15:21   #152
bodyn

Stage 5
 
bodyn's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5,212
Member of:
[Opel]
Default Re: ARO

Intotdeauna am visat la un aro negru mat
bodyn is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 20:34   #153
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: ARO

Nelutu de acuma stiu ca iese o treaba super ca si solenza
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 21:53   #154
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
De ce n-ar face-o?
Cīnd o vopsesti, sper ca-i scoti parbrizul (geamurile toate) ca sub garniturile alea precis se simte rugina "ca la ea acasa".
Da cu siguranta , dar treaba asta cu scosu parbrizului va fi facuta cand masina va fi pusa pe roti, ca sa pot circula de colo colo,
Quote:
Originally Posted by adi.schumi_tm View Post
Se pare ca faci treaba foarte buna si cu Aro la fel cum ai facut cu Solenta, cu siguranta va iesii ceva frumos si calitativ........sper sa il vad si eu live cand trec prin Resita
da, sper sa reusesc ce am propus, frumos nu va fi, vreau sa il fac sa arate "rau" . oricand vi la Resita, da un semn...
Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
@Cyber nu am zis-o cu rautate -
atat iti trebuie

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
frumos proiect si totusi interesant ce ai reusit sa faci cu el si in ce stadiu l-ai adus...mult succes in continuare cu el
Mersi,
Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Nelutu de acuma stiu ca iese o treaba super ca si solenza


Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Stiu !

Pai.... TU Resitean, EL Resitean, EU tot Resitean.
Da? esti din Resita??? cool! ... poate ne intalim vreodata

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
PS:

Am si eu o sportiva īn Resita īntr-un garaj de un an de zile ce vreau s-o aduc aici s-o restaurez si nu apuc.
Hmmm?!? inseamna ca ai o comoara acolo si eu visez la o sportiva

Quote:
Originally Posted by bodyn View Post
Intotdeauna am visat la un aro negru mat
m-am gandit, da o sa incerc in prima faza un camuflaj cu 3 nuante de: NEGRU/ GRI 1/ GRI 2 ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_6108.jpg
Views:	331
Size:	2.08 MB
ID:	1608437   Click image for larger version

Name:	IMG_6110.jpg
Views:	295
Size:	2.20 MB
ID:	1608439  
Attached Images
File Type: jpg IMG_6109.jpg (1.81 MB, 73 views)
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 23:14   #155
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ARO

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Da? esti din Resita??? cool! ... poate ne intalim vreodata
Da. Am stat īn zona garii de nord, pe Progresului 2, vis-a-vis de piata din fata garii / colt cu Bd. Muncii.
De īntīlnit ne īntīlnim cu siguranta. Anul trecut am fost pt. o saptamīna īn Resita cīnd am cumparat sportiva.
Am vrut s-o aduc aici pe rotile iei dar e atīt de....... desalata si de putreda ca nu ar rezista s-o gonesc constant cu 130 pīna aici. Ori s-ar dezmembra toata ori ar lua foc, ori asi ajunge cu picioarele pe jos ca Fred Flinstone din filmul THE FLINSTONES
Quote:
Hmmm?!? inseamna ca ai o comoara acolo si eu visez la o sportiva
Daca treaba merge asa cum vreau eu, sportiva aia va primi un V 6 superchargerd transversal dar asta-i alta poveste si dureazaaaaaaa............. de ma plictiseste
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 01:12   #156
B-56-BGZ

Stage 2
 
B-56-BGZ's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 52
Member of:
[DACIA]
Default Re: ARO

salut ..mi se pare o idee buna sa se posteze si un thread cu aro...dar cred ca ar fi o idee mai buna sai pui o caroserie de 244 deoarece daca zici ca il folosesti in padure daca am inteles eu bine modelul acesta mi se pare mult mai inalt fata de 244..parerea mea..spor la treaba
B-56-BGZ is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 07:48   #157
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,034
Default Re: ARO

nu vad de ce sa schimbe caroseria , asta e chiar faina ai loc si de bagaje si de prieteni .
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 20:25   #158
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

Quote:
Originally Posted by B-56-BGZ View Post
salut ..mi se pare o idee buna sa se posteze si un thread cu aro...dar cred ca ar fi o idee mai buna sai pui o caroserie de 244 deoarece daca zici ca il folosesti in padure daca am inteles eu bine modelul acesta mi se pare mult mai inalt fata de 244..parerea mea..spor la treaba
Da, este mai inalta ca un 244, dar nu cu mult, dar oricum masina noastra 246, a fost inaltata din suspensie o data, si din cauciucuri pe de alta parte, deci e cu mult mai inalta si decat un 246 de serie... sa urmaresti thread-ul si ai sa fi uimit de noul look al masini....
Quote:
Originally Posted by sorcer View Post
nu vad de ce sa schimbe caroseria , asta e chiar faina ai loc si de bagaje si de prieteni .
Nu pot schimba caroseria, mai ales acum ca am regenerato complect, iar partea din spate care tu zici ca e destinata bagajelor va disparea ... va deveni o mica bena...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 21:19   #159
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,406
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: ARO

hai cu noi poze despre stadiul actual al masinii
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 00:06   #160
b777kap

