@Cyber nu am zis-o cu rautate - eu si Nelutzu ne stim si am zis-o in gluma! Chiar ma bucura ca face treaba buna si nu face prostii sau lucruri nelalocu lor!
Stiu !
Pai.... TU Resitean, EL Resitean, EU tot Resitean.
Ce naiba. Doar sīntem toti trei pe aceasi lungime de unda
PS:
Am si eu o sportiva īn Resita īntr-un garaj de un an de zile ce vreau s-o aduc aici s-o restaurez si nu apuc. Sper sa nu putrezeasca de tot pīna o fi sa vin s-o iau. Anul asta nu reusesc sub nici o forma. Īmi pun speranta īn anul viitor si atunci stam la o bere. Daca ARO-ul lui merge OK, poate-l rog sa si-l testeze 1570 km pīna īn Duisburg sa-mi aduca sportiva pe remorca.
Bineīnteles nu pe gratis
De ce n-ar face-o?
Cīnd o vopsesti, sper ca-i scoti parbrizul (geamurile toate) ca sub garniturile alea precis se simte rugina "ca la ea acasa".
Da cu siguranta , dar treaba asta cu scosu parbrizului va fi facuta cand masina va fi pusa pe roti, ca sa pot circula de colo colo,
Quote:
Originally Posted by adi.schumi_tm
Se pare ca faci treaba foarte buna si cu Aro la fel cum ai facut cu Solenta, cu siguranta va iesii ceva frumos si calitativ........sper sa il vad si eu live cand trec prin Resita
da, sper sa reusesc ce am propus, frumos nu va fi, vreau sa il fac sa arate "rau" . oricand vi la Resita, da un semn...
Quote:
Originally Posted by Alejandro
@Cyber nu am zis-o cu rautate -
atat iti trebuie
Quote:
Originally Posted by valitataye
frumos proiect si totusi interesant ce ai reusit sa faci cu el si in ce stadiu l-ai adus...mult succes in continuare cu el
Mersi,
Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG
Nelutu de acuma stiu ca iese o treaba super ca si solenza
Quote:
Originally Posted by CyberCSX
Stiu !
Pai.... TU Resitean, EL Resitean, EU tot Resitean.
Da? esti din Resita??? cool! ... poate ne intalim vreodata
Quote:
Originally Posted by CyberCSX
PS:
Am si eu o sportiva īn Resita īntr-un garaj de un an de zile ce vreau s-o aduc aici s-o restaurez si nu apuc.
Hmmm?!? inseamna ca ai o comoara acolo si eu visez la o sportiva
Quote:
Originally Posted by bodyn
Intotdeauna am visat la un aro negru mat
m-am gandit, da o sa incerc in prima faza un camuflaj cu 3 nuante de: NEGRU/ GRI 1/ GRI 2 ....
Da? esti din Resita??? cool! ... poate ne intalim vreodata
Da. Am stat īn zona garii de nord, pe Progresului 2, vis-a-vis de piata din fata garii / colt cu Bd. Muncii.
De īntīlnit ne īntīlnim cu siguranta. Anul trecut am fost pt. o saptamīna īn Resita cīnd am cumparat sportiva.
Am vrut s-o aduc aici pe rotile iei dar e atīt de....... desalata si de putreda ca nu ar rezista s-o gonesc constant cu 130 pīna aici. Ori s-ar dezmembra toata ori ar lua foc, ori asi ajunge cu picioarele pe jos ca Fred Flinstone din filmul THE FLINSTONES
Quote:
Hmmm?!? inseamna ca ai o comoara acolo si eu visez la o sportiva
Daca treaba merge asa cum vreau eu, sportiva aia va primi un V 6 superchargerd transversal dar asta-i alta poveste si dureazaaaaaaa............. de ma plictiseste
salut ..mi se pare o idee buna sa se posteze si un thread cu aro...dar cred ca ar fi o idee mai buna sai pui o caroserie de 244 deoarece daca zici ca il folosesti in padure daca am inteles eu bine modelul acesta mi se pare mult mai inalt fata de 244..parerea mea..spor la treaba
salut ..mi se pare o idee buna sa se posteze si un thread cu aro...dar cred ca ar fi o idee mai buna sai pui o caroserie de 244 deoarece daca zici ca il folosesti in padure daca am inteles eu bine modelul acesta mi se pare mult mai inalt fata de 244..parerea mea..spor la treaba
Da, este mai inalta ca un 244, dar nu cu mult, dar oricum masina noastra 246, a fost inaltata din suspensie o data, si din cauciucuri pe de alta parte, deci e cu mult mai inalta si decat un 246 de serie... sa urmaresti thread-ul si ai sa fi uimit de noul look al masini....
Quote:
Originally Posted by sorcer
nu vad de ce sa schimbe caroseria , asta e chiar faina ai loc si de bagaje si de prieteni .
Nu pot schimba caroseria, mai ales acum ca am regenerato complect, iar partea din spate care tu zici ca e destinata bagajelor va disparea ... va deveni o mica bena...
mai sunt putini deoarece piesele sunt foarte proaste si foarte scumpe in ziua de azi..iar cei ce au aro probabil mai au piese mai vechi sau le tine pentru offroad...
edit: nelutu reductorul ii merge?app tractiunea fata cum o cuplezi ?de jos manual sau ai ca la modele mai noi un buton in bord si se cupleaza automat?
fata o cupleaza din MRLuri care pot fi manuale sau automate.
Teoretic la aro sunt manuale adica isi da funsul jos din masina si trece pe la ambele roti din fata sa le cupleze ... Sau daca le-a schimbat cu automate se face singura treaba asta. Dar totusi sunt mai rezistente/durabile cele manuale doar ca mai incomode mai ales daca te trezesti intr-un ditamai noroiul si trebuie sa te dai jos sa cauti mrlul :d
Desi ne-am invatat sa avem un buton pentru absolut orice in masina la astea mai vechi nu e cazul ... Dar hei ... Cu cat mai putine butoane cu atat mai putine viitoare defectiuni pe masina.
...cand mergi pe asfalt ai MRL-ul decuplat, ca sa nu uzezi crucile cardanice ale planetarelor fata aiurea, deci ele sant libere, cand ajungi in padure sau pe teren accidentat opresti si le cuplezi manual, dar inca functia de tractiune 4X4 nu e cuplata ci doar ai pregatit cele 2 roti din fata sa aibe legatura cu grupul tractiune fata si astfel esti pregatit, in acest moment planetarele se invart odata cu rotile din fata dar nu au inca nici un rol, daca terenul devine mai ostil si ai nevoie de tractiunea fata o cuplezi din maneta grupului reductor si doar atunci satelitii cupleaza si in sfarsit ai si tractiune pe rotile fata... daca terenul e si mai ostil ai un mic buton care cupleaza electric niste electrovalve iar acestea comanda un mecanism pe vacum montat la puntea spate iar acesta blocheaza satelitii si ambele roti din spate vor avea aceasi rotatie, acest lucru te ajuta in momentele cele mai dificile... dar blocarea satelitilor pe spate nu trebuie folosita decat la nevoie, la o viteza de maxim 30km/h si cat mai posibil in linie dreapta, altfel se risca spargerea grupului spate... Ufff, sper ca ai inteles mai bine nu stiu sa explic...
Quote:
Originally Posted by Laptiucu
fata o cupleaza din MRLuri care pot fi manuale sau automate.
Da, ai dreptate, eu le am manuale, cum ai spus si mai sus acestea sant mai rezistente si durabile.... si mai ieftine
ca sa nu risti sa le cauti prin noroaie MRL-urile, e indicat sa le conectezi dinainte,atunci cand parasesti asfaltul, iar 4X4 cuplezi cand simti nevoia din cabina, si daca esti norocos si ai punte spate cu blocant te ajuti si de asta si nu ai treaba...
Astazi pe neasteptate am primit ajutoare si am urcat si caroseria sus pe sasiu :P
... De maine incepem cu ansamblarea bucselor caroseriei si montarea componentelor pe masina.....
nelutu mai e o varianta: daca ai mrluri manuale ... Si ai si reductor ... Poti cupla 4x4 L adica reductorul (fara a cupla fata din mrluri) si asa ai reductie doar pe puntea spate :d
cu cauciucurile tale la noroi moderat te scoate din necaz