Stage 5
 
b777kap's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 702
Member of:
[VW]
Default Re: ARO

interesant proiectul.

putini mai au aro in ziua de astazi...
b777kap is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 16:52   #161
B-56-BGZ

Stage 2
 
B-56-BGZ's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 52
Member of:
[DACIA]
Default Re: ARO

Quote:
Originally Posted by b777kap View Post
interesant proiectul.

putini mai au aro in ziua de astazi...
mai sunt putini deoarece piesele sunt foarte proaste si foarte scumpe in ziua de azi..iar cei ce au aro probabil mai au piese mai vechi sau le tine pentru offroad...


edit: nelutu reductorul ii merge?app tractiunea fata cum o cuplezi ?de jos manual sau ai ca la modele mai noi un buton in bord si se cupleaza automat?
B-56-BGZ is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 23:33   #162
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: ARO

fata o cupleaza din MRLuri care pot fi manuale sau automate.
Teoretic la aro sunt manuale adica isi da funsul jos din masina si trece pe la ambele roti din fata sa le cupleze ... Sau daca le-a schimbat cu automate se face singura treaba asta. Dar totusi sunt mai rezistente/durabile cele manuale doar ca mai incomode mai ales daca te trezesti intr-un ditamai noroiul si trebuie sa te dai jos sa cauti mrlul :d

Desi ne-am invatat sa avem un buton pentru absolut orice in masina la astea mai vechi nu e cazul ... Dar hei ... Cu cat mai putine butoane cu atat mai putine viitoare defectiuni pe masina.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 01:45   #163
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

Quote:
Originally Posted by B-56-BGZ View Post
edit: nelutu reductorul ii merge?app tractiunea fata cum o cuplezi ?de jos manual sau ai ca la modele mai noi un buton in bord si se cupleaza automat?
reductorul merge, ai un video aici https://www.youtube.com/watch?v=95Cp0N3uvvA

...cand mergi pe asfalt ai MRL-ul decuplat, ca sa nu uzezi crucile cardanice ale planetarelor fata aiurea, deci ele sant libere, cand ajungi in padure sau pe teren accidentat opresti si le cuplezi manual, dar inca functia de tractiune 4X4 nu e cuplata ci doar ai pregatit cele 2 roti din fata sa aibe legatura cu grupul tractiune fata si astfel esti pregatit, in acest moment planetarele se invart odata cu rotile din fata dar nu au inca nici un rol, daca terenul devine mai ostil si ai nevoie de tractiunea fata o cuplezi din maneta grupului reductor si doar atunci satelitii cupleaza si in sfarsit ai si tractiune pe rotile fata... daca terenul e si mai ostil ai un mic buton care cupleaza electric niste electrovalve iar acestea comanda un mecanism pe vacum montat la puntea spate iar acesta blocheaza satelitii si ambele roti din spate vor avea aceasi rotatie, acest lucru te ajuta in momentele cele mai dificile... dar blocarea satelitilor pe spate nu trebuie folosita decat la nevoie, la o viteza de maxim 30km/h si cat mai posibil in linie dreapta, altfel se risca spargerea grupului spate... Ufff, sper ca ai inteles mai bine nu stiu sa explic...

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
fata o cupleaza din MRLuri care pot fi manuale sau automate.
Da, ai dreptate, eu le am manuale, cum ai spus si mai sus acestea sant mai rezistente si durabile.... si mai ieftine

ca sa nu risti sa le cauti prin noroaie MRL-urile, e indicat sa le conectezi dinainte,atunci cand parasesti asfaltul, iar 4X4 cuplezi cand simti nevoia din cabina, si daca esti norocos si ai punte spate cu blocant te ajuti si de asta si nu ai treaba...

Va salut!
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 01:45   #164
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: ARO

Astazi pe neasteptate am primit ajutoare si am urcat si caroseria sus pe sasiu :P
... De maine incepem cu ansamblarea bucselor caroseriei si montarea componentelor pe masina.....















nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 12:04   #165
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: ARO

nelutu mai e o varianta: daca ai mrluri manuale ... Si ai si reductor ... Poti cupla 4x4 L adica reductorul (fara a cupla fata din mrluri) si asa ai reductie doar pe puntea spate :d
cu cauciucurile tale la noroi moderat te scoate din necaz
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -